آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
جامعه
۱۰

خبر

وزیر بهداشت در آیین بازگشایی دانشگاه ها: همکاران ما 7 ماه است که بی وقفه در کنار مردم حضور دارند

وزیر بهداشت گفت: امروز گرچه به شکل نمادین روز بازگشایی دانشگاه ها است اما همکاران ما در سراسر دانشگاه ها 7 ماه است که همواره و بی وقفه در کنار مردم و برای مدیریت کرونا حضور فعال دارند.

به گزارش وبدا، سعید نمکی در آیین بازگشایی دانشگاه ها، موسسات و مراکز آموزش عالی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران که با حضور مجازی رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: امروز گرچه به شکل نمادین روز بازگشایی دانشگاه ها است اما همکاران ما در سراسر دانشگاه ها از رئیس دانشگاه تا اساتید، رزیدنت، انترن و دانشجویان در رشته های مختلف از جمله علوم آزمایشگاهی، مامایی و رشته های بهداشت 7 ماه است که همواره و بی وقفه در کنار مردم و برای مدیریت کرونا، حضور فعال دارند.

نمکی افزود: رئیس جمهور همواره مشتاقانه می خواست که در جمع فرهیختگان دانشگاهی حضور داشته باشد اما فشار ما بر اجرای پروتکل ها به خصوص مقامات تراز اول نظام جمهوری اسلامی ایران باعث شد که وی حضور نداشته باشد و از مقام معظم رهبری، روسای قوا به ویژه رئیس جمهور که توصیه همکاران ما در رعایت پروتکل ها را مورد توجه دارند، قدردانی می کنیم.

وی یادآور شد: در این ایام هیچ رئیس دانشگاه علوم پزشکی در کشور نبود که یک روز بتواند با خانواده اش در روز تعطیل، ناهار بخورد. افتخار بزرگ و حماسه ای که آفریده شد مدیون ایثار، تلاش و درگذشتگی این عزیزان بود و این شد که توانستیم با امکانات اندک در سال سخت و در شرایط تحریم و مضایق اقتصادی حماسه ای خلق کنیم که در دنیا زبانزد عام و خاص شویم حتی دشمنان ما هم اذعان کردند که در ایران، بیماری پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و هیچ کس به دلیل کم بضاعتی اقتصادی در بیمارستان ها با عدم پذیرش روبرو نشد.

گلایه رئیس علوم پزشکی تهران از حضور مجازی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بهتر بود که رئیس جمهور در برنامه آغاز سال تحصیلی حضور فیزیکی داشتند تا روحیه کادر درمان عوض می شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی کریمی، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: 7 ماه است وزارت بهداشت درگیر همه گیری ویروس کرونا هستند. در این 7 ماه، حوزه سلامت کشور شب و روز نداشته اند و دوران سختی را پشت سر گذاشته اند.

کریمی افزود: در روز های ابتدایی ویروس کرونا شرایطی داشتیم که حتی وسایل حفاظتی در اختیار نداشتیم. در بعضی از بیمارستان ها روسای بیمارستان برای افزایش تاب آوری همکاران، حتی از وسایل حفاظت شخصی استفاده نمی کردند.

وی ادامه داد: در شرایط سختی از نظر شیوع کرونا به سر می بریم و شرایطی همانند شرایط جنگ تحمیلی را داریم. مشخص نیست که چه زمانی کرونا مهار می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: امروز در نظام بهداشت و درمان به فکر راه اندازی کلینیک های بهداشتی به صورت مجازی هستیم و امیدواریم به زودی در کشور عملیاتی شود.

کریمی اظهار داشت: خستگی ناشی از کار شبانه روزی در تمام حوزه های بهداشت و درمان وجود دارد. نیمی از مدیریت دانشگاه ها در بیمارستان ها بستری بودند و حاضر نبودند محیط کار را ترک کنند. مسئولان باید مراقب این خستگی کادر درمان باشند.

