آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
فرهنگ و ایثار
۸
یادنامه

یادنامه شهید حاج داوود کریمی

حاج داوود مظلوم اما شجاع و استوار بود

حالا که بیش از 40 سال از انقلاب و بیش از 30 سال از پایان جنگ 8 ساله می گذرد و کودکان و نوجوانان و جوانان زیر 35 سال خاطراتی از آن دوران به یاد ندارند، به نظر می رسد خیلی ضرورت دارد تا روایت های آن دوران در قلم و زبانی متفاوت تر از قلم و زبان رسمی و مرسوم این سال ها به تصویر کشیده شود. تفاوتی که شاید هم به مسوولان و هم به نسل جدید تلنگری زده شود و از سفید و سیاه دیدن روزهای انقلاب و جنگ و از افراط و تفریط ها جلوگیری کنند.هر چند بیشتر شهدا زندگی شان پر است از درس هایی که برای همیشه حیات بخش و معنادهنده زندگی هستند اما برخی از این شمع ها در میان شمعستان شهدا پرنورترند و انگشت بر هر برگی از کتاب زندگی آنها می گذاری درسی در آن نهفته است و عبرتی.یکی از این شهدا حاج داوود کریمی است که برای آشنایی با برگ هایی از دفتر زندگی او گفت وگویی انجام دادیم با داماد آن شهید که حکم فرزند ارشد آن خانواده را هم دارد. عابدین وحیدزاده به پرسش های ما پاسخ داد تا به این بهانه بر صفحه های کتاب اعتماد فرهنگ ایثار افزوده شود.
جناب آقای وحیدزاده ضمن سپاس از وقتی که برای این گفت وگو گذاشتید لطفا قبل از ورود به بحث ابعاد شخصیتی شهید کریمی بفرمایید به نظر شما چرا باید هنوز به این گونه موضوعات بپردازیم؟

"من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه ومنهم من ینتظر وما بدلوا تبدیلا" شهید حاج داوود کریمی پرورش یافته مکتب قرآن است. رفتار و عملکرد خود را از نوجوانی با تاسی به نهج البلاغه حضرت امیر علیه السلام در پیش می گیرد. حاج داوود از همان ابتدا زیر ساخت فکری خود را با قرآن و الگوی رفتاری از ائمه اطهار علیهم السلام سرمشق خود قرار داد به همین منظور با راه اندازی هیات و جلسات در نازی آباد مباحثی را با قرآن و نهج البلاغه مطرح می کرد. در خانواده و فامیل در همه محیط ها شخصیت کاریزماتیک داشت. مهربان بود و با چهره متبسم و طمانینه همواره نشان از وجود نفس مطمئنه در او داشت. کافی بود فردی برای اولین بار با او روبه رو و همزبان شود یا معاشرت کند، بی تردید شیفته رفتار و منش و شخصیت او می شد. ادب، اخلاق، تدین، اخلاص، تواضع، بردباری و حلم و صبوری، شجاعت، صراحت کلام با رعایت ادب، گوش فرا دادن به سخن مخالف و تطبیق آن با قرآن و نهج البلاغه، شجاعت کم نظیر و دلیری در بحران ها و میدان نبرد و نقدپذیری از جمله صفات برجسته شخصیتی او بود. معتقد بود همه افراد در هر مسوولیتی قابل نقد هستند و موضوع امر به معروف و نهی از منکر را همیشه با صراحت کلام با آداب دینی به اجرا در می آورد لذا چون جامعه امروز ما تهی از این مسائل است و جوانان تشنه رفتار و منش این گونه انسان ها هستند ضرورت دارد برای پاسخ به عطش اخلاقی جامعه به این گونه موارد پرداخته شود.

