آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
اقتصاد
۷
گزارش

همزمان با ریزش دوباره بورس، نرخ دلار با رکوردهای تازه ای روبه رو شد

خودداری صرافی ها از اعلام قیمت ارز

گروه اقتصادی: روز گذشته همزمان با ریزش شاخص بورس، بازار ارز نیز با رکوردهای متفاوت در کنار «نرخ»های متفاوت روبه رو شده است. در حالی که نرخ دلار در ساعات پایانی دیروز در آستانه کانال 27هزار تومانی قرار گرفت؛ صرافی ها با پاک کردن نرخ ها از روی تابلوهای خود، استعلام «نرخ دلار» را به داخل صرافی ها کشاندند. این در حالی است که حضور بی سابقه دلالان نیز در بازار مشهود است و یک نرخ هم توسط آنها به متقاضیان اعلام می شود. 

بانک مرکزی در هفته گذشته، با حذف سهمیه 2200 دلاری برای هر کد ملی، صف های طویل مقابل صرافی های ملی را جمع کرد. این اقدام در نگاه اول، باید روند «تقاضا» در بازار ارز را کند می کرد. اما مشاهدات میدانی از بازار ارز خلاف این موضوع را اثبات می کند و هنوز تقاضا برای خرید دلار در بازار بالاست و شاید همین موضوع موجب شکسته شدن رکوردهای قیمتی برای دلار شده است. 

دو روز پیش، رییس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود اشاره کرده بود که «اقتصاد ایران تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته و هدف اصلی بانک مرکزی، کنترل تورم و دستیابی به پایداری بازارها و تامین ارز برای ملزومات مردم است.» این پست جدید رییس کل بانک مرکزی به عنوان سیگنالی برای بازار مطرح شده که ذخایر ارزی بانک مرکزی تحت فشار قرار گرفته است. ضمن اینکه همتی خود در نشستی با برخی صادرکنندگان حضور پیدا کرده و این بار از لحن «قهرآمیز» و «تهدیدکننده» نیز خبری نبود و به نظر می رسد سیاستگذار پولی بیش از هر چیز به دنبال بازگرداندن ارز حاصل از صادرات است. 

با اینکه برخی تحلیل ها نیز بر این است که بازار ارز در واکنش به تحولات سیاسی اخیر و احتمال فعال شدن «مکانیسم ماشه» علیه ایران، این گونه به هم ریخته، اما آخرین خبر در این باره نیز مربوط به حمایت «اروپایی ها» از برجام بوده و بنابراین این خبر مثبت باید اثر روانی مناسبی در بازار گذاشته باشد.

حال آنکه نرخ دلار درست برخلاف چیزی که پیش بینی می شد، به سمت کانال 27 هزار تومانی حرکت می کند.  این در حالی است که همزمان با رشد تقاضا برای ارز در بازار آزاد، نرخ سکه به عنوان کالای سهل الوصول تر بازار دارایی های سرمایه ای، پیشتاز افزایش قیمت شد. تا لحظه نوشتن این گزارش، قیمت سکه تمام بهار آزادی به 12میلیون و 500 هزار تومان رسیده و انتظار فعالان بازار زدن رکوردهای قیمتی بالاتر در روزهای آینده است. 

نوسان تازه نرخ دلار در حالی رخ می دهد که متوسط عرضه ارز در سامانه نیما به صورت روزانه 100میلیون دلار بوده است؛ بنابراین می توان گفت که سمت عرضه، همواره تقویت شده است. با این حال، به نظر می رسد تقاضای موجود و هجوم نقدینگی بیرون آمده از بازار سرمایه، فضایی را به وجود آورده که حالا فعالان بازار ارز از ارقام و رکوردهای بالاتری برای نرخ ارز صحبت می کنند. گفته می شود در صورت شکست مرز روانی 27 هزار تومانی برای دلار، احتمال صعود قیمت ها به کانال های بالاتر نیز وجود دارد و دلار 30 هزار تومانی با روند فعلی دور از چشم انداز نیست. موضوعی که می تواند در نهایت به افزایش قیمت ها و رشد بالاتر تورم بینجامد. 

