آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
ایران زمین
۱۱

پایان پروژه آبرسانی به 26 هزار روستایی خوزستانی

پرونده آب غیزانیه پس از 40 سال تکمیل شد

زهره افشار

جریان آب سالم و پایدار بالاخره پس از کش و قوس های فراوان در طول 40 ساله گذشته به 85 روستای منطقه غیزانه خوزستان رسید.

26 هزار روستایی ساکن این منطقه بیش از 4 دهه بود که با مشکلات تنش آبی و نبود آب بهداشتی مواجه بودند. «صادق حقیقی پور» مدیرکل شرکت آب و فاضلاب خوزستان به «ایران» گفت: خوشبختانه با بهره برداری آزمایشی از فاز سوم آبرسانی به غیزانیه، همه روستاهای این منطقه از آب شرب سالم بهداشتی و پایدار بهره مند شدند که بهره برداری رسمی از این فاز نیز تا آخر شهریورماه خواهد بود ولی در حال حاضر 26 هزار روستایی منطقه آب سالم و پایدار دارند.

وی افزود: پس از اعتراضات روستاییان منطقه که همزمان با ادغام شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری بود بلافاصله فاز اول این طرح که شامل توسعه تاسیسات تصفیه خانه «شیبان» و 24 کیلومتر خط لوله انتقال آب تا ایستگاه تقویت فشار «صفیره» و توسعه و بهسازی آن می شد، آغاز به کار کرد. به گفته این مقام مسئول فاز اول این طرح در 24 خرداد ماه وارد مدار شد و آب سالم و پایدار را به 27روستای منطقه رساند.

وی افزود: در همان روز افتتاح فاز اول ، ما کلید فاز دوم را زدیم که شامل 28 کیلومتر خط لوله انتقال آب بود که ظرف دوماه کاری به انجام رسید و با بهره برداری از این فاز و فاز اول در مجموع 20 هزار نفر از 26 هزار نفر جمعیت روستایی منطقه از آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند. کارهای اجرایی فاز سوم نیز که شامل 30 کیلومتر لوله گذاری پلی اتیلن و انتقال آب به ایستگاه پمپاژ «نزهه» می شد هم از 10 مرداد ماه جاری شروع شده بود که بهره برداری آزمایشی آن آغاز شده است. مدیر کل شرکت آب و فاضلاب خوزستان تصریح کرد: تامین آب شرب بهداشتی و پایدار روستاییان غیزانیه در مجموع 160 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است که 20 میلیارد تومان آن کمک بنیاد مستضعفان بوده است. وی تاکید کرد: با آبرسانی به روستاهای غیزانیه در مجموع 80 درصد روستاهای خوزستان از آب لوله کشی سالم بهره مند هستند. استان خوزستان 4 هزار روستا دارد که حقیقی پور می گوید هنوز 702 روستا یا روزانه سه ساعت آب لوله کشی دارند یا با تانکر به آنها آبرسانی می شود. البته بیشتر این روستاها زیر 20 خانوار جمعیت دارند. حقیقی پور گفت: در مجموع یک میلیون و 250 هزار نفر از جمعیت خوزستان در روستا زندگی می کنند که ساکنان 702 روستا که حدود 180 هزار نفر می شوند با تنش آبی مواجه هستند. وی اما خبر خوبی هم برای اهالی این 702 روستا داشت و اعلام کرد: در قالب تفاهمنامه ای که هفته گذشته به امضای استانداری خوزستان و شرکت آب و فاضلاب رسیده تا پایان دولت تدبیر و امید یعنی سال 1400مشکل آب بخش اعظم این روستا ها حل خواهد شد. برای تامین آب این روستا ها هم از اعتبارات ملی و هم استانی استفاده خواهد شد.

غیزانیه یکی از بخش های محروم اهواز است که با وجود نفت خیز بودن در دهه های اخیر کمتر به توسعه روستاهای آن توجه شده است اما دولت در سال های اخیر با نگاه ویژه به این منطقه و اجرای طرح انتقال آب، با حل این مشکل، امید را به خانه های مردم این بخش بازگردانده است.

به گفته مسئولان، در غیزانیه حدود 200هزار راس دام وجود دارد و همین موضوع تامین آب برای این تعداد دام را با مشکل مواجه کرده بود به همین منظور مسئولان استان با طرح یک نقشه رفع این مشکل را هدف گذاری کردند.

طرح آبرسانی به غیزانیه، پروژه ای است که از سال ها پیش تعریف شده بود اما هربار به دلایل مختلف ازجمله کمبود اعتبار و عدم انجام به تعهدات از سوی پیمانکار وقت، متوقف و یا به تعطیلی کشیده می شد.