آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
ورزش
۱۴
دیدگاه

داستان استراماچونی در یک نگاه

قمار سعادتمند یا بازی دو سر برد؟

علی ولی اللهی

20 اردیبهشت ماه سال جاری مهدی علی نژاد، معاون وزیر ورزش اعلام کرد دو باشگاه سرخابی حق جذب بازیکن یا مربی خارجی جدید ندارند. این ممنوعیت فقط متعلق به دو تیم استقلال و پرسپولیس بود و سایر تیم ها مشکلی برای انجام این کار نداشتند. در واقع وزارت ورزش به عنوان متولی دو باشگاه دستور داده بود مدیران دو تیم بی خیال خارجی ها شوند. تا 27 مرداد که خبر قطعی محکومیت ایران در پرونده ویلموتس رسانه ای شد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با پرونده های مربیان قبلی خود یعنی برانکو و کالدرون و شفر و استراماچونی مواجه شدند. در کنار این مربیان، بازیکنانی نظیر بویان و بودیمیر و سایرین هم بودند که بابت طلب های چندصد هزار دلاری شان شکایت کردند. باشگاه تراکتور نیز در این مدت محکوم به پرداخت یک میلیون دلار به کوین کنستانت شد. بازیکنی که اصلا برای تراکتور بازی نکرد. بر همین اساس و با جمع بندی ماجرای ویلموتس و پرونده های سنگین تیم های ایرانی بابت قرارداد با نیروهای خارجی سازمان لیگ تصمیم گرفت، ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی را سراسری کند. این تصمیم در تاریخ اول شهریور به تایید هیات رییسه فدراسیون فوتبال رسید تا تبدیل به یک قانون شود. صادق درودگر در مورد این قانون گفت: «براساس این طرح مربیانی مثل برانکو، کالدرون و استراماچونی هم که پرونده باز در ایران دارند دیگر نمی توانند بازگردند.» 

همزمان درست در تاریخ اول شهریور خبر رسید احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال راهی اروپا شده تا با شفر و استراماچونی برای تخفیف گرفتن در پرونده های شکایت شان مذاکره کند. این سفر درحالی انجام شد که استقلال باید در تاریخ 5 شهریور در نیمه نهایی جام حذفی مقابل پرسپولیس قرار می گرفت. در این فاصله اخباری منتشر شد که هدف سعادتمند از سفر به ایتالیا بحث تخفیف نبوده و مدیرعامل آبی ها برای بازگرداندن استراماچونی با او دیدار کرده است. 5 شهریور استقلال در ضربات پنالتی پرسپولیس را شکست داد و راهی فینال جام حذفی شد. در 

6 شهریور فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال در پستی اینستاگرامی علاوه بر انتقاد از مدیریت سعادتمند استعفا داد. مجیدی در آن استوری افشا کرد که سعادتمند می خواهد استرا را بازگرداند. سرمربی استقلال اقدام مدیران باشگاه را توهین آمیز دانست و اعلام کرد از تیم کنار می رود. هر چند طی روزهای آینده مجیدی با وساطت برخی اعضای تیم به استقلال بازگشت و هدایت تیم را در فینال برعهده گرفت. روز 7 شهریور سعادتمند در برنامه تلویزیونی صراحتا مقابل فرهاد مجیدی ایستاد و تاکید کرد می خواهد استراماچونی را بازگرداند. سعادتمند انتخاب مربی را حق طبیعی باشگاه دانست. 

اولین سوالی که مطرح شد این بود: مگر آوردن خارجی ها ممنوع نیست؟ مدیران سازمان لیگ و اعضای هیات رییسه تاکید کردند که استقلال نمی تواند این کار را بکند اما هواداران استقلال هشتگ #استراماچونی_را_برگردانید را ترند کردند. بعد از فینال جام حذفی استقلال در بیانیه ای رسمی اعلام کرد از همین حالا به دنبال جذب استراماچونی است. استدلال باشگاه این بود که چون استرا پرونده باز در ایران دارد شامل قانون جدید نمی شود و ضمنا بازگشت او باعث می شود مربی ایتالیایی بی خیال شکایت و گرفتن غرامت شود. در رسانه ها گفته شد مربی ایتالیایی برای بازگشت به تهران سه شرط دارد: لغو قانون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی و حفظ بازیکنان موجود و تضمین برای پرداخت های به موقع و دریافت پیش قسط. از همان موقع تا حالا که به اواخر شهریور نزدیک می شویم بحث بازگشت استراماچونی سوژه داغ رسانه ها بوده است، اما در این بین سوالات و ابهامات بزرگی وجود دارد. 

در آخرین اخباری که از سمت ایتالیا و استراماچونی رسیده (روز شنبه) چند نکته مهم مشخص شد: اول اینکه استقلال هیچ نامه و درخواست رسمی برای استراماچونی نفرستاده است. دوم اینکه مذاکرات ده روز است متوقف شده و سوم اینکه استراماچونی دوست دارد به ایران بازگردد. این سه نکته از توضیحات اینستاگرامی فدریکو پاستورلو، مدیربرنامه آندره آ استراماچونی و گفت وگوی یوسف دانشیار، مترجم سابق استرا در ایران به دست آمده است. در ایران هم اخباری از داخل باشگاه منتشر شد که نشان داد اختلاف مالی استقلال و استراماچونی پابرجاست و ضمنا خبری از بخشش غرامت نیست و استراماچونی تنها قراردادی یک ساله به امضا می رساند. همچنین روز شنبه دو خبر دیگر منتشر شد؛ اول رونمایی از نامه رسمی سازمان لیگ به استقلال مبنی بر ممنوعیت جذب استراماچونی و دوم ورود قوه قضاییه به پرونده ممنوعیت جذب خارجی ها. گویا قوه قضاییه از مدیران فدراسیون فوتبال خواسته توضیخات لازم را در این زمینه ارایه کنند. ورود قوه قضاییه به درخواست مهدی عبدیان، عضو هیات مدیره استقلال و هواداران این تیم صورت گرفته است. 

