آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۶
جامعه
۹

درخواست حناچی از دفتر رهبری برای کمک به تهران

علیخانی از ارسال نامه حناچی شهردار تهران به دفتر مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: در این نامه در ارتباط با موضوعات حمل ونقل عمومی از ایشان درخواست کمک شده است. محمد علیخانی، در رابطه با آخرین وضعیت ورود اتوبوس ها و مینی بوس های جدید به ناوگان حمل ونقل عمومی شهر تهران به تسنیم گفت: بر اساس توافقی که با شرکت ایران خودرو دیزل انجام شده قرار است در مجموع 250 دستگاه اتوبوس و مینی بوس به ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت اضافه شود. وی افزود: طبق آخرین رایزنی های صورت گرفته این تعداد اتوبوس به صورت تدریجی وارد چرخه حمل ونقل عمومی خواهند شد که از آخر شهریور ورود اتوبوس ها و مینی بوس های جدید آغاز خواهد شد و در یک بازه زمانی مشخص تعداد اشاره شده وارد چرخه حمل ونقل خواهند شد. رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران همچنین از تلاش مدیریت شهری برای اجرای وعده دولت در ارتباط با ورود اتوبوس های جدید به پایتخت خبر داد و گفت: دولت وعده داده است 19 هزار اتوبوس برای کل کشور وارد چرخه حمل ونقل عمومی شود که از این تعداد چهار هزار اتوبوس سهم شهر تهران است که متاسفانه تا امروز وعده دولت محقق نشده است.

بی فایده بودن همسویی شهرداری و دولت

همچنین اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری گفت: ما فکر می کردیم با همسوبودن مدیریت شهری و دولت، وضع تهران بهتر خواهد شد اما نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر هم شد! در واقع از این همسویی برای بهبود زندگی مردم هیچ استفاده ای نشد. شاکری درباره اهمیت حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و دستاورد این حضور در دوره فعلی مدیریت شهری اظهار کرد: شهردار پایتخت فارغ از گرایش، سلیقه و جناح سیاسی، دارای یک موقعیت بزرگ و نمادین در کشور و دنیاست و جزء مقامات هر کشوری محسوب می شود بنابراین دستگاه های تصمیم گیرنده کشور نمی توانند جایگاه آن را نادیده بگیرند و به این دلیل باید در مراجع تصمیم گیری حضور داشته باشد. وی افزود: به واسطه پرداخت نشدن تعهدات در حوزه های مختلف مانند سهم دولت در ساخت مترو، یارانه بلیت مترو و اتوبوس و... در حق مردم اجحاف می شود در حالی که حضور شهردار در جلسات هیئت دولت می تواند عاملی برای پیگیری این تعهدات و پرداخت آنها باشد. ما فکر می کردیم با همسوبودن مدیریت شهری و دولت، وضع تهران بهتر خواهد شد اما نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر هم شد! در واقع از این همسویی برای بهبود زندگی مردم هیچ استفاده ای نشد.

کاهش 21درصدی ساخت وساز در  تهران

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در صحن شورا به تشریح وضعیت اقتصادی شهر تهران و راه های برون رفت از آن پرداخت. مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به شرایط شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران در حالی که حتی یک ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مقابله با شیوع کرونا از دولت دریافت نکرده است، از ابتدای اعلام شیوع کرونا تا امروز بدون تعطیل کردن خدمت رسانی به شهروندان و با حفظ پایداری خدمات در این شرایط همچنان فعالیت خود را ادامه می دهد که برابر گزارش درآمد- هزینه خزانه دار محترم شورا در چهارماهه نخست سال جاری تحقق منابع برابر با 57.7 درصد بوده که این میزان در مقایسه با متوسط تحقق منابع در سه ماهه نخست در سال های 1397 و 1398 با کاهش 33درصدی مواجه شده است. وی ادامه داد: از آغاز سال 1399 تا پایان مردادماه در شهرداری تهران تعداد دوهزارو 882 مورد پروانه ساختمانی صادر شده است، تعداد پروانه صادرشده در مدت مشابه سال قبل چهار هزار و هفت مورد بوده است، بر همین اساس ما شاهد کاهش 28درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران توسط شهرداری هستیم. فراهانی اضافه کرد: همچنین از حیث متراژ ساخت وساز در پنج ماه اول امسال، مجوز ساخت حدود سه میلیون و 900 هزار مترمربع صادر شده. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته شاهد صدور مجوز ساخت حدود چهارمیلیون و 950 هزار مترمربع بوده ایم. این روند حکایت از کاهش 21درصدی ساخت وساز در تهران از لحاظ متراژ دارد.

 تراز  مالی شهرداری منفی است

خزانه دار شورای شهر تهران تاکید کرد: با توجه به اینکه تراز مالی شهرداری منفی است، شاید در نیمه دوم سال نتوانیم حقوق کارمندان را بدهیم. سیدحسن رسولی در جریان بررسی یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران برای میزبانی اجلاس سازمان جهانی گردشگری در سال 1400»، گفت: در اینکه حوزه مدیریت شهری باید از بخش گردشگری حمایت کند، تردیدی ندارم، به همین دلیل در برنامه پنج ساله سوم از این حوزه حمایت شده است. خزانه دار شورای شهر تهران تصریح کرد: به دو دلیل با این طرح مخالفم؛ نخست آنکه شهرداری بدهکار به جای میهمانی دادن و میزبان شدن، بهتر است منابع ناچیز خود را به طلبکارانی اختصاص بدهد که به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی به روز سیاه نشسته اند. وی در ادامه افزود: دلیل دوم این است که وزارتخانه میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ایجاد شده که متولی صنعت توریسم است. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تصریح کرد: وزیر وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره محدوده جماران رسما اعلام کرده که بیت حضرت امام راحل فاقد حریم میراثی است. وقتی چنین وزارتخانه خوبی داریم که منابع خوبی هم دارند، نیازی به شهرداری ندارد. رسولی افزود: به نظر من حداکثر شهرداری بپذیرد به عنوان یکی از همکاران برای این رویداد بزرگ عمل کند، چرا که با توجه به اینکه تراز مالی شهرداری وحشتناک منفی است و شاید در نیمه دوم سال نتوانیم حقوق کارمندان را بدهیم، در نتیجه این اقدام در جهت تضییع حقوق شهروندی خواهد بود.