آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

صالحی: گام چهارم کاهش تعهدات برجام کاملا اجرا شده است

خانه ملت : علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان مجلس مبنی بر عدم اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجام در سایت هسته ای فردو گفت: «سیاست های گام چهارم کاهش تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران کاملا اجرا شده است و ما یک بال را در فردو فعال کردیم.» رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «براساس سیاست های کاهش تعهدات برجام، یک هزار و 44 سانتریفیوژ در فردو غنی سازی می کنند. بنابراین ما به عنوان مجری این سیاست ها کاملا به وظیفه خود عمل کردیم.» صالحی با اشاره به اینکه ما در برجام تعهد داده بودیم که این یک هزار و 44 ماشین، غنی سازی نکنند، ادامه داد: «اما طبق کاهش تعهدات برجام غنی سازی به اندازه نیاز انجام می شود و مواد غنی شده را هم ذخیره خواهیم کرد.» وی یادآور شد: «ما در چالش سیاسی با استکبار جهانی هستیم و این یک واقعیت است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب در این چالش بوده و رفته رفته بهانه این چالش به مساله هسته ای تبدیل شد؛ اما در نهایت ما توانستیم آمریکا را در این چالش منزوی کنیم و این دستاورد بسیار ارزشمندی برای جمهوری اسلامی ایران است.»

تحلیل شورای آتلانتیک ازتوانایی های ایران در ساخت و توسعه تسلیحات

فارس : اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» روز شنبه در تحلیلی به قلم «باربارا اسلیوین» به گمانه زنی درباره خریدهای نظامی ایران با توجه به خاتمه تحریم های تسلیحاتی پرداخت. نویسنده این تحلیل در ابتدا به این مهم اشاره می کند که ایران توانایی های خود برای توسعه سامانه های نظامی و در نتیجه کاستن از خریدهای تجهیزاتی را نشان داده و به همین دلیل خریدهای احتمالا محدودی خواهد داشت.

به نوشته این اندیشکده، ایران به دنبال تغییر کامل ساختار تسلیحاتی نیروهای مسلح خود نیست بلکه در پی خرید فناوری هدایت شونده و پیشرانه برای بهبود پهپادهای بومی و برنامه های موشکی بالستیک و کروز است. در زمینه خرید جنگنده نیز در این تحلیل آمده است: با توجه به ارزان تر بودن جنگنده «جی-17» ساخت چین تا «سوخو-30 اس ام» ساخت روسیه احتمالا گزینه ایران این جنگنده چینی خواهد بود. از سویی نگهداری آن نیز برای ایران راحت تر است. این هواپیما مجهز به موتور «Klimov RD-33» توربوفن است که این کشور تجربه کار روی آنها را به دلیل نصب بر جنگنده های «میگ-29» دارد. اندیشکده شورای آتلانتیک همچنین پیش بینی کرد که ایران احتمالا موشک های هدایت شونده هوا به هوا همچون «R-77-1» ساخت روسیه و «PL-15» ساخت چین را خریداری کند. این اندیشکده در خاتمه به توانمندی نیروهای مسلح ایران در ارتقای جنگنده های «سوخو-22» و تجهیز آنها به موشک هایی با برد 1500 کیلومتر اشاره کرد. چندی قبل اندیشکده آمریکایی «واشنگتن» با اشاره به موفقیت های ایران در باز آماد جنگنده سوخو-22 و ساخت موشک های «فاتح مبین» نوشت: باز آماد «سوخو-22 فیتر» موهبتی برای ایران است.

توضیحات فرمانده نیروی دریایی درباره موشک جاسک 2

فارس : فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه برد موشک زیرسطح به سطح جاسک-2 و اژدر بومی والفجر، دو برابر شده است، از ورود پهپادهای جدید با سرعت بیشتر و قابلیت حمل طیف گسترده ای از تسلیحات به سازمان رزم نیروهای مسلح خبر داد.

امیر دریادار حسین خانزادی با حضور در برنامه «نگاه یک» سیما گفت: «نیرو های مسلح پیش از بخش های دیگر کشور تحت تحریم ها قرار گرفت و به همین دلیل، قدر پیشرفت ها و تجهیزات و تسلیحاتی که داریم را می دانیم و بر این واقفیم که اگر تحریم ها نیز برداشته شود هیچ قطعه ای به ما داده نخواهد شد.» وی درخصوص قابلیت های موشک جاسک-2 نیز گفت: «موشک هایی که از سطح شلیک می شود دشمن می تواند آنها را منحرف کند، اما جاسک-2 از زیردریایی که دشمن به هیچ عنوان انتظار آن را ندارد شلیک می شود. امروز موشک جاسک-2، نسبت به نمونه اولیه دوربردتر شده است.»