وی تصریح کرد: بهتر بود که رئیس جمهور در برنامه آغاز سال تحصیلی حضور فیزیکی داشتند تا روحیه کادر درمان عوض می شد و خستگی از تن ما بیرون می رفت.

شناسایی2089 مورد ابتلای جدید، فوت 128 بیمار دیگر تعداد مبتلایان به کرونا در کشور از 400 هزار نفر گذشت

سخنگوی وزارت بهداشت از فوت 128 بیمار کرونایی دیگر در کشور خبر داد.

به گزارش وبدا، سیما سادات لاری دیروز گفت: از 22 تا 23 شهریورماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 89 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 956 نفر از آنها بستری شدند.

لاری با اشاره به این که مجموع بیماران کووید19 در کشور به 402 هزار و 29 نفر رسید، افزود: متاسفانه در طول این مدت، 128 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 23 هزار و 157 نفر رسید. وی با بیان این که خوشبختانه تاکنون 346 هزار و 242 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند، ادامه داد: سه هزار و791 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند، همچنین تاکنون سه میلیون و 559 هزار و 565 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز و استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند. 

واکنش سازمان بازرسی به اظهارات محسن هاشمی درباره پرونده خط 7 مترو تهران: ایرادات به پیمانکار مربوط نمی شود

بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری های سازمان بازرسی کل کشور به اظهارات اخیر رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره پرونده خط 7 مترو تهران واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، محمود رضا مهرورز در واکنش به اظهارات اخیر رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره پرونده خط 7 مترو تهران گفت: پرونده مورداشاره مربوط به سال 1387 بوده و در سال 1394 گزارش های اختصاصی تخلفات اداری و کیفری درخصوص مسئولان وقت شرکت مترو، از جمله رئیس فعلی شورای اسلامی شهر تهران که آن زمان مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران بود به مبادی قانونی ذیربط ارسال شده است.

مهرورز افزود: سازمان بازرسی کل کشور پس از بررسی عملکرد شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) درخصوص پروژه احداث خط 7 مترو تهران طی نامه ای خطاب به شهردار وقت تهران انحرافات و تخلفات شرکت مترو در این پروژه را کتبا اعلام و به منظور حسن جریان امور و رفع ایرادات، پیشنهاداتی ارائه گردیده و اساسا گزارش مربوط به عملکرد شرکت مترو است و ارتباطی به پیمانکار ندارد.

وی با اشاره به ایرادات مورد نظر سازمان گفت: واگذاری پروژه بدون انجام مطالعات اولیه، تعیین برآورد کارشناسی صرفا با در نظر گرفتن اسناد و مطالعات مربوط به خطوط دیگر مترو صورت گرفته بود.

بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری ها در ادامه به تخلفات دیگر شرکت مترو اشاره کرد و اظهارداشت: در پروژه احداث خط 7 بدون تامین منابع مالی مورد نیاز و علیرغم مشخص شدن عدم امکان تامین منابع مالی پروژه از محل فاینانس، قرارداد به پیمانکار پروژه ابلاغ و عملیات اجرایی آغاز شده است.

مهرورز ادامه داد: در گزارش سازمان بازرسی کل کشور که 23 اردیبهشت سال 94 به شهردار وقت تهران ابلاغ شد، به این موضوع اشاره شده که به خاطر عدم تعیین تکلیف وضعیت قرارداد و همچنین عدم تبیین راهکار های عملی و واقع بینانه برای اجرای پروژه، ایراداتی در واگذاری و انعقاد قرارداد به وجود آمده که مسئولان وقت شرکت مترو به آن توجه نکردند.

بنابر این گزارش، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر و مدیرعامل وقت مترو تهران در اظهارنظری اعلام داشته که سازمان بازرسی کل کشور به خاطر واگذاری پروژه خط 7 مترو تهران به سپاه(قرارگاه خاتم) علیه او اعلام جرم کرده است.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت: اثربخشی واکسن آنفلوآنزا در بهترین حالت 60 تا 70 درصد است

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان این که تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیری بر پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد، تاکید کرد: واکسن آنفلوآنزا در بهترین حالت، بین 60 تا 70 درصد اثربخش خواهد بود.

