آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
جهان
۴

ناظران معتقدند «یوشیهیده سوگا» با پیروزی در انتخابات درون حزبی ،نخست وزیر آتی ژاپن است

رقابت برای جانشینی «آبه»

زهره صفاری

 بامداد امروز به وقت ایران، سه کاندیدای حزب لیبرال دموکرات ژاپن، برای جانشینی «شینزو آبه» در کرسی ریاست این حزب با یکدیگر رقابت کردند. پیروز این انتخابات درون حزبی که با حضور جمعی از نمایندگان و اعضای برجسته حزب برگزار می شود، روز چهارشنبه برای کسب کرسی نخست وزیری ژاپن به پارلمان معرفی می شود و در صورت گرفتن رای اعتماد جانشین «شینزو آبه» خواهد شد.به گزارش «تایمز ژاپن»، «یوشیهیده سوگا» سخنگوی دولت «آبه»، «شینگرو ایشیبا» وزیر دفاع سابق این کشور و «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه سابق و رئیس شورای این حزب، روز شنبه آخرین مناظره خود را پیش از انتخابات درون حزبی برگزار کردند و پیش بینی ها از پیشتازی «سوگا» با داشتن حداقل 4 رای 5 نماینده حزب لیبرال دموکرات حکایت دارد. به نوشته خبرگزاری «کیودو»، او که 8 سال در کنار «آبه» به عنوان سخنگوی دولت فعالیت داشته است در حال حاضر با دارا بودن 304 رای موافق از 394 نماینده حزب متبوعش(77 درصد آرای حزب)، شانس بالایی برای جانشینی «شینزو آبه» در کرسی نخست وزیری نیز دارد.

ناکامی نامزدهای زن حزب «آبه»

با اینکه یکی از سیاست های «شینزو آبه» در چهار دوره نخست وزیری اش بهبود جایگاه زنان در سیستم اداری و حکومتی این کشور بود اما به رغم تلاش های او تنها سه زن در کابینه او حضور یافتند و 15 درصد کرسی های پارلمان نیز متعلق به زنان بود. به گزارش «نیویورک تایمز» همین تفکر مرد سالارانه در انتخاب نامزدهای ریاست حزب نیز لحاظ شد و با اینکه دو زن در ابتدا کاندیدا شدند به دلیل عدم کسب حمایت لازم همان ابتدا از دور رقابت خارج شدند. اما با این حال همچنان با وجود دیدگاه سنتی سه نامزد ژاپنی، امیدواری ها به «سوگا» برای ایجاد تساوی حقوق زن و مرد در این کشور بسیار پررنگ است. از طرفی جمعیت پا به سن گذاشته ژاپن و پایین آمدن آمارهای زاد و ولد در این کشور دغدغه این روزهای سیاستمداران شده و بسیاری درگیر شدن زنان در امور اداری و شماری نیز هزینه های بالای زاد و ولد را به عنوان دلایل اصلی آن به نقد کشیده اند.

تاکید کاندیدای پیشتاز به تحول اقتصادی در کرونا

«سوگا»، نامزد پیشتاز حزب لیبرال دموکرات با توجه به استعفای ناگهانی «آبه» به بهانه بیماری اش آن هم در فاصله یک سال تا انتخابات نخست وزیری شانس اول کسب این کرسی به شمار می رود. به نوشته «خبرگزاری کیودو» همین پیش بینی او را با شعار تحول اقتصادی به میدان رقابت کشانده است.

نامزد 71 ساله ژاپن که می خواهد در سیاست خارجی راه «آبه» را ادامه دهد، متعهد شده است در نخستین گام از سقوط اقتصادی در بحران کرونا جلوگیری خواهد کرد. اما تعهد او برای ادامه سیاست های اقتصادی «آبه» در سیاست های پولی مالی و اصلاح ساختار، یک بند دیگر نیز دارد که آن هم ایجاد میلیون ها شغل در کشورش است. این در حالی است که «کیشیدا» نامزد رقیبش راهکار خروج از بحران را قطع مالیات شرکت ها عنوان کرده و «ایشیبا» نیز بر برقراری محدودیت های سنگین برای کنترل کرونا تاکید داشته است.

ایده های متفاوت سیاست خارجی

با وجود شعارهای انتخاباتی و تاکید نامزدها بر برنامه های اقتصادی در بحران کرونا، تحلیلگران معتقدند یکی از مسائل مهم پیش رو برای کاندیدای منتخب، مدیریت روابط با واشنگتن، پکن، سئول و پیونگ یانگ و به طور کلی سیاست خارجی این کشور است که خروج نابهنگام نخست وزیر شرایط دشواری را برای جانشین او ایجاد کرده است.به نوشته «ژاپن نیوز»، «سوگا» که دست راست «آبه» در طول سال های گذشته بوده است تاکید زیادی بر ادامه راه وی در اجرای «استراتژی روابط آزاد و باز ایندو پاسیفیک» دارد و یکی از مهم ترین اهدافش بازگرداندن شهروندان ژاپنی دربند کره شمالی در دهه 70 میلادی است. اما «ایشیبا» که پیش تر پست وزارت دفاع را تجربه کرده است بر ایجاد روابط دوجانبه کره شمالی و ژاپن تکیه دارد و طرح ایجاد ناتوی آسیایی را مطرح کرده است. دیدگاهی که در مناظره آخر کاندیداها از سوی «سوگا»، سخنگوی دولت «آبه» به شدت مورد نقد قرار گرفت. چراکه نامزد پیشتاز حزب لیبرال دموکرات ، ایجاد ارتش آسیایی شبیه ناتو را تقویت دیدگاه ضد چین خوانده که می تواند ناآرامی هایی را در منطقه ایجاد کند.

در این میان «کیشیدا» که مدتی عهده دار وزارت خارجه کابینه «آبه» بوده است، با نرمش بیشتری جلو آمده و اهمیت تزریق دیپلماسی با ابزار قدرت نرم را گوشزد کرده است که می تواند ژاپن را در بسیاری زمینه ها پیشتاز منطقه کند.