آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

سقوط 12 درصدی بهای نفت عربستان

هفته گذشته نفت سبک عربی متعلق به عربستان 12 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد. از یک سو، این نفت شاخص منطقه ای از شاخص های بین المللی مانند برنت و وست تگزاس اینترمدییت که خود نیز در طول هفته بیش از 6 درصد پایین آمدند، تاثیر منفی گرفت. از طرف دیگر، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی آرامکو با کاهش قیمت رسمی نفت صادراتی خود برای فروش به آسیا که با پیروی برخی دیگر از کشورهای منطقه مانند امارات همراه بود، به طور ضمنی ضعف بازار نفت و سمت تقاضا را پذیرفت؛ موضوعی که باعث شد این نفت چنین سقوطی را در یک هفته به ثبت برساند. پنج شنبه هفته جاری کمیته نظارتی وزرای اوپک پلاس نشست ماهانه خود را برای بررسی بازار نفت برگزار خواهند کرد که اگرچه تحلیلگران انتظار تصمیمی که بر بازار اثری بزرگ بگذارد نداشته اند، اما با وجود سیر نزولی نفت در یک هفته و نیم گذشته ممکن است باعث شود این کشورها با جدیت بیشتری بر پایبندی اعضا به سهمیه های تولید تاکید کنند. نفت سنگین ایران نیز هفته گذشته نزدیک به 7 درصد کاهش قیمت داشت.

گاز طبیعی در سراشیبی قیمتی

گاز طبیعی در بازار نایمکس آمریکا طی یک هفته گذشته کاهش شدیدی را به ثبت رساند. بر این اساس، این حامل انرژی در 5روز کاری، بیش از 12 درصد سقوط کرد تا با قیمت 2 دلار و 27 سنت برای هر یک میلیون بی تی یو در پایان هفته معامله شود. بنزین نیز پس از گاز بدترین عملکرد هفتگی را با نزدیک به 7 درصد کاهش تجربه کرد. خبرها مبنی بر تضعیف تقاضای سوخت در آمریکا در کنار پایان یافتن تعطیلات تابستانی که به طور سنتی مصرف را بالا می برد، به همراه بازگشت به تولید پالایشگاه هایی که از دوره تعمیرات پس از توفان لورا خارج شده بودند، قیمت ها را پایین آوردند. در هفته پیش رو از یک سو، پیش بینی شده توفانی به نام سالی با سرعت 120 مایل برساعت در این هفته به خلیج مکزیک برسد که می تواند مانند توفان قبلی به کاهش شدید تولید بینجامد. در واقع تا شنبه گزارش هایی مبنی بر بسته شدن تاسیسات دریایی این خلیج نیز منتشر شده است.

کاهش یکپارچه فلزات در بورس لندن

هفته گذشته مس اولین کاهش را در 5هفته قبل تجربه کرد. این روند با همراهی دیگر فلزات به سوی سطوح پایین تر همراه بود. بر این اساس، سرب با 28/ 4 درصد کاهش بدترین عملکرد را در یک هفته رقم زد، روی و نیکل بیش از یک درصد و آلومینیوم و قلع کمتر از یک درصد افت قیمتی را تجربه کردند. شاخص دلار مقداری از ارزش از دست رفته خود را بازگرداند که باعث تضعیف فلزات شد. علاوه بر این، هیجانات بازار در بیشتر روزهای هفته به دلیل عواملی مانند برگزیت، از دست رفتن امیدها برای تزریق بسته محرک اقتصادی آمریکا و افزایش آمار بیکاری در این کشور، منفی گزارش شد. با این حال، فلزات پایه در بورس لندن هنوز در سطوح بالایی قرار دارند چراکه بازیابی قیمتی برخی از آنها مانند مس و نیکل علاوه بر جبران خسارت کرونا، بهای آنها را به بالاترین سطوح بیش از دو ساله رسانده بود. همچنین پیش بینی می شود چین که بزرگ ترین مصرف کننده فلزات است به واردات پرقدرت خود در ماه های آینده ادامه دهد.