شما ویژگی های شهید کریمی را بر شمردید؛ ویژگی هایی که برخی بر این باورند که نسل جدید با آنها بیگانه اند. به نظر شما اگر شهید کریمی الان زنده بودند با این ویژگی ها چه شرایط و موقعیتی داشتند و چه می کردند؟

شهید حاج داوود یک «اصولگرای اصلاح طلب» بود. به عبارتی دیگر او ضمن پایبندی به چارچوب و اصول اولیه اسلام و انقلاب در عین حال تاکید بر انتخاب صحیح در گزینش مسوولان و نقد منصفانه، رعایت حقوق شهروندی توسط حاکمیت، تعامل با جهان با حفظ منافع ارضی، تاکید بر آشنایی مردم به حقوق شهروندی داشت و خود سخن گفتن بدون لکنت زبان را عملا نشان می داد. درک صحیح روحانیت به شناخت موقعیت استثنایی که بعد از1400 سال یک حکومت مذهبی شیعی در کشور راه اندازی شده و مدعیان و متولیان عرصه دین باید به سوالات مطرح شده پاسخ عقلانی و منطقی با بیان اسلام رحمانی بدهند، همیشه مورد تاکید او بود. او معتقد بود پاسخ های کهنه و قدیمی جز وهن در اغلب جهات مشکلات را دوچندان خواهد کرد. به نظر او مردم ولی نعمت هستند و مسوولان و مدیران در تمام سطوح باید در فرصت های پیش آمده برای خدمت به مردم هیچ کوتاهی نکنند. اصلاح ساختار آموزشی از مدارس ابتدایی، شیوه زندگی کردن و تعاملات اجتماعی را مورد تاکید داشت. بر این باور بود که از حفظیات کتب و دروس باید فاصله گرفت. دانشگاه ها و مراکز عالی متناسب با نیازهای واقعی بازار کار به دور از حفظیات و خواندن چند کتاب و جزوه در مواجهه با واقعیات در ابتدایی ترین موارد دچار سردرگمی نشوند. وی می گفت که ارتباط و تعاملات حاکمیت با مردم به دور از نگاه ارباب رعیتی مسوولان باید باشد و آنها خود را نوکر مردم بدانند. اعتماد ملت به حاکمیت را موجب پایداری نظام می دانست، ساده زیستی مسوولان، زندگی آنان با مردم متوسط رو به پایین را توصیه می کرد و خود به آن عمل می کرد. دروغ را آفت جامعه و حاکمیت بیان می کرد. بر پرهیز مسوولان از چاپلوسان حساس بود و بر این باور بود که در مشاوره ها موجب کنارگیری افراد متعهد و مجرب خواهد شد. در ملاقات با بعضی مسوولان و نمایندگان شاهد این مذاکرات بودم، تاکید داشت مشکلات جامعه را با ملاحظه و حساسیت دنبال کرد، چراکه اشکالات زنجیره ای است مثلا اقتصاد را باید در کنار سیاست، روابط بین الملل و... جست وجو کرد. در انتخاب یک مدیر توانمند باید کلی نگر بود. همه جوانب را درنظر گرفت تا موجب تصمیم گیری صحیح شود.

به نظر شما اگر ایشان زنده بودند الان مهم ترین مشکل کشور را چه چیزی می دانستند و برای آن چه راه حلی را ارایه داده و خودشان عملا چه واکنش هایی نشان می دادند؟

بارها شاهد مذاکره و پیشنهاد ایشان در ملاقات با بعضی از مسوولان اجرایی و نمایندگان مجلس بودم که تاکید بر توجه جدی به معیشت مردم و دغدغه تولید داشت و دولت و قانونگذاران را در حمایت از بخش تولید داخلی به منظور ایجاد اشتغال همچنین به کارگیری مسوولان شایسته و توانمند و تقویت دستگاه های نظارتی به منظور مبارزه جدی و برخورد با زیاده خواهان و اختلاس گران و غارتگران بیت المال سفارش می کردند.

