آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۶
جهان
۸

عضو سابق برنامه کنترل تسلیحات هسته ای در وزارت انرژی آمریکا در گفت و گو با «شرق»: تلاش روسیه برای پیروزی ترامپ موثرتر از چین است

50 روز تا انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده زمان باقی است. کارزار انتخاباتی «جو بایدن» و «دونالد ترامپ»، دو کاندیدای اصلی این رقابت، روزبه روز داغ تر می شود. نتیجه انتخابات آمریکا همواره به دلیل نقش بین المللی این کشور به عنوان ابرقدرتی جهانی و توانایی های نظامی، اقتصادی و سیاسی واشنگتن برای کشورهای دیگر جهان بسیار حیاتی بوده، اما انتخابات سوم ماه نوامبر سال جاری میلادی به دلیل سیاست های ترامپ در چهار سال گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است. اهمیت انتخابات آمریکا از تفاوت رویکرد دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در قبال مسائل مختلف ناشی می شود. این دو حزب در زمینه سیاست های داخلی و خارجی تفاوت هایی اساسی با یکدیگر دارند؛ شاید همین تفاوت ها باعث شده کشورهایی مانند چین و روسیه بخواهند نامزدی در انتخابات آمریکا پیروز شود که تحقق منافع آنان را در جهان تضمین کند. البته این انتخابات ممکن است شگفتی های دیگری را نیز به دنبال داشته باشد. ناظران و تحلیلگران تاکید می کنند که قدرت اقتصادی آمریکا دچار افول شده و نظم جهانی دیگر مانند سابق حول واشنگتن نمی چرخد و ممکن است این جایگاه توسط پکن یا مسکو تصاحب شود. اما واقعیت ساده این است که صرف نظر از اینکه چه کسی در این انتخابات پیروز شود، سیاست های آمریکا هنوز هم در معادلات جهانی تاثیرگذار خواهد بود. از همین رو با «استیفن هرزوگ» عضو سابق برنامه کنترل تسلیحات هسته ای در وزارت انرژی آمریکا و استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد که در حال حاضر در پروژه «مدیریت اتم» با این دانشگاه آمریکایی همکاری می کند، تحولات اخیر در این کشور و امکان پیروزی جو بایدن و تاثیر این پیروزی را بررسی کرده ایم.
  در خبرها آمده است با وجود پیشروبودن جو بایدن در نظرسنجی ها، اکثر آمریکایی روی پیروزی دونالد ترامپ شرط بسته اند. به باور شما، ترامپ می تواند کرسی خود در کاخ سفید را حفظ کند؟

حتی پیش از شیوع کووید19 شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات در حال کم رنگ شدن بود. سیاست های افراطی ترامپ در موضوعاتی مانند مهاجرت، حمل سلاح گرم و محیط زیست، آمریکا را دوقطبی کرده است. بنابراین رای دهندگان میانه رو مستقل از او رویگردان شده اند. در همین حال، سیاست خارجی ترامپ نیز به شدت تنش با ایران و کره شمالی را افزایش داده و این طور به نظر می رسد که او تابع روسیه و رئیس جمهوری آن، «ولادیمیر پوتین» است.

با این حال، پاسخ فاجعه بار دولت ترامپ به ویروس کرونا نیز آینده سختی را برای آمریکایی ها به تصویر می کشد و اگر او دوباره انتخاب شود، شرایط به مراتب بدتر خواهد شد. حدود 190 هزار آمریکایی جان خود را از دست داده اند و این در حالی است که تعداد مسافران با پاسپورت آمریکایی در جهان به شدت کاهش داشته است. نرخ بی کاری در ماه آوریل نیز به 14.7 درصد رسیده، یعنی بالاترین میزان از زمان رکود بزرگ. همچنین علاوه بر کرونا، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به خشونت و قتل سیاه پوستان آمریکایی و همچنین برخورد با اعتراضات نیز نمره منفی گرفته است.

در این میان محبوبیت جو بایدن روند صعودی دارد؛ زیرا معاون اول رئیس جمهوری سابق آمریکا از دید افراد بسیاری، رهبری شایسته است. بایدن شاید جوان ترین یا الهام بخش ترین رهبر نباشد، اما او برای بسیاری از رای دهندگان نماد ثبات و بازگشت به جهان عادی است؛ دورانی که در آن رهبران در توییتر کشورهای دیگر را با سلاح هسته ای تهدید نمی کردند و تعهد ایالات متحده به توافق های جهانی بار معنایی داشت. در عین حال، معرفی «کامالا هریس» به عنوان همراه اصلی، شور و شوق جدیدی به مبارزات انتخاباتی بایدن تزریق کرد، چراکه او می تواند با جوانان و رای دهندگان رنگین پوست به خوبی ارتباط برقرار کند و او دختر یک هندی و یک مهاجر جامائیکایی است.

