آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خبر
۸

خبر

برگزاری جلسه سران سه قوه به میزبانی رئیس جمهور

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : رئیس جمهور در پایان نشست با حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد که مهم ترین مسائل کشور و عمدتا مسائل اقتصادی در این جلسه سران سه قوه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

حسن روحانی عصر یکشنبه به خبرنگاران گفت: «این جلسه روسای سه قوه اولین جلسه بعد از تشکیل مجلس یازدهم است. همواره همکاری و هماهنگی سه قوه می تواند به رفع و حل سریع تر مشکلات کشور کمک کند و بی تردید مجلس و قوه قضائیه در بسیاری از مسائل و به ویژه در شرایط خاص امروز که همزمان با تحریم های حداکثری و بیماری کرونا مواجه هستیم، می توانند در کنار دولت، رفع کننده مشکلات مردم باشند.»

روحانی در این نشست مشترک که به میزبانی رئیس جمهور برگزار شد، به موضوعات مورد بحث اشاره کرد و گفت: «در این جلسه پیرامون مساله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، مساله نقدینگی کشور، اینکه چه برنامه هایی باید زودتر عملیاتی شود و هدایت نقدینگی ها با هدف کاهش تورم، راه های تقویت سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بحث های خوبی مطرح شد.»

رئیس جمهور در ادامه بررسی مسائل منطقه ای را از دیگر مباحث این جلسه عنوان کرد و افزود: «بخشی از این جلسه نیز به بررسی مسائل منطقه و طراحی ها و توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی اختصاص یافت.»روحانی با اشاره به تداوم این جلسات گفت: «مسائلی را که در جلسه امروز طرح کردیم در جلسات بعدی به ثمر می رسانیم و این هماهنگی ها و حل این مسائل، بی تردید در شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار خواهد بود.»

پیکر آیت الله صانعی در قم تشییع شد

دنیای اقتصاد: پیکر آیت الله العظمی یوسف صانعی صبح دیروز پس از اقامه نماز توسط آیت الله شبیری زنجانی از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت قبرستان شیخان قم تشییع و کنار مرقد زکریا بن آدم(ع) به خاک سپرده شد. پیش از آن نیز مراسم وداع با پیکر آیت الله صانعی از مراجع تقلید و استادان فقه حوزه علمیه در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم برگزار شد. آیت الله صانعی صبح روز شنبه 22 شهریورماه پس از یک روز بستری شدن در بیمارستان نکویی قم در سن 83 سالگی درگذشت.

پیام تسلیت مراجع

در پی درگذشت این مرجع تقلید شیعیان، آیت الله جوادی آملی در پیامی «این سانحه سنگین و اسفبار» را به «حوزه علمیه و برادر بزرگوار ایشان حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ حسن صانعی و شاگردان و علاقه مندان و بیت مکرم ایشان» تسلیت گفت. همچنین آیت الله نوری همدانی نیز در پیامی جداگانه، ضمن تسلیت درگذشت آیت الله صانعی، ایشان را «از شاگردان امام راحل و عظیم الشان که در دوران مبارزات آن رهبر فقید حضور داشته و سالیان متمادی در حوزه علمیه و کرسی تدریس فقه و اصول حضور داشته اند»، توصیف کرد.

آیت الله صافی گلپایگانی هم در پیامی نوشت: «این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول، شاگردان بسیاری را تربیت کرد. فقدان ایشان را به خاندان محترم و آقازادگان مکرم و شاگردان آن فقید سعید تسلیت عرض می نمایم و رحمت واسعه الهی را برای ایشان از خداوند متعال مسالت دارم.»

تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی

دنیای اقتصاد : نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پارلمان، با دو فوریت طرح اصلاح خرید تضمینی محصولات کشاورزی موافقت کردند. هدف طراحان این است که قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در شورایی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعداد دیگری از نمایندگان نهادهای دیگر تعیین شود. در جلسه دیروز محمدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از طراحان توضیح داد: قانون فعلی مربوط به سال 1368 است که تبصره های یک و 2 آن چگونگی تعیین قیمت محصولات کشاورزی را تعیین می کند به این شکل که وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی را به دولت و شورای اقتصاد می دهد و آنها قیمت را تعیین می کنند.

اصلاح طرح اختصاص قیر رایگان

همچنین نمایندگان در جلسه علنی دیروز برای تامین نظر شورای نگهبان طرح اختصاص قیر رایگان را اصلاح کردند. بر این اساس شرکت ملی نفت ایران موظف است نسبت به تامین یک میلیون تن قیر تا سقف مبلغ 4 هزار میلیارد تومان در قالب احکام مربوط به طرح های تملک دارایی های سرمایه ای ملی و استانی این قانون اقدام و در سقف سهمیه های تعیین شده به صورت ماهانه در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دهد تا به نسبت میزان اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه ای این قانون توزیع ‬شود.

تدوین طرح جلوگیری از سقط جنین غیرقانونی

خبر دیگر از پارلمان آنکه زهره سادات لاجوردی، نماینده مجلس از تدوین طرحی برای جلوگیری از سقط جنین غیرقانونی در کشور خبر داد؛ طرحی که در کمیته جمعیت کمیسیون فرهنگی در حال تهیه است. لاجوردی افزود: ما تصمیم داریم به بحث نظارت بر مراکز تاکید ویژه ای داشته باشیم و همچنین مجازات شدیدتری برای پزشکان و پرستارانی که سقط غیرقانونی انجام می دهند، وضع کنیم.

طرح ارتقای حکمرانی در حوزه ریال

همچنین دیروز سید غنی نظری، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی طرح ارتقای حکمرانی در حوزه ریال در جلسه روز سه شنبه این کمیسیون خبر داد.