در این میان اظهارات واضح مهدی علی نژاد، معاون وزیر ورزش که در تاریخ 16 شهریور تاکید کرد قانون سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال باید در نظر گرفته شود و باشگاه استقلال با سایر باشگاه ها فرقی ندارد هم جالب توجه است. حال سوال اینجاست که باتوجه به اینکه استقلال زیرنظر وزارت ورزش است و مدیرعاملش توسط وزیر تعیین می شود چطور ممکن است این ناهماهنگی رخ بدهد؟ مگر می شود متولی اصلی بحث بازگشت استراماچونی را منتفی بداند اما فردی که از جانب متولی اصلی منصوب شده است ساز خودش را بزند؟ به بیان واضح تر اگر وزارت ورزش مخالف است چرا به سعادتمند نمی گوید این بازی را تمام کند و اگر موافق بازگشت استراماچونی است چرا در مصاحبه ها این طور نشان می دهد که قانون باید اجرا شود؟

همان طور که گفته شد براساس شواهد ابهامات زیادی در پرونده بازگشت استراماچونی وجود دارد. برخی از مدیران و پیشکسوتان استقلال این مساله را شوی تبلیغاتی احمد سعادتمند دانسته اند. به این شکل که سعادتمند نشان بدهد می خواهد استرا را بازگرداند تا نزد هواداران استقلال محبوبیت به دست آورد در حالی که خودش می دانسته نمی تواند این کار را بکند، اما درنهایت اتفاقی که رخ می دهد، این است که هواداران از او گلایه نخواهند داشت و در واقع مقابل فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش قرار می گیرند. برخی دیگر نیز معتقدند سعادتمند با چراغ سبز وزیر سراغ استرا رفته است.

یکی از سناریوهای موجود این است که سعادتمند با زرنگی وزیر ورزش را در موقعیتی قرار داده که نه راه پس دارد و نه راه پیش. با جوی که به راه افتاده ساکت کردن سعادتمند ممکن است به استعفای او منجر شود و آن وقت استقلالی ها علاوه بر اینکه برای استرا هشتگ می زنند برای سعادتمند هم خواهند زد. احتمالا با این استدلال که وزیر مدیرعاملی که می خواست درخواست هواداران را اجابت کند، کنار گذاشت. از طرفی آزاد گذاشتن سعادتمند هم باعث پیچیده تر شدن اوضاع می شود؛ این یعنی جایگاه سعادتمند محکم تر از همیشه خواهد شد. 

سناریوی دیگر این است که برخی با قدرت اعلام می کنند داستان بازگشت استراماچونی از آن داستان هایی است که در دسته «کار خودشونه» قرار می گیرد. اینکه سعادتمند می دانسته این قانون وجود دارد و بحث بازگشت استراماچونی را مطرح کرده است و وزیر ورزش هم علاقه ای به ختم غائله ندارد یعنی این دو نفر با همکاری هم برای رسیدن به اهداف خاصی چنین جوی به راه انداخته اند؛ سعادتمند برای کسب محبوبیت و سلطانی فر شاید برای منحرف کردن اذهان از پرونده ویلموتس!

اما اینکه این بازی تا کی می تواند ادامه داشته باشد هم مهم است. همان طور که روز شنبه مشخص شد اخباری که به صورت جهت دار در برخی رسانه ها منتشر می شد با تیترهایی نظیر «رونمایی از قرارداد تا 48 ساعت دیگر» یا «استرا به قطر می رود تا بازی های استقلال را ببیند» دروغی بیش نبوده است، احتمالا خیلی زود مشخص می شود که اصل ماجرا چه بوده است. سکوت احمد سعادتمند در این میان بسیار مهم است. او به خوبی می داند که هر اظهارنظری در این مقطع ممکن است بعدها علیه خودش به کار گرفته شود و بنابراین سکوت کرده و تنها از دور نظاره گر موجی است که به راه انداخته است. او به هیچ کدام از ابهامات پاسخ نمی دهد. نه موضعی مقابل نفرستادن درخواست رسمی نشان می دهد نه واکنشی به توقف 10 روزه مذاکرات. نه به این سوال پاسخ می دهد که آیا استراماچونی واقعا بی خیال غرامتش شده و نه این دغدغه را برطرف می کند که اگر به هر دلیلی استرا نیامد برنامه استقلال چیست؟ مدیرعامل استقلال همچنین در مورد مهم ترین مشکل موجود یعنی تامین منابع مالی برای عقد قرارداد با استرا اظهارنظری نمی کند. روز یکشنبه صادق درودگر یکی از کسانی که در پرونده بازگشت استرا خیلی در رسانه ها فعالیت می کند و اظهارات ضدونقیضی مطرح می کند در یک مصاحبه اعلام کرد کف درخواست استراماچونی دو میلیون یورو است. سعادتمند حتی واکنشی به این ادعا نیز نشان نداد. 

می توان گفت سعادتمند در حال حاضر به نوعی موج سواری می کند. حال اینکه او می تواند در این موج سواری موفق شود یا خیر بستگی به زمان دارد. اگر مشخص شود او در تمام این مدت با احساسات هواداران بازی می کرده سرنوشتی بهتر از امیرحسین فتحی در انتظارش نخواهد بود و اگر کارش به مواجهه مستقیم با وزارت ورزش بکشد بالاخره زمانی که آب ها از آسیاب افتاد باید پاسخگوی مدیران بالادستی اش باشد.