آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
صفحه آخر
۲۰
کافه میرداماد

گفت و گو با حبیب دهقان نسب، بازیگر سریال خواب و بیدار

هنوز هم بی رقیب است

گفتگو: طاهره آشیانی

سریال «خواب و بیدار» که از شبکه آی فیلم بازپخش می شود یکی از بهترین آثار تلویزیون است؛ سریالی پلیسی که مهدی فخیم زاده آن را به سفارش نیروی انتظامی کارگردانی کرد. خواب و بیدار از معدود سریال های ایرانی است که در زمان پخش، خیابان ها را خلوت می کرد. آن سال ها خلوت شدن خیابان ها در زمان پخش یک سریال معیاری بود برای خوب بودن سریال. اتفاقی که در دهه60 برای سریال هایی مانند سال های دور از خانه (اوشین) و سلطان و شبان رخ می داد. دو سه قسمت از خواب و بیدار که پخش شد مردم نام ناتاشا را برای آن انتخاب کردند؛ بدمن و ضدقهرمان سریال که رویا نونهالی بازیگر آن بود. بازیگری که تا قبل از خواب و بیدار در تلویزیون دیده نشده بود و از همان قسمت اول که وارد داستان شد نشان داد قرار است این نقش را به یکی از بی نظیرترین نقش های خودش و تلویزیون تبدیل کند.

این که خواب و بیدار تاکنون چند بار از تلویزیون پخش شده مهم نیست. آنچه اهمیت دارد این که هنوز هم جذاب است و می تواند مخاطب را پای تلویزیون بنشاند. هنوز هم اصغر کپک که خود فخیم زاده بازی اش می کرد یکی از دوست داشتنی ترین بدمن هاست و می تواند حرص بیننده را در بیاورد. این که بدمن ها و ضدقهرمانان یک سریال برای مخاطب جذابند، یکی از برگ برنده های سریال خواب و بیدار بوده و هست و فخیم زاده در کارهایش چه سینمایی و چه تلویزیون نشان داده بدمن ها را می شناسد و می داند ظرفیت خوبی برای پردازش قصه دارند. فخیم زاده همان سال ها در مصاحبه ای درباره خواب و بیدار گفته بود اگر قرار است پلیس قدرتمند نشان داده شود، باید آدم های بد قصه هم قوی و باهوش باشند. تسلط و گیرانداختن بزهکار و تبهکار ساده لوح و نادان که پلیس قوی نمی خواهد. این کارگردان در جایی دیگر هم گفته بود مردم آمریکا شاید در عمرشان ماموران اف بی آی را نبینند، اما می دانید چرا احساس می کنند این ماموران مدام مراقب آنها هستند؟ چون ماموران در فیلم ها و سریال های آمریکایی زیاد دیده می شوند و این تکرار آن قدر زیاد شده که مردم حضورشان را باور کرده اند.

فخیم زاده در سریال خواب و بیدار تقریبا از همین ترفند استفاده کرد. تبهکاران قوی و باهوش و پلیس هایی که با هر بار شکست خوردن از آنها راهکارهای این تبهکاران را به مردم نشان می دادند.

با حبیب دهقان نسب که در سریال خواب و بیدار نقش فرمانده پلیس را بازی می کرد هم صحبت شدم تا درباره موفقیت این سریال برایمان بگوید.

گل درشت نیست

این بازیگر قدیمی که در چند کار با فخیم زاده همکاری داشته درباره خواب و بیدار می گوید: خواب و بیدار سریال کاملی بود،. همه چیز درست سرجای خودش قرار داشت. فیلمنامه قوی بود و آقای فخیم زاده از سال ها تجربه خود در زمینه فیلمنامه نویسی استفاده کرده بود. بازیگران با دقت انتخاب شده بودند و کاملا منطبق با نقش بودند. بازی ها دقیق بود و باورپذیر. اضافه ای نداشت که بیننده را دلزده کند و کم هم نداشت که مخاطب را راضی نکند.