شنیدیم او مورد بی مهری های فراوانی قرار گرفته بود، چرا و توسط چه کسانی این جفاها در حق او انجام می شد؟

اینکه چرا شهید حاج داوود کریمی مورد بی مهری قرار گرفته قبلا عرض کردم. ایشان صاحب اندیشه بود که یک شبه به دست نیاورده بود. تفکر وی چارچوب منضبط و استوار داشت. پایبند به یک ساختار مبتنی بر باورهای دینی، اخلاقی که مرز آن صداقت بود. وقتی در مجموعه های نظامی و تشکیلات اداری متوجه انحراف از برنامه یا چارچوب های قانونی، اخلاقی می شد، بدون لکنت زبان و با صراحت کلام با رعایت آداب اسلامی معترض می شد، به طوری که اغلب مسوولان این روش را نمی پسندیدند و کلام و عملکرد خود را بدون اشکال می دانستند. حاج داوود با این نگاه فکری در تمام سطوح مسوولیتی با احدی تعارف نداشت. در سپاه اختلاف او با فرماندهی سپاه درخصوص اداره سپاه، جنگ، نوع انتخاب و چیدمان فرماندهان با نگاه تشکیلاتی که مخالف صریح نظر امام بود، معترض می شد و با صدای رسا مخالفت خود را اعلام می کرد. به رغم اینکه خدمات او در کردستان و مبارزه با ضدانقلاب، در جنگ و طراحی و مبارزه بی امان با دشمن بعثی و سختی های ابتدای جنگ، در طراحی و مبارزه و دفع خطر منافقین و ضدانقلاب و ایمن کردن شهرها نقش موثری داشت، به خوبی به اقدامات نیک الهی او واقف بودند صحنه را برای او تنگ کردند و او نیز به شغل تراشکاری خود بازگشت. لذا آنان که منجر شدند این انسان پاک با این همه خدمات که با ادامه آن می توانست با ذهن خلاق خود موجب طراحی های فراوان، پرورش فرماندهان لایق و شایسته شود که خدمات آنها به کشور و ملت محروم نجات بخش باشد باید در روز موعود در برابر خداوند متعال و حق الناسی که موجب عدم بهره مندی ملت از چنین انسان های شایسته شدند، جوابگو باشند. شاید یکی از علت ها حسادت به وجود چنین انسان لایق و ارزشمند بود، در مورد حوادث و اتفاقات انقلاب در دهه 60 به خصوص در اواخر جنگ و اواخر حیات مرحوم امام نیز معتقد بود با شناختی که از امام در تمام دوران قبل و بعد از انقلاب داشت و به واقع ذوب در ایشان بود. برایش آن اتفاقات قابل هضم نبود و دلایل روشنی را در دست داشت، فقط اشاره کلی عرض می کنم در یک مقطع کوتاه قبول قطعنامه و دستور بررسی متمم قانون اساسی که می توانست مسیر انقلاب و کشور را تغییر دهد لذا به همین منظور اعتراض خود را به صورت آشکار اعلام کرد که نتیجه آن بازداشت بود. به رغم اینکه او را همه مسوولان به نیکی می شناختند و خدمات ارزشمند وی برای انقلاب و کشور را بی نظیر قلمداد می کردند و همه آنان به صداقت و صفای وجود باطنی وی معترف بودند و پس از بازداشت وقتی ملاقات خصوصی با رهبری داشتند تاکید ایشان بر این بود که در سپاه از خدمات وی بهره مند شوند و این موضوع را به مسوولان وقت سپاه متذکر شده بودند اما یک روز که من خود شاهد بودم یکی از دوستان وی پیامی از سپاه مبنی بر همکاری جهت پروژه ای ساختمانی آورد یادم است حاج داوود به آن فرد گفت من بنا نیستم اگر بنا می خواهند پدرهمسرم فرد توانمندی در این زمینه است بروند سراغ او! از ایشان سوال کردم این چه حرکتی بود سپاه انجام داد شما و جایگاه تان در زمینه های مختلف را به خوبی می دانند، در پاسخ گفت: آنان فقط خواستند بگویند امر رهبری را برای به کارگیری از ایشان انجام دادیم ولی نپذیرفتند و دقیقا همین طور شد.حقیقتا در حق مرحوم حاج داوود جفا شد. او می توانست موجب خدمات ارزشمندی برای نظام و کشور باشد اما نخواستند!

