آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۶
حوادث
۱۰

حادثه ها

کشف 18 فقره کلاهبرداری اینترنتی

شرق: رئیس پلیس فتا از کشف 18 پرونده کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب مال باختگان خبر داد و گفت: در این پرونده ها هشت میلیاردو 500 میلیون ریال به مال باختگان مسترد شد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی اظهار کرد: در هفته جاری 18 نفر از شهروندان به پلیس فتا مراجعه و اظهار کردند بدون اینکه اطلاعات کارت عابربانک خود را در اختیار فرد دیگری قرار بدهند، مبالغی از وجوهشان کسر و به حساب سایر افراد انتقال یافته است.

او با اشاره به اینکه تیم های مختلفی از کارآگاهان اداره مبارزه با جرائم رایانه ای پلیس فتا مسئولیت پرونده ها را بر عهده گرفتند، گفت: در رصد و پالایش اطلاعاتی مشخص شد که این موارد برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان بوده و از طریق کپی کارت بانکی و سرقت داده ها و اطلاعات بانکی (فیشینگ) انجام شده است.

این مقام سایبری گفت: کارآگاهان پلیس فتا موفق شدند با مسدودسازی سریع حساب های مقصد و ردیابی مبالغ سرقتی، هشت میلیاردو 500 میلیون ریال وجوه کسرشده از حساب 

18 مال باخته را قبل از خروج از چرخه بانکی با هماهنگی های قضائی به آنان مسترد کنند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ تصریح کرد: شناسایی و دستگیری عوامل این کلاهبرداری ها در دست بررسی است و تحقیقات پلیسی برای کشف جزئیات پرونده کماکان ادامه دارد.

دستگیری 2 موبایل قاپ نوجوان

شرق: دو موبایل قاپ نوجوان که هنگام سرقت مال باخته را مصدوم کرده بودند، در گشت زنی های پلیس دستگیر شدند.

سرهنگ ضرغام آذین، سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری تهران گفت: تیم عملیات کلانتری 139 مرزداران در حوالی بزرگراه شیخ فضل الله در حال گشت زنی بودند که به راکب و ترک نشین موتورسیکلتی با پلاک مخدوش مشکوک شدند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: تیم عملیات کلانتری موتورسواران را تحت مراقبت ویژه قرار دادند. موتورسواران که پس از گذشتن از میدان صنعت به سمت پاساژ میلاد نور در حرکت بودند، به زنی که به صورت پیاده در حال تردد و مشغول مکالمه تلفنی بود نزدیک شدند و در یک لحظه موبایل او را قاپیدند و متواری شدند.

او با اشاره به اینکه سر و صورت این زن به علت ضربه واردشده مصدوم شد، توضیح داد: عملیات مهار سارقان آغاز و پس از مدتی تعقیب و گریز، گشت عملیات کلانتری موفق شدند موتورسیکلت متهمان را متوقف و هر دو متهم را دستگیر کنند.

سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری تهران با بیان اینکه تلفن همراه مال باخته در بررسی های بیشتر از متهمان کشف شد، گفت: متهمان که چاره ای جز اعتراف نداشتند، در همان بازجویی اولیه به سرقت تلفن همراه این زن اعتراف کردند.

وی تصریح کرد: هر دو متهم 17ساله سابقه کیفری دارند و تاکنون پنج نفر از مال باختگان آنها را شناسایی کرده اند.

سرهنگ ضرغام افزود: هر دو متهم برای سیر مراحل قانونی در اختیار مراجع قضائی قرار گرفتند.