آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
بانک و بیمه
۱۲

خبر

چک برگشتی تاثیری در اعطای تسهیلات کرونا ندارد

بانک مرکزی اعلام کرد: چک برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان که بعد از یک اسفند 98 صادر شده باشد، محدودیتی برای اعطای تسهیلات کرونا ایجاد نمی کند. به گزارش «ایبنا» بانک مرکزی پیرو بخشنامه پیشین خود درخصوص ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا» مبنی بر تعلیق اعمال محرومیت های قانونی صادرکنندگان چک های برگشتی به دلیل شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع بیماری کرونا اعلام کرد: چک برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان در تسهیلات کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا که از تاریخ یکم اسفند 1398 تا پایان زمان اجرای طرح تسهیلات قابل اعطا به واحدهای کسب وکار و دیگر تسهیلات مربوط به کرونا صادر شده یا می شود، صرفا برای طرح های تسهیلات کرونایی از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می شود.

اعلام تورم آمریکا در ماه آگوست

ایسنا : با تداوم روند صعودی قیمت ها در آمریکا، تورم به 3/ 1 درصد رسید. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به آگوست با 3/ 0 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 3/ 1 درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در هشت ماه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش مواد غذایی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم این بخش به 1/ 4 درصد رسیده است. پس از آن نیز مراقبت های درمانی با تورم 4/ 1 درصد قرار گرفته است.

از سوی دیگر اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق مربوط به گروه انرژی بوده که تورم منفی 9 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش حمل و نقل با منفی 4 درصد قرار دارد.  از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا پایان ماه آگوست به 7/ 1 درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود 1/ 0 درصد بیشتر است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه آگوست با 3/ 0 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 4/ 0 درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2019 معادل 25/ 3 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 7/ 23 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 8/ 15 درصدی ژوئن 1921 بوده است. کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح 2 درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

پس از 12 سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال جاری منفی شود.

تهیه طرح نوین توسعه مشاغل خانگی در 300 رشته

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار از طرح نوین توسعه مشاغل خانگی در 300 رشته خبر داد و گفت: براساس مزیت های خاص منطقه به هر رشته پرداخته می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ثبت نام متقاضیان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از 6شهریورماه شروع شده و متقاضیان دارای مهارت یک ماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه inhb.ir ثبت نام و از مزایای آن بهره مند شوند. شیوع بیماری کرونا و الزام به تعطیلی کسب وکارها موجب شد در بحث ایجاد اشتغال، مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرند. پیش از این، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیرخانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آسیب شناسی طرح های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال 96 تصویب شد. قرار است جهاد دانشگاهی مسوولیت پیاده سازی و اجرای ثبت نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و ایجاد اشتغال را با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرا کند. این طرح طی سال های 96تا 98 به صورت آزمایشی در 9استان با ظرفیت 20 هزار نفر اجرا شد و با توجه به نتایج قابل قبول این طرح و ضرورت توجه بیش از پیش به مشاغل خانگی در دوران کرونا بنا به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون مقرر شد برای رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی و ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور در 31 استان اجرا شود. این طرح در سه فاز شناسایی مزیت ها، توانمندسازی و اتصال به بازار انجام می شود که وظیفه مطالعات فاز اول طرح (شامل نیازسنجی، مزیت سنجی و ظرفیت سنجی مشاغل خانگی) به جهاد دانشگاهی محول شد. در عین حال این نهاد پس از ثبت نام متقاضیان، مشاوره های لازم را ارائه می دهد. مهم ترین ویژگی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار و توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام است. توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته های نوین نظیر برنامه نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و همچنین توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه ای نظیر جهاددانشگاهی در پیاده سازی برنامه ها و سیاست های قانون گذار، از دیگر ویژگی های شاخص در اجرای این طرح است.

مهناز امام دادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستاوردهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی و طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خراسان شمالی با بیان اینکه طرح توسعه مشاغل خانگی از مصوبات ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی است، افزود: این طرح از سال 96 در9 استان کشور و درحال حاضر در تمام کشور درحال انجام است که طرح طی سه فاز شناسایی مزیت، توانمندسازی و اتصال به بازار انجام می شود. با توجه به ظرفیت های مغفول در حوزه اشتغال و مشاغل خانگی، ایجاد یک نگاه جدید به مشاغل خانگی از دیگر اهداف اجرای این طرح ملی در کشور است.