آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
جامعه
۱۳
آسیب های اجتماعی

تحلیل سجادی، وکیل دادگستری درباره قانون مجازات

دستاویزی برای قتل های ناموسی

«شهناز سجادی»، دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده درباره قتل های ناموسی و مجازات هایی که برای این قتل ها در نظر گرفته می شود، گفت: قانون به صراحت و در اشکال مختلف اجازه قتل ناموسی را نمی دهد، البته یک مورد خیلی استثنا در قانون است که از قبل از انقلاب هم این قانون بوده است. بر اساس این قانون اگر مردی همسر خود را در بستر زنا ببیند و مطمئن باشد که این زن در حال زناست و اجباری هم نداشته است، اگر مرد زن را به قتل برساند و بعد بتواند در دادگاه اثبات کند که خیانت بوده از مجازات اعدام و قصاص تبرئه می شود، اما این قانون به این معنی نیست که اگر مردی به همسرش بدگمان شد یا سوءظن پیدا کند و بگو و مگو داشته باشند، بخواهد با استفاده از این موضوع همسر خود را به قتل برساند و تبرئه شود.

بر اساس گزارشی که ایلنا منتشر کرده، این با بیان اینکه متاسفانه قوانین در برخی موارد بسیار کوتاه می آید، ادامه داد: من در تمام مدت وکالتم ندیدم مردی همسرش را در بستر زنا کشته باشد و درست است که قانون چنین اجازه ای می دهد، اما پیش نیامده است، اما متاسفانه این قانون را دستاویزی برای قتل های ناموسی قرار می دهند و بر اساس آن می گویند، قانون اجازه قتل های ناموسی را داده است که اصلا چنین چیزی نیست، این استثنا اینقدر نادر است که در واقعیت اصلا پیش نیامده است.

دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده با بیان اینکه وقتی در قانون زن و مرد در میزان دیه حق نابرابر دارند، فرهنگی را ایجاد می کند که باعث جری تر شدن مرد می شود، تصریح کرد: قوانین موجود نه تنها بازدارنده نیست، بلکه باعث تجری این افراد هم می شود. بنابراین قانون ضعف هایی دارد و ان شاءالله که با کمک فقها، اهالی حوزه، حقوقدانان و دانشگاهیان این خلاها و ضعف ها رفع شود تا کمتر شاهد این جرایم باشیم.

سجادی با تاکید بر اینکه قانون باید اصلاح و تقویت شود، خاطرنشان کرد: بحث مهم دیگر در این خصوص بحث فرهنگ جامعه است. باید بتوانیم از زنان و کودکان به نحو احسن حمایت کنیم، قانون و مجازات هم تنها ابزار این حمایت نیست، بلکه باید فرهنگ حمایت و حفاظت از زنان و کودکان در جامعه تقویت شود چه در نهادهای آموزشی مانند مدارس و چه در رسانه ها باید در این زمینه تلاش کرد و باید یک کار همه جانبه در این زمینه انجام شود. درست است که اصلاح قانون و تشدید مجازات بازدارنده است، اما همه ظرفیت بازدارندگی مربوط به قانون و این مسائل نیست، بلکه فرهنگ هم باید تقویت شود.

او با اشاره به قتل های ناموسی در ماه های گذشته یادآور شد: هر از گاهی که یک قتل مانند قتل رومینا، سارا و هاجره پیش می آید، این مباحث مطرح می شود، اما بعد از مدتی که یک امنیت نسبی ایجاد می شود، ما دوباره این مباحث را فراموش می کنیم. بنابراین معتقدم باید یک مطالبه عمومی مستمر در خصوص اصلاح قوانین و مقررات امنیتی و حمایتی وجود داشته باشد. ما امیدواریم به لایحه تامین امنیت در برابر خشونت پرداخته شود و به یک نتیجه مثبت برسد، چراکه اگر این لایحه تصویب و اجرایی شود قطعا تغییراتی هم در فرهنگ و هم در نگاه ها ایجاد می شود و اگر قانون خوبی هم داشته باشیم، عملا حمایت از زنان و کودکان اتفاق می افتد.

دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده درباره اقدامات دستگاه های حمایتی برای جلوگیری از خشونت در خانواده و جلوگیری از قتل های ناموسی گفت: متاسفانه هنوز ظرفیت های بهزیستی به خوبی معرفی نشده است و صدا و سیما نقش موثری در معرفی این ظرفیت ها دارد، بهزیستی در همین زمان که با خلا قانونی مواجه هستیم، باز هم به خوبی عمل می کند و زنانی که در معرض خشونت هستند را تا مدت ها به صورت رایگان نگهداری می کند.

سجادی تصریح کرد: در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت همه دستگاه ها وظایف مشخصی دارند و همه بار بر دوش بهزیستی نیست و دستگاه های دیگر نیز از نظر حمایتی وارد این چرخه می شوند. در حال حاضر فقط بهزیستی است که این ظرفیت را دارد و اگر دادگاه ها دختر، زن و کودکی که در معرض آسیب است را به بهزیستی معرفی کنند، بهزیستی نیز ملکف است این افراد را به مدت 6 ماه نگهداری کند و ضمن اینکه این افراد را در خانه های امن نگهداری می کند به مسائل قانونی و حقوقی آنها نیز می پردازد. بنابراین تا تعیین تکلیف لایحه از مسوولان قضایی می خواهیم از ظرفیت خانه های امن در جهت حفظ جان زنان و کودک مان استفاده کنند. کارشناسان حقوقی و قضایی نیز معتقدند که قتل های ناموسی فقط شامل کشتن زن، دختر، خواهر یا دوست دختر نیست و در مواقعی یک نگاه چپ به همسر، خواهر و مادر یا احتمالا متلک انداختن به یک زن باعث غلیان احساسات شوهر، برادر، پدر و... می شود و در نهایت نیز ممکن است باعث قتل شود.