سید محسن زهرایی با بیان این که واکسن آنفلوآنزا چند برابر سال های گذشته تامین خواهد شد، به خبرگزاری تسنیم گفت: با توجه به افزایش واردات نسبت به سال گذشته، با کمبود واکسن آنفلوآنزا مواجه نخواهیم بود؛ از سوی دیگر باید مردم به چند نکته توجه داشته باشند؛ نکته اول این که واکسن آنفلوآنزا کاملا اختصاصی است و بر پیشگیری از بیماری کرونا هیچ تاثیری ندارد. دوم این که در بهترین حالت، این واکسن بین 60 تا 70 درصد اثربخش خواهد بود، در نتیجه حتی اگر افراد واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند نیز به طور صددرصدی در مقابل بیماری آنفلوآنزا محافظت نمی شوند و نیاز است که اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک و شست وشوی مداوم دست ها مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

زهرایی افزود: حتی افرادی که واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند نیز در معرض ابتلا به بیماری آنفلوآنزا هستند بنابراین باید توجه داشت که تزریق واکسن آنفلوآنزا جایگزین استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی نمی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا توان تولید داخلی واکسن آنفلوآنزا وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: ما در منطقه خاورمیانه تنها کشوری هستیم که توانایی تولید واکسن را به صورت انبوه داریم اما در زمینه تولید واکسن آنفلوآنزا هنوز به این توانمندی نرسیده ایم؛ البته چند مرکز تحقیقاتی در حال تلاش روی ساخت واکسن آنفلوآنزا هستند اما دقیق نمی دانم که این واکسن چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.

وزیر آموزش وپرورش: بابت بی سلیقگی انجام شده در کتاب ریاضی سوم دبستان عذر خواهی می کنم

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به طرح روی جلد کتاب ریاضی پایه سوم ابتدایی گفت: بابت بی سلیقگی انجام شده در کتاب ریاضی سوم دبستان عذرخواهی کرده و آن را اصلاح می کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در ششمین برنامه گفت وگوی هفته که با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش وپرورش و سایر دستگاه های دولتی و با موضوع گفت وگو بر محور تحول و با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور، اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش، مدیران کل آموزش وپرورش استان ها و بیش از 750 نفر از مدیران مناطق آموزش وپرورش کشور به صورت ویدئوکنفرانس و از طریق بستر شبکه شاد برگزار شد، اظهار داشت: در آموزش وپرورش تربیت نسل آینده را به زنان محول کردیم زیرا بیش از 60 درصد نیروهای آموزش و پرورش را زنان تشکیل می دهند لذا در ساختن آینده، نسل نو و شکل گیری شخصیت و هویت نسل آنان چه در مقام مادر چه در مقام معلم، زنان نقش ویژه ای دارند. همچنین بیش از نیمی از دانش آموزان کشور هم دختران هستند لذا تبعیض دیرینه جنسیتی که در دسترسی به آموزش وجود داشت به طور کامل برطرف شده است و امروز هیچ دختری در هیچ نقطه ای از ایران محروم از تحصیل نیست و اگر فکر کنیم که پایه اصلی عدالت اجتماعی در توزیع برابر فرصت های یادگیری است، فرصت های یادگیری خوبی را در برابر دختران قرار دادیم و آثارش را نیز مشاهده می کنیم و در مسابقات و المپیادها بیش از نیمی از شرکت کنندگان دختران هستند. وی ادامه داد: یک بی سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام شده است لذا از این بابت عذرخواهی می کنیم و آن را اصلاح می کنیم اعتقاد داریم که در این شرایط سخت به تمام فعالیت هایی که آموزش وپرورش با تمرکز بر دختران انجام می دهد توجه شود.

