آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
ورزش
۳۲

مدیریت دولتی؛ بدون سوال و جواب

داستان آن 196 روز

دنیای اقتصاد : یکی از محاسن مدیریت دولتی در فوتبال ایران این است که شما هر تصمیم اشتباهی که دوست داشته باشید می گیرید و بعد راحت و آسوده برمی گردید سر زندگی تان. معمولا کسی با شما کاری ندارد، یک مدت افکار عمومی غرولند می کنند و بعد آن هم تمام می شود می رود. اگر شک دارید، کافی است به آخرین دوره مدیریت محمدحسن انصاری فرد در پرسپولیس دقت کنید؛ یک مقطع 196 روزه که از پنجم شهریور سال گذشته شروع شد و تا بیستم اسفند ادامه یافت. امروز هر جای کار پرسپولیس را که نگاه می کنید، ردپایی از تصمیم گیری های آن دوره به چشم می خورد.

* به احتمال فراوان پرسپولیس به زودی به خاطر دیرکرد در پرداخت طلب برانکو با محرومیت مواجه خواهد شد. برانکو در هیچ زمانی به اندازه دوران مدیریت انصاری فرد آماده سازش با پرسپولیس نبود. او بارها به باشگاه ایرانی چراغ سبز نشان داد و حتی پای میز مذاکره هم آمد، اما تیم مدیریتی وقت فرصت را سوزاند. حالا پرسپولیس باید هر چه زودتر اصل و فرع طلب برانکو را در کنار تمام جرایم اضافی بپردازد، وگرنه محرومیت نقل وانتقالاتی به طور خودکار اعمال خواهد شد.

* استوکس و اوساگونا دو یادگار دیگر دوران مدیریت انصاری فرد هستند. اوساگونا همین اواخر با نمایش فاجعه بار در دربی تهران همه را یاد قرارداد 150 هزار دلاری بیهوده اش با باشگاه انداخت و سپس استوکس در گفت وگو با یک رسانه در کشورش، قاطعانه گفت بقیه پولش را هم از پرسپولیس خواهد گرفت. مهاجم ایرلندی در ازای دریافت 150 هزار دلار، کمتر از 90 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد و امروز پس از پیوستن به تیمی دیگر، از پیروزی قضایی اش بر باشگاه ایرانی اطمینان دارد.

* نفس حضور یحیی گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس جای بحث دارد، چراکه باشگاه در آن زمان مربی موفقی داشت. گفته می شود رقم تعهدشده برای رضایتنامه گل محمدی 6 میلیارد تومان و دستمزد خود او برای نیم فصل، حدود 3 میلیارد تومان بوده است. این ارقام همین طوری هم حیرت انگیز هستند، اما ظاهرا حتی فرم عقد قرارداد با گل محمدی هم اشکالات جدی داشته است. طبق اعلام رسول پناه، این قرارداد برای بررسی در اختیار سازمان بازرسی است.

* غم انگیزترین وجه ماجرا این است که یحیی گل محمدی صرفا به خاطر محقق کردن شعار «کادر تمام پرسپولیسی» به نیمکت سرخپوشان منتقل شد، اما این مساله هزینه استفاده از گابریل کالدرون را سبک نکرد. در حقیقت مربی آرژانتینی به خاطر اینکه فقط یک بازی از نیم فصل دوم را هم روی نیمکت پرسپولیس بوده، الان باید کل قراردادش را بگیرد، آن هم در حالی که تیم از خدماتش استفاده نکرد و برای بازه زمانی مشابه، مبلغ هنگفت دیگری به یحیی گل محمدی و شهرخودرو پرداخت. خبر بد این است که شکایت کالدرون هم در راه است.  

* علیرضا بیرانوند در چانه زنی با مدیریت پیشین باشگاه توانست یک میلیارد تومان به رقم پایه آخرین قراردادش اضافه کند. حالا همین حاتم بخشی بی دلیل اسباب زحمت شده و بین مدیران فعلی و گلر جدا شده، اختلاف شدید به وجود آورده است.

* و البته سیاست های خاص انصاری فرد، مخصوصا در مورد عزل سرمربی موفق، باعث ایجاد شکاف بین هواداران یکدست پرسپولیس شد؛ شکافی که حالا گاهی خودش را با انتقادهای گسترده از یحیی گل محمدی نشان می دهد. همه این اتفاقات می توانست رخ ندهد، اگر...