آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
شرکت ها
۲۸

بانک و بیمه

بانک ملت بهای بارنامه های دولتی را الکترونیکی می پردازد

دنیای اقتصاد : بانک ملت بهای حمل محموله های به مقصد رسیده شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران را به صورت الکترونیکی پرداخت می کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» به همین منظور بانک ملت با هدف طراحی، تولید، توسعه و پیاده سازی سامانه پرداخت الکترونیک برای حمل رانندگان برای بارنامه های محموله های به مقصد رسیده با شرکت یاد شده تفاهم نامه همکاری امضا کرد. طبق این تفاهم نامه که به امضای دکتر محمد بیگدلی، مدیر عامل بانک ملت و یزدان سیف، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی و مدیران عامل دو شرکت زیرمجموعه این سازمان ها رسید، بانک ملت برای انجام عملیات بانکی موردنظر در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک مرکزی، همکاری های لازم را انجام خواهد داد. مدت اعتبار این تفاهم نامه سه سال شمسی تعیین شده که با توافق طرفین برای سال های بعد هم قابل تمدید خواهد بود.

ایجاد سامانه پرداخت الکترونیک بهای حمل، پرداخت بهای حمل بارنامه های اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران با توجه به شیوه نامه مورد توافق، ایجاد شبکه باشگاه مشتریان برای رانندگان حامل محموله های شرکت، ایجاد شبکه اطلاع رسانی برای رانندگان و. .. از جمله موضوعات این تفاهم نامه است. به گفته مدیرعامل بانک ملت، تامین، نگهداری و توزیع کالاهای اساسی از رسالت های اصلی شرکت بازرگانی دولتی ایران است که بسیار مهم و ارزشمند محسوب می شود. بیگدلی به پیشینه تعامل بانک ملت و این شرکت در زمینه خرید نقدی گندم از کشاورزان اشاره کرد و افزود: در آن زمان کشاورزان در یک فرآیند طولانی موفق به دریافت وجه گندم خود می شدند که با راه اندازی سامانه بانک ملت، این پول در کمتر از یک هفته به حساب آنان واریز می شد که این اقدام در آن زمان، حرکتی بزرگ به منظور کسب  رضایت گندمکاران محسوب می شد. دکتر بیگدلی همچنین مشارکت بانک ملت در توزیع شیر یارانه ای را هم الگوی موفقی در این زمینه دانست. به گفته وی هزینه مشتریان با استفاده از امکانات و زیرساخت های قوی الکترونیک بانک ملت، کاهش و کارآیی فعالیت های آنها افزایش یافته است. مدیر عامل بانک ملت انعقاد این تفاهم نامه را در شرایط سخت تحریم و همچنین شیوع بیماری کرونا، یک طرح بزرگ ملی دانست و افزود: آثار این کار بزرگ به یک قشر خاص باز نمی گردد، بلکه کل کشور را شامل خواهد شد. بیگدلی یکی از آثار مثبت این تفاهم نامه را کمک به رانندگانی دانست که در شرایط سخت آب و هوایی فعالیت می کنند و با راه اندازی این سامانه، بدون  دغدغه و به موقع، وجه خود را دریافت می کنند. وی همچنین آمادگی این بانک را برای مشارکت در زمینه توزیع آرد و دیگر کالاهای شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد. یزدان سیف، معاون وزیر صمت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران هم ضمن تشکر از کلیه دست اندرکاران بانک ملت و شرکت های زیرمجموعه بابت فراهم آوردن زمینه انعقاد این تفاهم نامه، بر لزوم توسعه زنجیره ارزش تاکید کرد و افزود: هر کشوری که سرعت گردش پول و بهره گیری از منابع خود را افزایش دهد موفق تر خواهد بود. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، موضوع تفاهمنامه یادشده را پرداخت الکترونیک تحت بارنامه دانست و خاطرنشان کرد: امروز بانک ملت، گام نخست را برداشته و ارزش بازار حمل ونقل کشور به گونه ای است که می تواند کارآیی منابع مالی را در حوزه بانکی افزایش دهد و ضمن کاهش خروج منابع، توان بانک ها را برای پرداخت تسهیلات افزایش می دهد. وی بانک ها را جزو سرداران خط مقدم تحریم خواند و افزود: در این شرایط سخت، انجام این اقدامات بزرگ، افتخار ملی محسوب می شود. یزدان سیف اظهار امیدواری کرد که اجرای این طرح ها بتواند موجب کاهش ریسک بانک ها، کاهش هزینه مبادله و در نهایت نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل کشور شود. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تاکید کرد: این شرکت به دنبال استفاده از توان شرکت های استارت آپی است تا بتواند هزینه حمل ونقل آرد را نیز در شهرستان ها کاهش دهد.

مجمع بانک رفاه 31 شهریور برگزار می شود

دنیای اقتصاد : مجمع عمومی عادی سالانه برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1398 بانک رفاه کارگران در تاریخ 31 شهریور جاری در ساختمان مرکزی این بانک برگزار می شود. دستور جلسه شامل استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 29 اسفند 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار و تعیین حق حضور اعضای غیرموظف هیات مدیره و سایر موارد است. ضمنا سرمایه بانک رفاه کارگران در خرداد گذشته بیش از دو برابر شد. سرمایه این بانک که متعلق به سازمان تامین اجتماعی است، 40 هزار میلیارد ریال بود که مبلغ 50 هزار میلیارد ریال به آن اضافه شد. با موافقت مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیریت سازمان تامین اجتماعی و تلاش و پیگیری های به عمل آمده از سوی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این بانک، بیست وپنجم خرداد سال جاری و با استناد به مصوبه مجمع بانک رفاه کارگران مبلغ 50 هزارمیلیارد ریال به عنوان بخشی از افزایش سرمایه این بانک از سوی سازمان تامین اجتماعی، تامین و در حساب های بانک رفاه کارسازی شد.