  اما بسیاری می گویند روسیه خواهان پیروزی مجدد ترامپ است و می تواند بر فرایند انتخاباتی تاثیر بگذارد؟

بله، روسیه و چین به طور قطع در تلاش اند تا بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارند. این دیدگاه منطقی است، چراکه مسکو می خواهد ترامپ طرفدار دیدگاه های روسیه را حفظ کند. مسکو دوست دارد حامی پوتین همچنان در کاخ سفید باقی بماند، اما چین چطور؟ به عبارتی دیگر دیپلماسی ترامپ در برابر چین بسیار سرد و عجولانه است. ترامپ همواره انگشت اتهام خود را به سمت چین می گیرد. واکنش او در برابر موضوعاتی مانند تجارت آزاد، تغییرات آب وهوایی، شیوع کووید19 و کنترل تسلیحات هسته ای، خشم «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین و دولتش را به همراه داشته است.

اگر بخواهم به پرسش شما صادقانه پاسخ دهم، باید بگویم بر این باورم که تلاش روسیه برای شکل دادن نتایج انتخابات همان طور که در سال 2016 شاهد آن بودیم، موثرتر از ابتکارات چین خواهد بود. مسکو نشان داده مهارت عجیبی در تکنیک های جنگ روانی و استفاده از تبلیغات ترسناک فیس بوک، ترول های توییتر و همچنین نفوذ به سازمان های محافظه کار آمریکایی دارد، اما چین چنین مهارتی ندارد یا شاید تاکنون این توانایی پکن آشکار نشده است. پرسش کنونی این است که آیا حمایت یا پشتیبانی بیشتر روس ها از دونالد ترامپ برای شکست بایدن در انتخابات کافی است؟

  پس بایدن برای پیروزی با تهدیدی جدی مواجه نیست؟

تهدید واقعی در برابر بایدن در حقیقت همان خودشیفتگی است. هرچند نامزد دموکرات ها طبق نظرسنجی ها می تواند ترامپ را شکست دهد، اما ممکن است در روز انتخابات بسیاری از رفتن پای صندوق های رای منصرف شوند. تلاش دولت ترامپ برای جلوگیری از رای گیری به صورت پستی نیز در همین راستاست، چراکه این مسئله به پیروزی او کمک خواهد کرد. به باور من، در دوران اپیدمی، حامیان او نسبت به هواداران بایدن تمایل بیشتری دارند تا شخصا پای صندوق های رای بروند.

  در چهار سالی که ترامپ رهبری کاخ سفید را در اختیار داشت، نظم جهانی دستخوش تغییراتی جدی شد. انتخابات سوم نوامبر این روند را تسریع خواهد کرد یا پیروزی بایدن مانع از فروپاشی بیشتر نظم جهانی می شود؟

نمی دانم بایدن می تواند نظم جهانی را بازیابی کند یا خیر، اما بدون شک او ایالات متحده را به مسیری بازمی گرداند که در آن سیاست خارجی واشنگتن قابل پیش بینی است. برای مثال، کاملا منتظر هستم که بایدن به توافق هسته ای با تهران، سازمان بهداشت جهانی و توافق پاریس بازگردد. بایدن از گفت وگو با ایران و ایجاد فضا برای نزدیکی تهران و واشنگتن حمایت می کند. اگر تهران به شرایط قبل از خروج آمریکا از برجام بازگردد و محدودیت هایی را که در این توافق در مورد غنی سازی اورانیوم بود، بار دیگر به رسمیت بشناسد، بایدن برای تهران شریکی قابل اعتماد است تا میراثی که از اوباما بر جا مانده بود، ادامه پیدا کند.

بنابراین برای ایران و مردم این کشور بسیار اهمیت دارد که در صورت پیروزی بایدن صبور باشند، چراکه روابط بین کشورها یک شبه تغییر نخواهد کرد. ترامپ تقریبا تمامی مولفه های سیاست خارجی و داخلی آمریکا را از بین برده است و بایدن برای ترمیم این خسارت ها و بازیابی نقش آمریکا در خارج از مرزهای این کشور، به زمان زیادی  احتیاج دارد.

  اما تحلیلگران بر این باورند که پیامدهای کرونا به بایدن اجازه مانور نخواهد داد.

