آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اقتصادی
۴

در آستانه شروع فصل کشت تولید گندم منوط به تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی است

در شرایطی که هزینه تولید گندم به شدت بالا رفته است، دولت باید برای ادامه تولید آن در کشور نرخ منصفانه ای را به کشاورزان پیشنهاد دهد.

روزهای آینده برای کشاورزان اهمیت بالایی دارد، زیرا نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم در دست بررسی و تعیین است که می تواند نتیجه عملکرد تولیدکنندگان را برای یک سال تعیین کند. با توجه به افزایش هزینه های افسارگسیخته و تورم موجود در جامعه تفاوت قیمت معناداری میان قیمت های مدنظر دولت و شورای اقتصاد، وزارت جهاد کشاورزی و حتی میان تشکلهای تولیدی از جمله نظام صنفی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان کشاورزی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نظام صنفی کشاورزی قیمت تمام شده هرکیلوگرم گندم را بیش از 7000 تومان و مجمع ملی خبرگان کشاورزی قیمت تمام شده گندم را 5200 می داند که به نظر وزارت جهاد کشاورزی نزدیک است اما بر اساس اطلاعات واصله دولت به دنبال تصویب قیمت 3500 تومانی است. کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است که برای حمایت از تولید، قیمت خرید تضمینی گندم نباید کمتر از 4700 تومان باشد.  چندی پیش در این باره، عطاءا... هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفته بود: «اگر دولت نرخ معقولی برای خرید تضمینی گندم قرار ندهد، خودکفایی گندم به خطر خواهد افتاد و مجبور می شویم، این محصول استراتژیک را در شرایط تحریم از خارج تامین کنیم. پیش از این کیلویی 4500 تومان را پیشنهاد داده بودیم، اما پس از آنکه نرخ کود و سم 400 تا 600 درصد افزایش قیمت پیدا کرد، جدیدترین برآورد ما کیلویی 4800 تا پنج هزار تومان است.»  لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر که نهاده های کشاورزی، علی الخصوص کود که با افزایش قیمتی در حدود 10 برابر رو به رو شده، این نگرانی به وجود آمده که در صورت خرید تضمینی گندم با قیمت پایین، کشاورزان از کاشت گندم منصرف شوند چون با توجه به افزایش محسوس هزینه های تولید و قیمت پایین خرید دولت، کاشت گندم ممکن است موجب زیان گندم کاران بشود.  البته در این میان، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی نیز برای حل این مشکل گفته بود: «پیشنهاد ما به دولت این است که برای تامین کودهای کشاورزی حدود 6000 هزار میلیارد تومان یارانه در نظر بگیرد تا هم کود فسفاته و هم پتاسه با شرایط سال گذشته توزیع شود.» با این حال هنوز مشخص نیست تصمیم دولت در این زمینه دقیقا چه چیزی است، تعیین قیمت مناسب (حدود 5000 تومان) یا تخصیص یارانه برای نهاده ها.

گفتنی است، سال زراعی 1400- 1399 از مهر ماه آغاز می شود و بر اساس قانون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، این قیمت ها باید قبل از آغاز سال زراعی جدید تعیین شود تا کشاورزان بتوانند درباره تعیین نوع کشت خود برای آن سال تصمیم گیری کنند، در حال حاضر که روزهای پایانی شهریور ماه را سپری می کنیم باید منتظر اعلام رسمی نرخ دولت باشیم وگرنه تاخیر در اعلام نرخ، همان تبعات اعلام نرخ های بسیار پایین را دارد.