آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
شهرستان ها
۷

سد «کلقان چای» آذربایجان شرقی افتتاح شد

تبریز- خبرنگار کیهان: سد «کلقان چای» بستان آباد آذربایجان شرقی به عنوان صدو هشتادمین سد ملی کشور افتتاح شد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح خواستار دستور رئیس جمهور برای تامین اعتبارات و تکمیل سدهای شهریار، مدنی و گردیان شد و گفت: سدهای فوق 95 تا 97 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

در این مراسم که «رضا اردکانیان» وزیر نیرو نیز حضور داشت حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، خواستار مساعدت لازم از سوی مدیریت و برنامه ریزی کشور برای تامین اعتبارات لازم برای سدهای شهریار، مدنی و گردیان شد و گفت: پروژه های سد سازی نقش مهمی در مهار سیلاب ها و حفظ جان و مال مردم دارند.

این گزارش حاکیست سد «کلقان چای» در 23 کیلومتری بستان آباد بوده و در منطقه روستای «کلقان» و توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) احداث شده و پنجمین پروژه سد سازی این قرارگاه بعد از سدهای سهند هشترود، نهند تبریز، آی دوغموش تبریز و کلانتری مرند در آذربایجان شرقی می باشد که 10 میلیون و 500 هزار متر مکعب آب شرب 100 هزار نفر در نواحی بستان آباد چاراویماق و هشترود را تامین می کند. این پروژه 3 میلیون و 400 هزار متر مکعب آب صنایع و آب 1100 هکتار از اراضی پایاب کشاورزی را نیز تامین خواهد کرد.

افتتاح سد کلقان چای پس از 15 سال انجام می شود و برای آن بیش از 50 هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

سد کلقان چای سد خاکی با هسته رسی با مخزن 22 میلیون مترمکعبی به ارتفاع 65 متر است که ضمن تامین آب آشامیدنی بستان آباد و چاراویماق و آب خام تصفیه خانه هشترود، آب آشامیدنی بیش از 100 روستا را نیز تامین می کند.