خواب و بیدار زمانی ساخته شد که پلیس 110 با ساختاری جدید تازه شروع به کار کرده بود و نیروی انتظامی با سریال خواب و بیدار می خواست این ساختار و ماهیت و کیفیت آن را به مردم نشان دهد. مسوولان نیروی انتظامی کارگردان خوبی برای این اثر انتخاب کرده بودند. آقای فخیم زاده سابقه طولانی در سینما و تلویزیون داشت و درس خوانده این رشته است. قابل اعتماد بود و نیروی انتظامی می دانست با سپردن کار به این فیلمساز دیگر لازم نیست نگران گل درشت شدن پیام هایی باشد که قرار است به مخاطب القا شود. اگر سفارش دهنده به سازنده اعتماد نداشته باشد، باید مدام مراقب او باشد و به او بگوید چه کند و چه نکند. اما اعتمادی که بین نیروی انتظامی و آقای فخیم زاده شکل گرفت باعث شد داستان مسیر درستی برای بیان موضوعاتی که سفارش دهنده مدنظر داشت، طی کند. همین گل درشت نبودن کار و پیام هایش یکی از دلایل موفقیت خواب و بیدار بود.

ناتاشا، ضدقهرمان دوست داشتنی

دهقان نسب می گوید: همه چیز در خواب و بیدار تازه بود و مخاطب ایرانی برای اولین بار بود که با آن مواجه می شد. ناتاشا یکی از جذاب ترین شخصیت های تلویزیونی بود که در خواب و بیدار دیده شد و هنوز هم همچنان در ذهن مخاطبان جذاب است. برای اولین بار در خواب و بیدار مردم با زنی مواجه شدند که شخصیت عجیب و غریبی داشت، باهوش بود و خلافکار. هم اصغر کپک را سرکار می گذاشت و کلافه می کرد و هم پلیس را. مردم خیلی زود به این شخصیت علاقه مند شدند و دیگر نمی گفتند سریال خواب و بیدار بلکه می گفتند سریال ناتاشا. واقعیت این است بعد از خواب و بیدار دیگر شخصیتی مثل ناتاشا در آثار تلویزیونی دیده نشد تا حالا که این شخصیت توانسته ردیف اول ضدقهرمانان زن تلویزیون را برای خود حفظ کند. بازی خانم نونهالی در این نقش عالی بود. بازی کاملی که هنوز هم کم نقص است؛ هر چند سریال های زیادی با موضوع زنان ساخته شد و مردم سریال های خارجی زیادی می بینند، اما ناتاشا هنوز جایگاه خود را میان مخاطبان دارد.

دهقان نسب درباره مواجهه جوانان و نسل جدید با سریال خواب و بیدار می گوید: وقتی بازپخش این سریال را تماشا می کنم و زیرنویس ها را می خوانم، متوجه می شوم جوانان هم خواب و بیدار را می بینند و با آن همراه می شوند. مثلا یک بار خواندم یکی از مخاطبان پیام داده بود که کاش ناتاشا کشته نمی شد تا سری دوم این سریال ساخته می شد. این نشان می دهد مردم هنوز هم این سریال را دوست دارند.

خواب و بیدار می تواند ادامه یابد

از دهقان نسب می پرسم، ایده خوبی است که سری دوم خواب و بیدار ساخته شود، اما ناتاشا کشته شده و نمی شود دیگر که می گوید: اگر تصمیم داشته باشند سری دوم را بسازند راهش را پیدا خواهند کرد. الان در سریال های معروف دنیا دیده می شود که با ترفندی قهرمان یا ضدقهرمان را دوباره به داستان برمی گردانند و کار را ادامه می دهند، مثلا نشان می دهند او نمرده بوده و زخمی و بی هوش شده. به نظرم اگر نیروی انتظامی تصمیم بگیرد سری دوم سریال را بسازد و آقای فخیم زاده هم تمایل به کارگردانی آن داشته باشد، ساخت سری دوم آن امکان پذیر است.

 
کیفیت مهم تر از کمیت است

حبیب دهقان نسب در سریال «از سرنوشت» بازی کرده که فصل های اول و دوم آن پخش شده و فصل سوم آن هم به زودی نمایش داده خواهد شد. در سریال گیلدخت هم بازی می کند. این بازیگر می گوید: چند سالی تولیدات تلویزیونی کم شده بود، اما یکی دو سالی است چرخ تولیدات می چرخد و خدا را شکر آن روزهای کم کاری و بیکاری سپری شده.کمیت خوب شده، اما راستش را بخواهید آثار نمایشی در کیفیت می لنگند. بازیگران حرف اول را در آثار تلویزیونی و سینمایی می زنند اما وقتی نقش های اصلی به بازیگران تازه کار و بی تجربه داده می شود، کل اثر لطمه می بیند. فیلمنامه ها هم ضعیفند و همه اینها باعث شده سریال هایی مانند خواب و بیدار تولید نشود که در بازپخش های مکرر هم هنوز جذابند.