متاسفانه یک جریانی انقلاب، دین، امام و جنگ و شهدا را به انحصار خود در آوردند و هر کس مخالف این انحصار باشد گویا باید منزوی شود. به نظر شما اگر شهید کریمی این روزها بودند چگونه با این انحصار و انحراف مبارزه می کردند و این سرمایه های ملی را به جامعه که خیلی نیازمند آن است بر می گرداندند؟

شهید حاج داوود مسیر انحراف را پس از مدتی کوتاه از پیروزی انقلاب متوجه شد و این را در دوران مسوولیت های خود و پس از آن با صدای بلند فریاد می زد، به مسوولان ارشد نظام متذکر می شد و درنهایت منجر به حذف وی در صحنه مدیریتی شد. او تا پایان عمر ارزشمند خود در وفاداری به مرحوم امام و خون شهدا در مبارزه با منحرفین که امروز مدعی ادامه دهندگان اهداف امام و شهدا شده اند کوتاهی نکرد در وفاداری او به امام تا سال ها پس از رحلت امام خمینی لباس مشکی را حتی در عروسی دختر خود از تن در نیاورد. او حقیقتا ذوب در امام و اهداف او بود و پایبند به اصول اولیه انقلاب بود و اما با شناختی که من از ایشان دارم اگر امروز در قید حیات بود صدا و بیان او در مخالفت و روشنگری اهداف ارزشمند امام و پایبندی به خون مقدس شهدا مستدام بود و همه را دعوت به بازبینی و بازنگری به اهداف اولیه انقلاب می کرد و همان طور که قبلا هزینه برای این کار داده بود، امروز شاید چندین برابر این هزینه را متقبل می شد چون او آزادمرد و پاکدامن و راسخ به اهداف بلند خود بود.

به عنوان آخرین پرسش از شما در جایگاه داماد آن شهید مظلوم می خواهم بپرسم که شهید کریمی و امثال او این ویژگی های اخلاقی و انسانی را از کجا به دست آورده بودند و اگر نسل امروز بخواهد در جست وجوی ارزش های اخلاقی و انسانی مانند صداقت، صراحت، شجاعت، مقاومت، مهربانی، دلسوزی، تواضح، پشتکار و... باشند باید آنها را از کجا و چگونه به دست آورند؟

شهید حاج داوود کریمی از همان ابتدا ساختار فکری خود را از قرآن کریم و نهج البلاغه حضرت امیر علیه السلام و سپس اجرایی و عملی کردن آن در زبان و رفتار خود به معرض گذارد. آزادگی، جوانمردی، صداقت، صفا و سیر سلوک عرفانی، اخلاق و ادب، دینداری و در یک کلام انسان بودن را مورد توجه قرار می داد که مقدمه آن صیقل و جلای روح است تا بتوان به درجه قرب الهی نزدیک شد. دل را به خدا داد و خداوند متعال این مقام را به او ارزانی داد و او نیز بر عهدش پایدار بود. وی با خدای خود صادقانه پیمان بست و تا پایان حیات محکم و استوار بر این عهد ایستاد و هر روز مصمم تر شد. او با اقتدا به مولای خود حضرت علی علیه السلام این پیمان را عملی کرد و البته طی کردن این مسیر سخت و هزینه در بردارد، زیرا وقتی انسان در مسیر الهی شدن قدم می نهد باید با شیطان درون و شیاطین برون مدام درگیر باشد چون منافع شیطان را به خطر می اندازد. جمع بین خدا و شیطان ممکن نیست به عبارتی دیگر وقتی خدا به میان می آید شیطان باید ترک کند، وقتی با دنیای شیطانی دیگران درافتی هزینه در بردارد اما چقدر شیرین و پایدار خواهد بود آنچه امروز خلا آن در جامعه ما به خصوص در بعضی کارگزاران دیده می شود فاصله عملی با قرآن و سیره و سنت ائمه اطهار علیهم السلام است جوان امروز اگر می خواهد همچون شهید حاج داوود شود باید ساختار فکری خود را با قرآن و تاسی از رفتار ائمه اطهار علیهم السلام نزدیک کند در یک جمله پایانی حاج داوود حیات و مماتش نهج البلاغه ای بود. او آموزش یافته مکتب قرآن و نهج البلاغه بود. او شریف زیست و شریف رفت. خداوند روح آن شهید بزرگوار را با حضرت امیر علیه السلام محشور فرماید.