جای تردید وجود ندارد که ویروس کرونا تمامی حوزه های سیاستی بایدن را در صورت پیروزی تحت تاثیر قرار می دهد. بیش از شش میلیون آمریکایی به بیماری کووید19 مبتلا شده اند و نرخ ابتلا در بسیاری از بخش های ایالات متحده کاهشی نداشته است. همچنین خودداری رئیس جمهوری برای استفاده از ماسک نیز سیگنال های اشتباهی را به تمامی هوادارانش در سرتاسر کشور مخابره می کند.

از سوی دیگر، بعید به نظر می رسد که تا شروع کار بایدن این ویروس مهار شود و برای مبارزه با کرونا، رئیس جمهوری بعدی آمریکا باید بر مسائل داخلی متمرکز شود و سیاست خارجی را فدای این مسائل داخلی کند. حتی انتظار دارم برخی از هزینه های دفاعی نیز کاهش یابد و این به معنای اولویت دیپلماسی چندجانبه بر عملیات نظامی است که در نهایت نشانه خوبی برای بازگشت آمریکا به برجام و ازسرگیری گفت وگوهای اساسی با تهران است.

  بنابراین پیروزی بایدن به معنای کاهش تنش بین تهران و واشنگتن است.

در صورت راهیابی بایدن به کاخ سفید، تنش ها بین تهران و واشنگتن کاهش می یابد. اگر شما دیدگاه ترامپ در عرصه سیاست خارجی را در دهه 80 میلادی مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که او از آن زمان تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته است. روابط بین آمریکا و ایران در سال های اخیر در حال تجربه روند رو به پیشرفتی بود؛ به ویژه با هدایت «حسن روحانی» در تهران و «باراک اوباما» در آمریکا. بااین حال، خروج آمریکا از برجام، ترور فرمانده سپاه قدس و همچنین اعمال تحریم های شدید علیه مردم این کشور تمام دستاوردها را نابود کرد. البته پس از آن رفتار تهران مانند توسعه غنی سازی اورانیوم، گسترش فعالیت های موشکی و حمایت از گروه های شبه نظامی که آمریکا به آن برچسب تروریست را زده نیز موثر بوده است. هرچند روابط تهران و واشنگتن در یک نسل گذشته تا این اندازه خصمانه نبوده است.

صادقانه بگویم ترامپ فرصت مهمی را که در دوران اوباما به وجود آمد، از دست داد. او این فرصت را داشت تا به عنوان رهبر آمریکا میراثی ماندگار از خود به جای بگذارد؛ یعنی همان ترمیم روابط آمریکا با تهران. این در حالی است که رئیس جمهوری ایران برای انجام این اقدام، ایدئال ترین گزینه بود. در عوض ترامپ معامله هسته ای غیرواقعی با کره شمالی را دنبال کرد و اقدامی برای دستیابی به صلح از طریق برجام انجام نداد.

  آیا بایدن می تواند با استفاده از پتانسیل های موجود، زمینه تحقق این آشتی را فراهم کند؟

اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود، هنوز هم احتمال مذاکره برای کاهش تنش ها وجود دارد، اما این مستلزم دادن امتیازاتی است که تاکنون ایران حاضر به انجام آن نشده است. به همین دلیل درک می کنم که چرا بسیاری از تحلیلگران سیاست خارجی در تهران بر این باورند دولت آنها باید تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ماه نوامبر صبر پیشه کند.

اما اگر بایدن پیروز این رقابت نفس گیر باشد، تقریبا مطمئن هستم که او به برجام بازخواهد گشت؛ زیرا در زمانی که کرسی معاونت اوباما را در اختیار داشت هم از حامیان سرسخت توافق با تهران بود. برجام، یک توافق اجرائی است و بنابراین عضویت مجدد واشنگتن کاری نسبتا ساده است. بایدن می تواند از همان روز نخست بازگشت به برجام را در فهرست کار هایش قرار دهد. این در حالی است که یکی از شعارهای اصلی حزب دموکرات در انتخابات پیش رو بازگشت به این توافق است. هرچند رسیدن به این نقطه مستلزم تعهد محکم و شفاف تهران به پارامترهایی است که در برجام درباره غنی سازی اورانیوم ذکر شده است. انتظار دارم در گام نخست برخی از تحریم ها علیه تهران لغو شود و اگر ایران در فعالیت های بالستیکی خود و حمایتش از برخی گروه ها تجدیدنظر کند، بدون شک تحریم های بیشتری برداشته خواهد شد.