آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
دنیا
۴

خبر

اعدام کارمندان وزارت اقتصاد در پیونگ یانگ

دیلی میل: کره شمالی پنج کارمند وزارت اقتصاد را پس از آنکه سیاست های رهبری این کشور را مورد انتقاد قرار دادند، اعدام کرد. گمان می رود که این مقام های حزب کمونیست کره شمالی 30 ژوئن سال جاری میلادی و پس از آن به دست جوخه اعدام سپرده شدند که درباره سیاست های اقتصادی رژیم سخن گفتند. گفته می شود جزئیات گفت وگوی آنها به روسایشان گفته شد، سپس آنها را به نشستی احضار کردند و آنها توسط پلیس مخفی دستگیر شدند. این پنج مرد که در مهمانی شام حزب حضور داشتند به صورت علنی درباره اقتصاد «ایستا و راکد» در کره شمالی و ضرورت اصلاح صنعتی صحبت کرده بودند. بر اساس گزارش دیلی ان.کی، این کارمندان درباره این مساله صحبت کردند که ضرورت دارد کره شمالی به دنبال همکاری مشترک خارجی برای غلبه بر تحریم های تجاری باشد. این روزنامه همچنین نوشت، به روسای وزارت اقتصاد به همراه کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی درباره این اظهارات گفته شد و سپس مقام ها تحقیقاتی را آغاز کردند. بعد از آن، این کارمندان به نشستی احضار، دستگیر و مجبور به اعتراف به تضعیف کشور شده و در نهایت اعدام شدند. همچنین خانواده های این افراد به یک اردوگاه کاراجباری منتقل شده اند که محل اسکان مخالفان سیاسی در کره شمالی است.

آغاز انتخابات محلی در روسیه

رویترز : روس ها روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات محلی در ده ها منطقه این کشور به پای صندوق های رای رفتند؛ این در حالی است که ناظران، این انتخابات را به منظور تشخیص نشانه های نارضایتی عمومی از حزب حاکم روسیه موسوم به حزب روسیه متحد، در پی مسمومیت یک منتقد کرملین به نام آلکسی ناوالنی زیر نظر دارند.

ناوالنی 44 ساله امیدوار به تضعیف تسلط حزب روسیه متحد بر مناطق این کشور بوده و قبل از آنکه چندی پیش به شدت حالش بد شود از حامیانش خواسته بود در انتخابات علیه این حزب رای دهند. حزب روسیه متحد که طرفدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور است بر سیاست منطقه ای در این کشور مسلط است اما انتخابات اخیر در پی سال ها نارضایتی عمومی از روند تنزل پیدا کردن دستمزدها و همچنین نارضایتی از عملکرد دولت روسیه در قبال همه گیری ویروس کرونا برگزار می شود. در این انتخابات که به عنوان امتحانی قبل از انتخابات پارلمانی سپتامبر آتی در نظر گرفته شده، قرار است 18فرماندار و مجموعه ای از اعضای پارلمان های منطقه ای و شوراهای شهرها انتخاب شوند.

رای گیری اولیه از روز جمعه بعد از آنکه مقام ها مدت انتخابات را سه روز تعیین کردند شروع شد؛ اقدامی که مورد انتقاد یک نهاد مستقل ناظر انتخابات به نام گولوس قرار گرفت و این سازمان هشدار داد مدت طولانی برگزاری انتخابات کار را برای تشخیص وقوع تقلب از سوی ناظران انتخاباتی در حوزه های رای گیری دشوار می سازد. حامیان ناوالنی استراتژی رای دادن هوشمندانه این منتقد کرملین را تبلیغ کرده اند و نام هزار سیاستمدار شرکت کننده در این انتخابات را که از نظر آنها قادر به شکست دادن نامزدهای حزب حاکم هستند، معرفی کرده و از حامیانشان خواستند به آنها رای دهند. ده ها هم پیمان ناوالنی برای کرسی های شورای شهر در نووسیبیرسک و تامسک در سیبری نامزد شده و در انتخابات شرکت دارند. نشانه هایی از نارضایتی از کرملین در این مناطق وجود داشته است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی در شهر خاباروفسک در شرق دور روسیه در فاصله دو ماه بعد از شروع شدن در واکنش به دستگیری فرماندار آنجا ادامه دارد.

توصیه جنجالی راجر استون به ترامپ

گاردین : راجر استون که چندی پیش مجازات 40 ماه حبسش بابت اتهام دروغگویی به کنگره و اعمال نفوذ بر شاهدان در پرونده تحقیقات مربوط به ارتباط کمپین ترامپ و روسیه بخشیده شد، گفت: رئیس جمهوری آمریکا در صورت شکست در مقابل بایدن در انتخابات نوامبر باید قدرت کامل را به دست گرفته و چهره های برجسته ای نظیر بیل و هیلاری کلینتون و مارک زاکربرگ را به زندان بیندازد.

راجر استون، استراتژیست باسابقه جمهوری خواه و معتمد ترامپ که تتوی ریچارد نیکسون را روی پشتش زده، درباره ارتباطاتش با ویکی لیکس در جریان اتفاقات مربوط به انتخابات سال 2016 از جمله در ارتباط با ایمیل های هک شده در حساب های متعلق به حزب دموکرات دروغ گفت. در مقابل رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات مذکور و کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا مظنون بودند به اینکه ترامپ این صحبت که بحث درباره افشاگری ها با راجر استون را به یاد نمی آورد، به دروغ مطرح کرده است. استون دست از وفاداری به ترامپ برنداشت و در ادامه به توصیه ویلیام بار، دادستان کل آمریکا حکم مجازاتش با بخشودگی همراه شد. اما او قبل از آنکه ترامپ وارد عمل شود همچنان با مجازات زندان مواجه بوده و محکومیتش پابرجاست. هر دو نفر روز شنبه در نوادا بودند. ترامپ مشغول برگزاری مراسم  مربوط به انتخابات بود در حالی که راجر استون برای جذب پول برای او تلاش می کرد. او در مصاحبه ای با خبرنگار پایگاه اینفووارز توصیه اش به ترامپ در صورت شکست در انتخابات را مطرح کرد. استون با استناد به ادعاهای رد شده درخصوص وقوع تقلب در انتخابات با برگزاری رای گیری زودهنگام، رای گیری غیابی و رای گیری با پست اظهار کرد: ترامپ باید مساله به کارگیری قانون شورش و دستگیر کردن کلینتون ها، هری رید رهبر سابق اکثریت سنای آمریکا، مارک زاکربرگ موسس فیس بوک، تیم کوک مدیر اپل و هرکسی که دست داشتنش در فعالیت های غیرقانونی ثابت شود را در نظر بگیرد. این یار دیرین ترامپ همچنین از ایده تشکیل یک عملیات در روز انتخابات با استفاده از ماموران اف.بی.آی، مارشال های فدرال و مقام های ایالتی جمهوری خواه در سراسر کشور و آماده ساختن آنها برای ثبت اعتراض قانونی به نتایج و در صورت لزوم ایستادگی فیزیکی در برابر فعالیت های مجرمانه حمایت کرد.