آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
زندگی: سلامت
۱۴
معجزه لیزر

لیزردرمانی؛ موثر در بهبود علائم مبتلایان به آسم ریوی

آریستا شجاع الدین (لیزر تراپیست)

آسم ریوی از شایع ترین بیماری های مزمن در سطح جهان است. معمولا این بیماران با علائم بالینی خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس برای درمان به کلینیک ها مراجعه می کنند. در حال حاضر حدود 300 میلیون نفر در سطح جهان به بیماری آسم مبتلا هستند و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی جهانی بسیاری دارد. درمان قطعی برای این بیماری التهابی که راه های تنفسی و ریه ها را درگیر می کند، وجود ندارد و راهکارهای درمانی موجب کنترل این بیماری است. درمان های دارویی در آسم ریوی شامل گشادکننده های برونش، کورتیکواستروئیدها و آنتی بیوتیک هاست.

لیزردرمانی کم توان به عنوان درمان پزشکی مکمل در بیماری های التهابی ریه به کار می رود و جزو روش های درمانی غیردارویی در این بیماری است. این روش درمانی بی خطر بوده و به دلیل خواص ضدالتهابی نور لیزر، در برطرف کردن التهاب راه های هوایی و ریه ها موثر است. با تابش میزان موثر از نور لیزر، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و برطرف شدن فاکتورهای التهابی در راه های هوایی و ریه را در این بیماران خواهیم داشت.

طول موج و سایر مشخصات نور لیزر تابش داده شده توسط پزشک لیزرتراپیست در میزان پاسخ دهی درمانی موثر است و در پنجره درمانی طیف نوری قرار دارد. لیزرهای درمانی موجب بهبود التهاب، بهبود عملکرد و ساختار ریه می شود. بهبود علائم بالینی آسم پس از لیزردرمانی چشمگیر است. لیزردرمانی موجب کاهش تعداد حملات آسم در بیمار و کاهش شدت این حملات خواهد شد. لیزردرمانگر از طول موج های مختلف و میزان تابش متفاوتی از نور لیزر در درمان این بیماران استفاده می کند. این روش کمک درمانی، موجب بهبود کیفیت زندگی در بیماران آسم بوده و پس از جلسات درمانی لیزری ظرفیت ریوی این بیماران افزایش می یابد و بهبود در تبادل گاز در ریه را خواهیم داشت. کما این که تست عملکرد ریوی (اسپیرومتری) بیماران با آسم ریوی پس از ده جلسه لیزردرمانی تغییرات درمانی نشان می دهد.

نحوه تابش لیزرهای درمانی در بیماری آسم به صورت غیرتهاجمی و از سطح پوست ناحیه ریه ها خواهد بود. ناگفته نماند لیزرتراپی کم توان در بیماری آسم جزو روش های درمانی نوین، موثر، بدون عارضه و مقرون به صرفه است.