آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
جامعه
۱۲

سلامت

نشست آموزش و پرورش و علوم پزشکی لرستان پس از خبر ابتلای دانش آموزان: مراقبین سلامت  دست به کار می شوند

گروه اجتماعی: روز شنبه بود که خبر ابتلای 39 دانش آموز در شهرستان سلسله استان لرستان به نقل از سرپرست فرمانداری این استان در رسانه ها منتشر شد. ساعاتی پس از نشر خبر، آموزش و پرورش لرستان با انتشار توضیحی هرگونه ابتلای دانش آموزان در مدرسه را تکذیب کرد. روز گذشته اما اعلام شد که دانشگاه علوم پزشکی لرستان وارد ماجرا شده و قرار است بازدیدهای سختگیرانه ای از مدارس داشته باشد. «از 15شهریور تا دیروز 39 دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در شهرستان سلسله به بیماری کرونا مبتلا شدند. در روزهای 20 و 21 شهریور ماه 18 دانش آموز در این شهرستان کرونایی شدند، بیشترین آمار مبتلایان در بین دانش آموزان مربوط به مقطع ابتدایی است.» این جمله به نقل از افشین ترکارانی، سرپرست فرمانداری شهرستان سلسله در جلسه ستاد شهرستانی مدیریت کرونا منتشر شد. پس از آن نوبت به فرید بهرامی، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش لرستان رسید که در جوابیه ای اعلام کند در زمان کمی که از شروع سال تحصیلی گذشته چنین اتفاقی امکان پذیر نیست. در جوابیه او آمده بود: «در بحث نتایج اعلامی آزمایش تشخیص کرونا مورخ 21 و 22 شهریور از سوی شبکه بهداشت شهرستان سلسله در خصوص مثبت بودن ابتلای 18 دانش آموز، پس از بررسی ها و پیگیری های انجام شده از طریق مدیران مدارس مشخص شد که تنها یک نفر از دانش آموزان و آن هم در یکشنبه گذشته صرفا جهت تحویل کتاب به مدرسه مراجعه کرده و نتیجه مثبت ابتلای 21 دانش آموز دیگر به ویروس کرونا نیز قبل از بازگشایی مدارس به آنان اعلام شده است.» روز گذشته خبرگزاری مهر از لرستان گزارش داد که به دنبال نگرانی خانواده ها پس از شنیدن خبر ابتلای دانش آموزان، جلسه ای میان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان و معاون سلامت و ورزش آموزش و پرورش استان تشکیل شده  است. مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این دیدار گفت:«برای پایش های بهداشتی مدارس هر 5 مدرسه به یک کارشناس واگذار می شود. چک لیست تبیین شده پروتکل های بهداشتی مدارس روزانه توسط مراقبین سلامت بررسی می شوند.»  او همچنن اعلام کرده است که هر مرکز آموزشی که حتی یک مورد از پروتکل ها را رعایت نکند، پلمب و از ادامه فعالیت آن ممانعت خواهد شد.

فرید بهرامی هم در این دیدار با اعلام اینکه از همان روز جلسه (یکشنبه) 100 هزار لیتر آب  ژاول در مدارس توزیع خواهد شد، گفت:«زمان برگزاری کلاس ها از یک ساعت و نیم به 35 دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد و آمادگی لازم را برای هر گونه همکاری با معاونت بهداشت دانشگاه  داریم.»

جزییات فوت دانش آموز گتوندی مبتلا به کرونا

فرماندار گتوند جزییات ابتلا به کرونا و فوت دانش آموز 8 ساله اهل منطقه ترکالکی  را تشریح کرد.

عبدالرضا احسانی نیا در گفت وگو با ایسنا با اشاره به فوت دانش آموز گتوندی به دلیل ابتلا به کرونا اظهار کرد: این دانش آموز، پسر 8 ساله ای بود که از بدو تولد بیماری قلبی داشته است. او گفت: این دانش آموز وضعیت خوبی داشت و با بازگشایی مدارس، تنها یک روز آن هم در یک کلاس 4 نفره مقطع دوم در دبستان ولایت منطقه ترکالکی حضور پیدا کرده بود اما با توجه به بیماری زمینه ای، روزهای بعد به مدرسه نرفت.  فرماندار گتوند بیان کرد: دانش آموز در روز چهارشنبه (19شهریورماه) به دلیل عارضه قلبی(سکته) به بیمارستان کارون گتوند منتقل که در همین بیمارستان، عملیات احیا برای او انجام شد. سپس به بیمارستان گنجویان دزفول و پس از آن به بیمارستان گلستان اهواز انتقال یافت  اما متاسفانه این کودک  در بیمارستان گلستان اهواز فوت کرد.

او در خصوص مراحل انجام تست کرونا برای این دانش آموز افزود: تست کرونای او در دو مرحله منفی و بار سوم مثبت بوده است. احسانی نیا با بیان اینکه مقرر شده که تست کرونا برای همکلاسی های این دانش آموز انجام شود، گفت: فعلا مدرسه ولایت برای مدت یک هفته تعطیل شده است.