کشف 30 میلیارد ریال لوازم خانگی قاچاق در حیاط مدرسه

پلیس امنیت اقتصادی تهران از کشف سه هزار و 877 قلم لوازم خانگی قاچاق به ارزش 30 میلیارد ریال خبر داد.

سرهنگ علی ولی پور گودرزی به پایگاه خبری پلیس گفت: در پی دریافت خبری مبنی بر دپو مقادیر زیادی لوازم آشپزخانه در حیاط مدرسه ای در حوالی خیابان فدائیان اسلام، بررسی موضوع در دستور کار کارآگاهان پایگاه جنوب پلیس امنیت اقتصادی قرار گرفت. گودرزی افزود: در رصدهای اطلاعاتی و تحقیقات پلیسی، مشخص شد که دو تن از قاچاقچیان کالا لوازم خانگی را در حیاط مدرسه ای جمع آوری کرده اند که هویت مالکان و محل دقیق آنها شناسایی شد و نتیجه تحقیقات پلیسی در اختیار مقام قضائی قرار گرفت و دستور دستگیری متهمان و بازرسی از داخل مدرسه اخذ شد.  وی با بیان اینکه تیمی از کارآگاهان پایگاه جنوب این پلیس به نشانی اعلامی اعزام شدند، ادامه داد: در بازرسی از داخل مدرسه سه هزار و 877 قلم لوازم خانگی فاقد مجوزهای گمرکی و فاکتور خرید کشف شد.  رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ گفت: کارشناسان ارزش ریالی اموال کشف شده را 30 میلیارد ریال برآورد کردند و کلیه اموال کشف شده به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تهران انتقال یافت.

به گفته گودرزی، در این رابطه دو متهم دستگیر و پس از تکمیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند. 

لغو دورکاری کارمندان استان تهران

استاندار تهران گفت: دورکاری یک سوم کارمندان تهران لغو شد و تنها بیماران زمینه ای می توانند از بخش دورکاری استفاده کنند.

انوشیروان محسنی بندپی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما، اظهار داشت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده دورکاری یک سوم کارمندان در استان تهران لغو شد و کارمندان همانند سابق در سرکار حاضر می شوند.

محسنی بندپی درباره افزایش بیماران کرونایی نیز گفت: تعداد بستری ها بیشتر شده، اما الحمدلله تعداد فوتی ها ناشی از بیماری کرونا افزایش نداشته است. وی افزود: در استان در یک مقطعی از سال روند بستری شدن بیماران کرونایی ما افزایش پیدا کرد، اما از دوم مرداد شروع به کاهش کرد، هرچند که اکنون نیز در استان تهران اوج بیماری را داریم و روند بستری شدن بیماران کرونایی در این سه چهار روز اخیر دوباره افزایش داشته است. استاندار تهران درباره آمار فوت ناشی از بیماری کرونا نیز گفت: فوتی های ما بیشتر نشده است، اما نمودار نشان می دهد تعداد بستری هایمان در استان تهران روند افزایشی محسوسی دارد و خدا را شکر به رغم روند افزایشی بستری ها تعداد فوتی خیلی افزایش پیدا نکرده است. محسنی بندپی درباره شناورسازی کار ادارات اظهار داشت: برنامه ریزی در این خصوص نداریم، چون با دستور رئیس جمهور مدارس به صورت غیرحضوری (مجازی)، حضوری و سیستم آموزش صداوسیما انجام می شود و به رغم اینکه از 15 شهریور مدارس باز است ما اوج ترافیکی را ناشی از بازگشایی مدارس نداریم. 

جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس آسمانی شد

«عباس چراغعلی» جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس به شهدا پیوست.

به گزارش دفاع پرس، «حاج عباس چراغعلی» جانباز گرانقدر 70 درصد دفاع مقدس، پس از سال ها تحمل رنج ناشی از مجروحیت در بیمارستان ساسان دعوت حق را لبیک گفت و آسمانی شد.

پیکر مطهر شهید چراغعلی در قطعه 50 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.