آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اخبار کشور
۱۱

در نشست سران قوا مطرح شد؛ تاکید سران سه قوه بر استفاده از همه ظرفیت های کشور برای حل مشکلات

رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین نشست مشترک خود پس از تشکیل مجلس یازدهم بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت های کشور برای حل مشکلات تاکید کردند.

نشست سران قوا به میزبانی حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهوری ایران و با حضور محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه عصر دیروز (یکشنبه) برگزار شد.

رئیس جمهور در پایان این نشست و در جمع خبرنگاران گفت: این جلسه روسای سه قوه اولین جلسه بعد از تشکیل مجلس یازدهم است. همواره همکاری و هماهنگی سه قوه می تواند به رفع و حل سریع تر مشکلات کشور کمک کند و بی تردید مجلس و قوه قضائیه در بسیاری از مسایل و به ویژه در شرایط خاص امروز که همزمان با تحریم های حداکثری و بیماری کرونا مواجه هستیم، می توانند در کنار دولت، رفع کننده مشکلات مردم باشند.

روحانی در این نشست مشترک که به میزبانی رئیس جمهور برگزار شد، به موضوعات مورد بحث اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه پیرامون مسئله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، مسئله نقدینگی کشور، اینکه چه برنامه هایی باید زودتر عملیاتی شود و هدایت نقدینگی ها با هدف کاهش تورم، راه های تقویت سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بحث های خوبی مطرح شد.

رئیس جمهور در ادامه بررسی مسایل منطقه ای را از دیگر مباحث این جلسه عنوان کرد و افزود: بخشی از این جلسه نیز به بررسی مسائل منطقه و طراحی ها و توطئه های آمریکا و صهیونیستی  اختصاص یافت.

روحانی با اشاره به تداوم این جلسات گفت: مسایلی را که در جلسه امروز طرح کردیم در جلسات بعدی به ثمر می رسانیم و این  هماهنگی ها و حل این مسایل، بی تردید در شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

همکاری همه قوا و به خط شدن همه ظرفیت کشور، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

رئیس قوه قضائیه نیز در پایان این جلسه، با قدردانی از زحمات همه دولتمردان و مسئولانی که در جای جای کشور مشغول خدمتگزاری به مردم هستند، گفت: امروز دشمن با جنگ اقتصادی، روانی و رسانه ای به دنبال مایوس کردن مردم، اخلال در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و جامعه است و همکاری همه قوا و به خط شدن همه ظرفیت کشور، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه موفقیت کشور در مقابله با ویروس کرونا، به این دلیل بوده که همه ظرفیت کشور به خط شده و در این مسیر به ویژه حضور و مشارکت مردم بسیار نقش آفرین بوده است، افزود: دشمن ایجاد یاس را در بین مردم دنبال می کند و باید با اقدامات مان در همه حوزه های اجرایی، تقنینی، قضایی، نظارتی و پیگیری ها، امید را در میان مردم ارتقا دهیم.

حجت الاسلام رئیسی اظهار داشت: بحث هایی که در جلسه امروز مطرح شد، دغدغه هایی است که در بین مردم وجود دارد. این مسائل باید دغدغه همه باشد و هر کس در حوزه مسئولیت خود به دنبال حل آنها باشد. امیدوارم مباحث این جلسه و جلساتی از این دست، در جهت رفع مشکلات و گره گشایی در زندگی مردم عزیز باشد.

مهم ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز  حاشیه جلسه مشترک سران قوا اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که در مجلس یازدهم اولین جلسه سران قوا در مورد مسائل مخصوصا با اولویت مسائل اقتصادی کشور تشکیل شد که امروز دغدغه یکایک مردم ما هست؛ چه عزیزانی که مشکلات اقتصادی دارند مخصوصا مردم مناطق محروم و چه آن بخش از عزیزانی که سربازان و مجاهدان عرصه تولید در کشور در حوزه صنعت و کشاورزی و تجارت و صادرات هستند.

وی افزود: این جلسه امروز تشکیل شد و الحمدلله هماهنگی و همدلی و همکاری خوبی در حوزه مسائل اقتصادی شکل گرفت؛ واقعیت امروز این است که مهم ترین دغدغه همه ما در سران قوا توجه به حل مشکلات مردم در بخش های مختلف است.

قالیباف ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه ان شاءالله بتوانیم در حوزه بازار ارز و مخصوصا بورس و هدایت نقدینگی و سر و سامان دادن به بازار کالا حرکت های خوبی انجام دهیم، خاطرنشان کرد: البته دولت محترم مسئولیت اجرایی این کار را دارد و بار سنگینی به دوش دولت و ریاست محترم جمهور است و حتما ما هم در این فرصت پیش رو همان طور که رهبر انقلاب فرمودند که حداقل سه صد روز پیش روی ما  است و در این فرصت همه تلاش می کنیم که بتوانیم در این راه به دولت کمک کنیم که بتواند به تصمیماتی که برای سر و سامان دادن به مسائل اقتصادی و کاهش مشکلات اقتصادی مردم داده گام بردارد.

رئیس مجلس با بیان اینکه موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت موضوعات منطقه ای بود تصریح کرد: واقعیت این است که امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی به صورت اجباری به دنبال عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه خلیج فارس است و اینها حتما باعث ناامنی خواهد شد و حتما به دنبال شیطنت خواهند بود. این مسائل هم مورد بحث قرار گرفت و ان شاءالله در این مسیر هم دقت لازم و تصمیمات خوبی صحبت شد.