آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
جامعه
۱۲
آموزش

وزیر آموزش و پرورش وعده اصلاح جلد کتاب ریاضی را داد

عذر می خواهم

گروه اجتماعی: چند روز پس از هیاهویی که بر سر حذف دختران از جلد کتاب ریاضی سال سوم دبستان رخ داد، روز گذشته وزیر آموزش و پرورش گفت:«بابت بی سلیقگی انجام شده در کتاب ریاضی سوم دبستان عذرخواهی کرده و آن را اصلاح می کنیم.» 

روز یکشنبه، محسن حاجی میرزایی در برنامه ویدیو کنفرانس گفت وگوی هفته که با حضور معاون حقوقی رییس جمهور، اعضای شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش، مدیران کل آموزش وپرورش استان ها و بیش از 750 نفر از مدیران مناطق آموزش وپرورش کشور برگزار شد در مورد دیدگاه آموزش و پرورش نسبت به نقش زنان صحبت کرد. در روزهای گذشته، مساله حذف دختران کارتونی از طرح روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، نماد تمامی انتقادهایی شد که نسبت به رویه سیستم آموزشی کشور به دختران دانش آموز وجود دارد و تبعیض های جنسیتی که به صورت نمادین خودشان را در کتاب های درسی نشان می دهند. حاجی میرزایی اما معتقد است از آنجایی که اغلب بدنه آموزشی کشور در دست زنان است یعنی که تربیت نسل آینده عملا به آنها محول شده است:«در آموزش وپرورش تربیت نسل آینده را به زنان محول کردیم زیرا بیش از 60 درصد نیروهای آموزش و پرورش را زنان تشکیل می دهند لذا ساختن آینده، نسل نو و شکل گیری شخصیت و هویت نسل آنان چه در مقام مادر چه در مقام معلم، زنان نقش ویژه ای دارند. همچنین بیش از نیمی از دانش آموزان کشور هم دختران هستند لذا تبعیض دیرینه جنسیتی که در دسترسی به آموزش وجود داشت به طورکامل برطرف شده است و امروز هیچ دختری در هیچ نقطه ای از ایران محروم از تحصیل نیست و اگر فکر کنیم که پایه اصلی عدالت اجتماعی در توزیع برابر فرصت های یادگیری است، فرصت های یادگیری خوبی را در برابر دختران قرار دادیم و آثارش را نیز مشاهده می کنیم و در مسابقات و المپیادها بیش از نیمی از شرکت کنندگان دختران هستند.» این گفته های وزیر در خصوص اکثریت بودن زنان در بدنه آموزش و پرورش البته به تعداد پایین مدیران زن در آموزش و پرورش اشاره ای نکرده است. هر بار هنگام انتخاب و معرفی وزیر آموزش و پرورش این بحث مطرح می شود که با توجه به کثرت حضور زنان در سیستم آموزشی کشور چرا تاکنون شاهد انتخاب وزیر زن برای این وزارتخانه نبوده ایم؟ حاجی میرزایی در جلسه روز گذشته نهایتا به موضوع اتفاقات جلد کتاب ریاضی پرداخت و گفت:«یک بی سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام شده است لذا از این بابت عذرخواهی می کنیم و آن را اصلاح می کنیم اعتقاد داریم که در این شرایط سخت به تمام فعالیت هایی که آموزش وپرورش با تمرکز بر دختران انجام می دهد توجه شود.»

کلیت کتاب ها را ببینید

همزمان با گفت وگوی هفته وزیر آموزش و پرورش  رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هم نشست خبری برگزار کرد و در پاسخ به سوالات خبرنگاران به موضوع جلد کتاب ریاضی پرداخت. حسن ملکی ابتدا در مقام دفاع از کلیت توجه یکسان به دختران و پسران در کتاب های درسی گفت:«دانش آموزانی که ریاضی سوم را می خوانند، علوم پایه سوم را هم می خوانند. روی جلد علوم تجربی همه دختر هستند چرا مدافعان مردان نگفته اند روی این جلد تصویر پسران نیست؟ اگر موضع منفی درباره دختران وجود داشته باشد باید همه کتب را دربرگیرد در حالی که اینگونه نیست.» او البته بابت کتاب ریاضی اظهار تاسف کرد و ادامه داد:«در هر حال معتقدم نباید تصویر دخترها از روی جلد کتاب ریاضی برداشته می شد اما بهتر است منتقدان کلی نگر باشند چون اصل کار را که نمی پسندیم و از اینکه این کار باعث ناراحتی بخشی از جامعه شده متاثرم و امیدوارم با اصلاح این تصویر برای سال آینده از شرمندگی افراد جامعه بیرون بیاییم و نه موضع فکری ما اینگونه است و نه این را تایید خواهیم کرد.»

ملکی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد دانش آموزانی که هنوز کتاب های درسی شان را دریافت نکرده اند، پرداخت و گفت:«به علت شرایط کرونا طبیعی است برخی خانواده ها نتوانسته باشند به راحتی ثبت سفارش کرده و به موقع کتب را دریافت کنند. به طرق مختلف اطلاع رسانی کردیم اما آخرین گزارش ها حاکی از آن است که عمده دانش آموزان کتب درسی را دریافت کرده و تعداد کمی باقی مانده باشند که در حال پیگیری هستیم تا هیچ دانش آموزی بدون کتاب درسی نماند.»

او در این نشست البته به موضوع افزایش مباحث مربوط به معارف اسلامی و انقلاب اسلامی هم اشاره کرد که هفته گذشته از مجموعه آنها رونمایی شد. 

ملکی خرداد ماه هم این خبر را در مورد ایجاد تغییراتی در محتوای کتاب های درسی داده و گفته بود:«مباحث مربوط به انقلاب اسلامی در 12 عنوان کتاب های درسی در گروه فنی و حرفه ای و کاردانش و 15 عنوان در بخش نظری آورده شده است. این مباحث در کتاب هایی مانند دانش فنی پایه در رشته زراعت، باغبانی، دامپروری، صنایع غذایی و ماشین کشاورزی، کتاب عملیات آزمایشگاهی در رشته صنایع شیمیایی، کتاب دانش فنی پایه در رشته الکترونیک، مکانیک دریایی و متالوژی در گروه فنی و حرفه ای و کتاب های مانند آمادگی دفاعی، مطالعات اجتماعی، تاریخ معاصر در گروه نظری آورده شده است.» علاوه بر اینها به نظر می رسد که نسل دیگری از کارشناسان قرار است، راهی این سازمان شوند که برای آنها کارگاه های ویژه ای هم برنامه ریزی شده است: «طبیعی است که عده ای بازنشسته می شوند و اگر سازمان بخواهد متناسب با آرمان هایش پیش برود باید به نیروی مبتکر، خلاق و مومن مجهز شود. اقدام دیگر آموزش کارشناسان است. تاکنون 6 کارگاه آموزشی مفید را با رویکرد فطرت گرایی توحیدی برگزار کرده ایم که رویکرد برنامه ریزی درسی کنونی ماست.»