افت و خیز دوباره بورس

تحولات بازار ارز در شرایطی به عنوان اخبار اصلی اقتصادی ایران بدل شده که بازار سرمایه نیز روزهای خوبی را سپری نمی کند. روز گذشته 838 میلیارد تومان دیگر از بورس خارج شد تا مجموع پول های خارج شده از بورس از 20 مرداد ماه تاکنون به 20 هزار میلیارد تومان برسد. روز گذشته، بلاتکلیفی برخی نمادها، عرضه حقوقی های بازار در صف فروش برای تعدادی از سهم ها و البته وعده های بی سرانجام دولتی ها برای بهبود شرایط بورس، خوش بینی های ابتدایی بازار را نزد سهامداران خرد کمرنگ تر از گذشته کرد. در حالی که شاخص بورس، روز شنبه پس از هفت روز کاری مثبت شد و امیدواری هایی را برای سهامداران حقیقی به وجود آورده بود و حتی برخی پیش بینی ها حاکی از شکست سطح مقاومتی یک میلیون و 600 هزار واحدی شاخص کل بود؛ اما شاخص با اتفاقات رخ داده، بی رمق و بدون هیجان، به یک میلیون و 578هزار ریزش کرد تا صعود موقتی دیروز صبح بورس، با همراهی نکردن حقوقی های بازار، به منفی شدن برخی سهم ها بینجامد. 

برخی کارشناسان پیش بینی می کنند هیجانات موجود در بازار عواقب بدی برای سهامداران و آینده میان مدت بورس خواهد داشت. با رشد شاخص بورس در بازه سه ماهه گذشته، فضای هیجانی فروش سهام در بازار سرمایه قوت گرفت و بسیاری از سهامداران خرد نیز از این فضا ترسیده و از بازار فرار کردند. این در حالی است که اصلاح قیمت سهام در یک هفته گذشته شدت بیشتری پیدا کرده است. آن هم در شرایطی که این اصلاح قیمتی با سیاستگذاری درست نهادهای مرتبط با بورس می توانست با نوسان های خیلی کوتاه تری صورت بگیرد. 

ریسک های سیاسی موجود را نیز باید به آنچه در بازار سرمایه رخ می دهد، اضافه کرد. اگر بپذیریم که نرخ دلار در بازار آزاد با ریسک های سیاسی ناشی از نزدیک بودن انتخابات امریکا به نوسان می افتد؛ باید این موضوع را هم قبول کرد که در بازار سرمایه نیز این ریسک ها اثرگذار خواهند بود. چنانکه در روزهای گذشته نیز آثار چنین ریسک هایی در بورس دیده شده است. 

روز گذشته نشستی غیرعلنی در مجلس برای بررسی شرایط بورس برگزار شده و از اخبار برآمده از این نشست این گونه استنباط می شود که قرار است از امروز یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار سرمایه انتقال پیدا کند. این اقدام که نوعی سیاست «حمایتی» از بورس خوانده شده، قادر است تاثیر خود را بر بورس بگذارد. 

البته حسین سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس درباره این اقدام می گوید: «قرار نیست این منابع وارد بازار شود، بلکه وارد صندوق تثبیت سهام خواهد شد و به نوعی در شرایط غیرعادی به بازار ورود می کند و مجموعه ای از عملیات بازارگردانی و بازارسازی را انجام خواهد داد. به طوری که اجازه نوسانات غیرمتعارف سهام چه به سمت بالا و چه پایین را نمی دهد و ارزش سهام حول ارزش ذاتی خواهد بود.» سلاح ورزی اضافه می کند: «اجرای این سیاست غیرمعمول نیست و در همه دنیا و در همه بورس ها ابزارهایی برای پایداری بازار وجود دارد. مهم ترین وظیفه سیاستگذار و نهاد ناظر این است که اجازه ندهد سهام از ارزش ذاتی خود چه به سمت پایین و چه بالا فاصله زیادی بگیرد و تعادل از بین برود. صندوق تثبیت هم در جهت صیانت از سهامداران عمل می کند تا این سهامداران تحت تاثیر سفته بازی در بازار متضرر نشوند.»

برخی کارشناسان معتقدند که حمایت ها و وعده های مجلس و شورای عالی بورس هنوز عملی نشده است؛ اما باید توجه داشت فرآیند تصمیمات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار سهام زمانبر است و اگر حمایتی در کار باشد سهامداران باید منتظر باشند تا عملیاتی شود.