آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
ایران زندگی
۵

روسای دانشگاه ها: حمایت دولت از دانشگاه ها بیشتر شود

در مراسم دیروز بازگشایی دانشگاه ها در آغاز سال تحصیلی جدید، دکتر منصور غلامی وزیر علوم گفت: با توجه به نقش مهم دانشگاه ها در شرایط مختلف نیاز است حمایت دولت از دانشگاه ها در برنامه هفتم توسعه افزایش یابد. غلامی به شرایط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: این مراکز طی نیم سال گذشته آزمونی را پشت سرگذاشته اند که در نوع خود تحسین برانگیز است. بر این اساس گزارشی را یکی از همکاران دانشگاه تهران ارائه کرده اند و آن گزارش نیز در خصوص نحوه فعالیت آموزش عالی دنیا در شرایط کرونا بوده است. خلاصه گزارش این بود که اقدامات و تحولاتی که در آموزش عالی کشور ما اتفاق افتاده است نه تنها کمتر از سایر کشورها نیست بلکه شرایط بهتری از کشورهای دیگر داشتیم که این بیانگر آمادگی آموزش عالی کشور برای حضور در شرایط خاصی نظیر کرونا است.

بیماری پشت در بیمارستان ها سرگردان نماند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم گفت: با امکانات اندک در سال سخت تحریم و شرایط بسیار پرمضیقه اقتصادی توانستیم حماسه ای خلق کنیم که زبانزد خاص و عام در دنیا شود. حتی دشمنان ما اذعان کردند که در ایران بیماری پشت در بیمارستان ها سرگردان نماند و هیچ بیماری به دلیل کمبود مالی و بی بضاعتی اقتصادی از درمان باز نماند.

سعید نمکی گفت: رئیس جمهور مشتاقانه و جانانه می خواستند در جمع دانشگاهیان باشند، اما باید به این واقعیت اذعان کنیم که فشار ما برای اجرای پروتکل ها به خصوص حفاطت مقامات تراز اول کشور باعث شد که این موضوع را تحمل کنند.او گفت: سربازان نظام سلامت موج سهمگین کرونا را مدیریت کردند و برای جمهوری اسلامی ایران افتخاری شد، اما همواره داغ از دست دادن اساتید را در سینه خواهیم داشت. درود می فرستم به شهدایی که در این روزهای کرونایی از دست دادیم.

کمیته ملی پژوهش و فناوری تشکیل شود

رئیس دانشگاه تهران نیز به شرایط حاصل از شیوع کرونا در فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: دستاوردهای حوزه کرونا، نیاز به تشکیل یک کمیته تحت عنوان کمیته ملی پژوهش و فناوری در حوزه مقابله با کووید 19 برای ایجاد یک شبکه ملی متشکل از همه امکانات تخصصی، علمی و فناوری در کنار سایر امکانات پشتیبانی و درمانی دارد.محمود نیلی احمدآبادی اظهار داشت: دانشگاه ها در همه حوزه ها سعی در انجام مسئولیت های اجتماعی و انجام پژوهش و فناوری حوزه های مقابله با شیوع ویروس کرونا و تاب آوری اجتماعی را داشته اند. بر این اساس، در کنار بررسی و مطالعات برای تحلیل و ارائه راه حل در مسائل اقتصادی، اجتماعی، کارآفرینی و روانشناختی، دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی با پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و صندوق نوآوری و شکوفایی با تشکیل کارگروه های علمی و تخصصی تشخیص و مقابله با کرونا با رویکرد تولید زیست حسگرها و کیت های تشخیص کرونا، روش های درمان و تولید واکسن برای کرونا، سیستم های هوشمند و آنالیز داده مرتبط با کووید 19، ویروس شناسی و فناوری نانو مرتبط با ویروس کرونا و ایجاد نمایشگاه مجازی دستاوردهای کرونا اقداماتی در این زمینه انجام داده اند.

گلایه نماینده دانشجویان وزارت بهداشت به رئیس جمهوری

دبیر حقوقی شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت نیز با اشاره به شرایط کنونی کادر درمان و بخصوص پرستاران، اظهار داشت: پرداختی به پرستاران و دستیاران سال ها است که ثابت مانده و این پرداختی هم با منت انجام می شود.به گزارش فارس ایزد محمد خواجه دانشجوی پزشکی گفت: آقای رئیس جمهور آیا می دانید که هر سال چند درصد از فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مهاجرت می کنند؟ صحبت از ازدواج دانشجویی می شود اما آیا شرایط برای ازدواج دانشجویی حتی در سطح خوابگاه متاهلی فراهم است؟ دبیر حقوقی شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت همچنین از افزایش ظرفیت و سهمیه های کنکور هم گلایه کرد.او 3 وزارتخانه علوم، بهداشت و ارتباطات را مخاطب قرار داد و گفت: تاکنون هیچ یک از بسترهای آموزش برای دانشجویان علوم پزشکی رایگان نبوده است.

روزهایی را گذراندیم که نیمی از کادر مدیریت دانشگاه در بیمارستان بستری بودند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران هم طی سخنانی گفت: روزهایی را پشت سر گذاشتیم که نیمی از تیم مدیریت دانشگاه در بیمارستان بستری بودند و در این شرایط به آنان اصرار می کردیم که به خانه بروند یا استراحت کنند اما قبول نمی کردند.عباسعلی کریمی ادامه داد: این روحیه کار در دانشگاه است و وظیفه مسئولان این است که این خستگی را کم کنند. کرونا باعث شد که ظرفیت و زیرساخت های رشدیافته نظام سلامت کشور در 40 سال گذشته نمایان شود.رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امسال سال آخر دولت است و شاید آخرین افتتاحی باشد که ما حضور داریم؛ ای کاش بعد از 7 ماه تلاش شبانه روزی دانشگاه ها، امروز که روز بازگشایی نمادین دانشگاه ها است رئیس جمهور هم حضور داشتند.