آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۶
سیاست
۲

گذر

پیکر آیت الله صانعی به خاک سپرده شد

ایلنا: پیکر آیت الله صانعی در گلزار شیخان قم به خاک سپرده شد. با وجود اطلاعیه بیت آیت الله صانعی مبنی بر عدم برگزاری مراسم تشییع خیل دوست داران این مرجع تقلید در مراسم تشییع و خاکسپاری حاضر شدند. این مرجع تقلید شیعه، شامگاه پنجشنبه، بر اثر زمین خوردگی مبتلا به شکستگی لگن و استخوان دست شد که بلافاصله به بیمارستان نکوئی قم منتقل و بستری شد و قرار بود تحت عمل جراحی قرار گیرد که هنگام اذان صبح روز شنبه دار فانی را وداع گفت.

رئیس جمهوری: دانشگاه همواره فضای نقادی است

ایسنا: رئیس جمهور روز گذشته در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه از روز اول مقابله با کرونا خود را موظف می دیدم در همه امور، برنامه ها و کارهایم پروتکل ها را رعایت کنم، گفت: «هرچند گاهی رعایت پروتکل ها با خواست قلبی انسان و عواطف و خواسته های او مطابقت ندارد اما تصورم بر این است که پروتکل شکنی نباید در ذهن ما شکل گیرد و رشد پیدا کند». حسن روحانی با قدردانی از تلاش های وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه ها با رعایت پروتکل ها، افزود: «از کادر درمانی سراسر کشور نیز تشکر می کنم که توانستند طوری عمل کنند که امروز بگوییم کادر درمانی و پزشکی کشور روی پای خود ایستاده است و ما برای بستری کردن بیماران تخت کم نیاوردیم». او با بیان اینکه دانشگاه مرکز نوآوری است و جایگاهی است که مدیران آینده ما را تربیت می کند، تاکید کرد: «دانشگاه همواره فضای نقادی است. نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جامعه ماست. شاید هیچ جایی مانند دانشگاه برای نقادی جدی تر نباشد و وقتی این نقادی با درنظرگرفتن واقعیت های جامعه باشد، قطعا به نفع ماست». رئیس جمهور ادامه داد: «دانشگاه ها همان طور که باید به نقد بپردازند باید با قلم و بیان خود موفقیت های به دست آمده در زمینه سیاسی و حقوقی بین الملل را برای مردم تشریح کنند. این موارد در تاریخ کشور ما بسیار بااهمیت است». روحانی با اشاره به اقدام دانشگاه ها در سال های گذشته برای برتری در میان دانشگاه های جهان افزود: «همه شاخص ها و آمارها به ما می گوید که شرایط ما نسبت به سال گذشته در این زمینه بهتر شده است و در شتاب علمی نسبت به گذشته در برخی از موارد از کشورهای برتر بوده ایم و این یعنی ما پیشرفت علمی را فراموش نکردیم و از جایگاه 120 در جهان در طول هفت سال اخیر به جایگاه 65 رسیدیم». او همچنین گفت: «البته در کنار این اعتماد، وجود امید هم به ما کمک می کند که مردم هراسی برای مشکلات پیش رو نداشته باشند. مثلا اگر این آمادگی و ایثارگری ها در کادر پزشکی نبود، در وزارت نیرو نبود، در سایر موارد نبود، این امید هم لطمه می خورد. پس اعتماد مردم در برابر کارکرد نظام و دولت است. مردم وقتی در شرایط کرونایی می بینند که با همه مشکلات، کار تحصیل و دانش آموختن فراموش نمی شود، می توانند به نظام و کشور خود اعتماد کنند، وقتی می بینند که با وجود تحریم ها، برق و آب قطع نمی شود می توانند به نظام و کشور اعتماد کنند و این ما هستیم که باید دست به دست هم این اعتماد و امید را حفظ کنیم و دانشگاه ها در این زمینه نقش اساسی دارند». عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این مراسم که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با انتقاد از عدم حضور رئیس جمهور در مراسم گفت: «ای کاش بعد از هفت ماه تلاش دانشگاه علوم پزشکی و تمام کادر بهداشت و درمان، رئیس جمهور را در جمع خودمان داشتیم تا شما حضوری از کادر درمان تشکر می کردید و شاید روحیه کادر درمان نیز تغییر می کرد و خستگی از تن ها می رفت».

شکایت پدافند غیرعامل از  رئیس و دبیر شورای عالی فضای مجازی

خبرآنلاین: نبویان، نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی از شکایت سازمان پدافند غیرعامل کشور از رئیس و دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد. براساس اعلام روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل، مجلس شورای اسلامی با تصویب قانونی در سال 1396 این سازمان را به عضویت شورای عالی فضای مجازی درآورده است. با توجه به اینکه در متن قانون، عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شورای عالی فضای مجازی منوط به اجازه رهبری شده بود، ایشان نیز در اسفند همان سال با این پیشنهاد موافقت کردند و این قانون از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری نیز برای اجرا ابلاغ شده است. در ادامه اطلاعیه روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل آمده است: با گذشت قریب به سه سال از ابلاغ این قانون و پیگیری های متعدد، مجریان از اجرای قانون استنکاف کرده و از دعوت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور برای حضور در این شورا سر باز می زنند. در پایان این اطلاعیه آمده است: نکته جالب اینجاست که معاون وقت نظارت مجلس شورای اسلامی نیز در نامه ای در سال 98، خطاب به ریاست وقت مجلس شورای اسلامی موضوع استنکاف از اجرای قانون «عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شوراهای عالی» را اعلام کرده است.