آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خبر
۸

گزارش کمیته اپیدمیولوژی نشان می دهد: روند صعودی کرونا در 12 استان

دنیای اقتصاد : آخرین گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا در وزارت بهداشت موید آن است که در روند کشوری بیماری کووید-19، موارد ابتلا و مرگ نسبتا بالا است و روند صعودی یا شروع پیک در 12 استان کشور نیز مشاهده شده است که استان های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خراسان شمالی، لرستان، ایلام، سمنان، فارس، البرز، تهران، خوزستان، گیلان و کردستان ازجمله آن هستند.

88 شهرستان در وضعیت قرمز

ازسوی دیگر وزارت بهداشت در گزارش روزانه خود از وضعیت ابتلا و مرگ کرونایی در کشور، اعلام کرد که 88 شهرستان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند. بنابر آنچه سیما سادات لاری، سخنگوی این وزارتخانه گزارش داد، 90 شهرستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند و بقیه شهرستان های کشور نیز در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط بیماری و سفید یعنی با خطر کم بیماری به سر می برند.

لاری همچنین درباره استان های در شرایط قرمز بیماری از تداوم وضعیت قرمز در 13 استان تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین خبر داد و در ادامه گفت: 15 استان آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند. به این ترتیب هم اکنون 28 استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار کرونایی به سر می برند.

بیشترین فوتی های اخیر در سه استان

او با تاکید بر اینکه هیچ نقطه سبز یعنی منطقه عاری از بیماری کرونا در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: بیشترین بروز هفتگی موارد مثبت بستری شده در هفته سوم شهریورماه به ترتیب در استان های بوشهر، قم و لرستان و بیشترین بروز هفتگی مرگ و میر در این بازه زمانی به ترتیب در استان های خراسان شمالی، سمنان و اصفهان گزارش شده است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، کمترین میزان بروز هفتگی موارد بستری مثبت و فوتی نیز در هفته سوم شهریورماه مربوط به استان های کردستان و سیستان و بلوچستان است.

افزایش بستری های کرونایی در مازندران

با این همه خبرها از مازندران که حدود سه ماه است در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد حاکی از افزایش شمار بستری ها در این استان است. خبرگزاری صداوسیما گزارش داد که 95 بیمار جدید کرونایی 24 ساعت منتهی به روز گذشته در مازندران بستری شدند که در مقایسه با روز شنبه 23 نفر بیشتر است. آنچه مازندران را در راس استان های قرمز کرونایی قرار داده، افزایش سفرهای مردم به این استان است؛ موضوعی که در تعطیلات منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی به مسدودشدن جاده های منتهی به این استان انجامید.

روند رو به افزایش ابتلا در خوزستان

از سوی دیگر، خوزستان نیز بار دیگر روند صعودی ابتلا را تجربه می کند و گواه این مدعا اظهارات روز گذشته استاندار خوزستان است که از روند رو به افزایش بیماری کرونا در استان خوزستان به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در حاشیه نشست ستاد استانی مدیریت کرونا با اشاره به افزایش موارد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا اظهار کرد: متاسفانه روند بیماری کرونا مجددا رو به افزایش است و این افزایش به دلیل عدم مراقبت بوده است. شریعتی با اشاره به بازگشایی مدارس نیز گفت: آموزش و پرورش درخصوص وضعیت مدارس اهتمام بیشتری به خرج دهد و مراقبت کنند.

به گزارش «ایسنا» او افزود: طبق اطلاعات به دست آمده، 5/ 7 درصد بیماران بستری خوزستانی به مسافرت رفته اند و بیش از 20 درصد بیماران نیز در تجمعات شرکت کرده بودند. شریعتی همچنین گفت: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از وسایل خودمراقبتی در خوزستان 55 تا 60 درصد است در حالی که در برخی استان ها 80 تا 85 درصد است.

آخرین آمار ابتلا و مرگ

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت بهداشت در گزارش دیروز خود، از شناسایی 2 هزار و 89 مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-19 در 24 ساعت منتهی به ظهر یکشنبه خبر داد که از این میان، 956 نفر در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور بستری شدند. به این ترتیب مجموع بیماران کووید-19 در کشور از ابتدای اعلام رسمی شیوع این ویروس در کشور در ابتدای اسفند سال گذشته تا ظهر دیروز، به 402 هزار و 29 نفر رسیده است. 3 هزار 791 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین در بازه 24 ساعته منتهی به ظهر دیروز، 128 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند و با این حساب، مجموع جان باختگان این بیماری تا ظهر دیروز به 23 هزار و 157 نفر رسید.

پلمب 555 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت از تاریخ 11 تا 19 شهریورماه سال جاری بیش از 103 هزار و 500 مورد بازرسی از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی در سراسر کشور صورت گرفته است که به دنبال آن تعداد 8 هزار و 514 مورد از این اماکن به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی و تعداد 555 مورد پس از اخطار پلمب شدند. لاری ادامه داد: طبق آخرین وضعیت میانگین کشوری رعایت پروتکل های بهداشتی، بیشترین میزان رعایت در ادارات و سازمان های دولتی با 8/ 82 درصد و کمترین میزان رعایت در پاساژها با 1/ 38 درصد و نانوایی ها با 03/ 44 درصد گزارش شده است. همچنین بر اساس آخرین آمار استفاده از ماسک توسط مردم در اماکن عمومی 5/ 75 درصد گزارش شده است که متاسفانه این عدد نسبت به سه هفته گذشته به میزان 35/ 1 درصد کاهش یافته است.

او افزود: طبق گزارش های واصله میزان استفاده از ماسک توسط شاغلان صنوف، صنایع، کارمندان ادارات و بانک ها نسبت به سه هفته گذشته افزایشی بوده است؛ ولی متاسفانه همچنان شاهد کاهش استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی در این مدت هستیم که امیدواریم استفاده از ماسک توسط مردم در وسایل نقلیه درون و برون شهری جدی گرفته شود. فراموش نکنیم مهم ترین عامل کنترل بیماری در کشور رعایت بیشتر نکات بهداشتی و استفاده از ماسک است. مطمئنا هر گونه عادی انگاری احتمال خیز مجدد بیماری را تقویت خواهد کرد.

هشدار درباره ابتلای خانوادگی

با همه آنچه گفته شد، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره افزایش ابتلای خانوادگی به کرونا هشدار داد و در گفت وگو با «ایسنا» تاکید کرد: به طور کلی در موقعیت فعلی هر نوع تجمعی بدترین اتفاق بوده و به نوعی عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی محسوب می شود که می تواند منجر به شیوع بیشتر بیماری شود. هرجا که تجمع شکل گیرد، آنجا می تواند کانون ویروس های تنفسی باشد. در عین حال کودکان هم می توانند ناقل باشند. او گفت: بعد از پیک دوم کرونا، سرعت سرایت این ویروس بالا رفته است و اگر در خانواده یک نفر مبتلا شود، می تواند سایر افراد خانواده را هم مبتلا کند. برآورد می شود که یک کودک مبتلا به کرونا در خانه می تواند حداقل چهار نفر از اعضای خانواده را به کرونا مبتلا کند.

محرز با بیان اینکه در حال حاضر هم با  ابتلای خانوادگی به کرونا مواجهیم، گفت: از خرداد به بعد که پیک جدید آغاز شد، ویروس جهش یافته و سرعت انتقالش بالا رفته است. در چنین شرایطی بی تردید تجمع می تواند وضعیت را بدتر کند.