آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خبر
۸

سایه روشن

دلیل عدم حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی

جماران نوشت : وزیر بهداشت دلیل عدم حضور رئیس جمهور به صورت حضوری در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها را فشار وزارت بهداشت بر اجرای پروتکل های بهداشتی اعلام کرد. سعید نمکی در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در محل دانشگاه تهران گفت: رئیس جمهور همواره مشتاقانه می خواستند که در جمع فرهیختگان دانشگاهی باشند، اما به دلیل فشار ما در اجرای پروتکل های بهداشتی این حضور به صورت مجازی فراهم شد.

وی افزود: در زمانه کرونا فشار ما در اجرای پروتکل های بهداشتی به خصوص حفاظت از مقامات تراز اول نظام موجب شد که به این شکل مراسم برگزار شود. سپاسگزارم که مقام معظم رهبری و روسای قوا و به ویژه رئیس جمهور توصیه های ما در اجرای پروتکل های بهداشتی را جدی می گیرند. نمکی همچنین گفت: در این ایام سخت هیچ رئیس دانشگاه علوم پزشکی نتوانسته است در روز تعطیل با خانواده خود ناهار بخورد.

انتقاد از عدم شرکت روحانی در مراسم دانشگاه ها

در همین حال عباسعلی کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران روز گذشته در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با انتقاد از عدم حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاکید کرد: ای کاش امروز بعد از هفت ماه تلاش دانشگاه علوم پزشکی و تمام کادر بهداشت و درمان، رئیس جمهور را در جمع خودمان داشتیم تا شما حضوری از کادر درمان تشکر می کردید و شاید روحیه کادر درمان نیز تغییر می کرد و خستگی از تن ها می رفت.

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش بابت حذف تصویردختران

دنیای اقتصاد : به دنبال انتقادها به حذف تصاویردختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، روزگذشته وزیر آموزش و پرورش بابت بی سلیقگی انجام شده در جلد کتاب ریاضی سوم دبستان عذرخواهی کرد و گفت که آن را اصلاح خواهند کرد. به گزارش «ایسنا» محسن حاجی میرزایی در ششمین برنامه گفت وگوی هفته گفت: اعتقاد داریم که در این شرایط سخت به تمام فعالیت هایی که آموزش وپرورش با تمرکز بر دختران انجام می دهد، توجه شود.

وعده اصلاح جلدجنجالی کتاب درسی

ازسوی دیگر حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره حذف دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان گفت: دانش آموزانی که ریاضی سوم را می خوانند، علوم پایه سوم را هم می خوانند. روی جلد علوم تجربی همه دختر هستند چرا مدافعان مردان نگفته اند روی این جلد تصویر پسران نیست؟ اگر موضع منفی درباره دختران وجود داشته باشد باید همه کتب را دربرگیرد در حالی که این گونه نیست.

به گزارش «ایسنا» ملکی با بیان اینکه چنین رویدادی رویداد خوبی نبود و مذموم است و نباید صورت می گرفت، گفت: اما حالا که چنین اتفاقی افتاده باید این تصویر را در کنار دیگر کتاب ها قرار دهند و مجموعه کتب را مشاهده کنند. البته معتقدم نباید تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی برداشته می شد. خوب است که منتقدان کل نگر باشند. وی افزود: اصل کار را نمی پسندیم و از اینکه این کار باعث تاثر بخشی از جامعه ما شده، متاثرم و امیدوارم با اصلاح این تصویر در سال آینده از شرمندگی این قشر عزیز بیرون بیاییم، اما در مجموع نه موضع فکری ما این گونه است و نه آن را تایید می کنیم.

واکنش شورا به حذف تصویر دختران از کتب درسی

درهمین حال ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران از حذف تصویر دختران در کتب درسی گلایه کرد و خواهان تشکیل کارگروهی در دولت برای بررسی این اتفاق شد. به گزارش «ایسنا» وی افزود: متاسفانه این رخداد غیر قابل پذیرش که رسانه ای شدن آن همزمان با تولد 53 سالگی انوشه انصاری که زن نخست کیهان گرد بود، نگران کننده است.

پافشاری شورای شهر بر نام گذاری معبر بازرگان

دنیای اقتصاد : به دنبال مخالفت فرمانداری تهران با نام گذاری معابری به نام های «بازرگان» و «اعظم طالقانی» و «سهیل گوهری» روز گذشته اعضای شورای شهر تهران در بررسی اعتراض فرمانداری بر مصوبه خود در خصوص نام گذاری معابری به اسامی مذکور پافشاری کردند. به گزارش «ایسنا» محمدجواد حق شناس، رئیس کمیته نام گذاری شورای شهر گفت: فرماندار تهران سه مصوبه شورای شهر درباره نام گذاری معابر را خلاف یکی از بندهای آیین نامه اعلام کرده است که به استناد این بند نام گذاری شخصیت های مهم تاریخ صدر اسلام، انقلاب، شهدا و... در درجه اول و نام گذاری شخصیت های ادبی، سیاسی و... در درجه های بعدی تعیین شده است و جالب اینجاست که بازرگان و طالقانی را به عنوان شخصیت ادبی یا شخصیت سیاسی صدر انقلاب نشناختند که از عجایب روزگار است.

پیش بینی ریاست جمهوری زنان در آینده

انتخاب نوشت : عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگویی با روزنامه «اطلاعات» در پاسخ به سوالی درباره ریاست جمهوری خانم ها گفت: دقیقا مساله ممنوعیت های قانونی نیست و پای مسائل فرهنگی در میان است. شاید در دوره ای ریاست جمهوری خانم ها هم اتفاق بیفتد؛ کما اینکه در هیچ دوره ای وزیر زن نداشتیم، اما در دولت آقای احمدی نژاد یک وزیر زن هم منصوب شد. بنابراین منع قانونی وجود ندارد و شاید در دوره های آتی رئیس جمهور زن هم داشته باشیم. عباسعلی کدخدایی همچنین در این گفت وگو گفت: من در طول این 20 سالی که در شورای نگهبان بوده ام هر طرح و ایده ای داشته ام به میدان آورده ام و فکر نمی کنم طرح جدیدی داشته باشم، پس چه بهتر که من کنار بروم و فرد دیگری که جوان باشد بیاید و نظرات متفاوتی داشته باشد.

طرح مقابله با «موبایل قاپی» کلید خورد

فارس نوشت : جانشین پلیس پیشگیری پایتخت از اجرای طرح ویژه پلیس برای مقابله با موبایل قاپی و کیف قاپی و سرقت های خرد در سطح شهر تهران و میادین اصلی خبر داد. سرهنگ جلیل موقوفه ای افزود: در اجرای این طرح که با حضور همکارانم در پلیس پیشگیری و یگان امداد تهران عملیاتی شد، 37 موبایل قاپ دستگیر شدند و 47 دستگاه گوشی همراه مسروقه، 18 دستگاه موتورسیکلت مسروقه و 7 قبضه سلاح سرد در این طرح کشف شد.