آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
شرکت ها
۲۹

با اجرای 22 بسته مشارکتی

توسعه زیربناها در شهر جدید پردیس سرعت می گیرد

رضا دهقان

از مجموع واحدهای باقی مانده مسکن مهر پردیس حدود 15هزار واحد آماده تحویل به متقاضیان شده و فرآیند تحویل این واحدها آغاز شده است. طبق اعلام مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس قرار است تعداد 10 هزار واحد دیگر نیز تا آخر آبان ماه و حدود 6 هزار واحد هم تا 22 بهمن امسال افتتاح شوند. در کنار آماده سازی این واحدهای جدید، حدود 3هزار نفر نیز در قالب طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند که از این تعداد حدود 1052 واحد در حال گودبرداری و ساخت توسط پیمانکار معتبر است.

شهر جدید پردیس در حال حاضر حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد و این  جمعیت با تحویل واحدهای جدید رو به افزایش است،  به گونه ای که  افق جمعیتی پردیس رسیدن به جمعیت 500 هزار نفر است. حال سوال اینجاست آیا همگام با توسعه ساخت و سازها و به تبع آن افزایش جمعیت شهر جدید پردیس، اقدامات روبنایی و زیربنایی در حوزه تامین زیر ساخت ها و امکانات شهری و رفاهی برای ساکنان نیز تدبیر شده است. برای پاسخ به این پرسش ابتدا نگاهی به جزئیات پروژه های در حال ساخت در این شهر بیندازیم.

 تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر

در شهر جدید پردیس حدود 82هزار پروژه مسکن مهر پیش بینی شده بود که تا به امروز 45 هزار واحد افتتاح و تکمیل شده و تعداد 15 هزار واحد نیز آماده تحویل به متقاضیان است. مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در این باره به «دنیای اقتصاد» می گوید: «پیرو دستور وزیر راه و شهرسازی به هیچ وجه برای تحویل واحدها منتظر مراسم افتتاحیه نمی مانیم و افراد متقاضی هر پروژه به بانک مسکن برای اخذ کارت قسط معرفی می شوند که بعد از آن تحویل واحدها با مالکان و فرآیند تحویل این واحد آغاز خواهد شد.»

بعد از تحویل این 15 هزار واحد، میزان واحدهای افتتاح شده به 60هزار واحد می رسد که تنها 22 هزار واحد مسکن مهر تکمیل نشده در پردیس باقی می ماند. مطابق اعلام هدایت، برنامه ریزی شده تعداد 10 هزار واحد تا آخر آبان افتتاح و حدود 6 هزار واحد باقی مانده نیز تا 22 بهمن امسال افتتاح شوند. با وجود این بیش از 95درصد پروژه های مسکن مهر پردیس امسال تحویل مالکان خواهد شد.

 برنامه اقدام ملی پردیس

از مجموع 400 هزار واحد مسکونی طرح عرضه و تولید مسکن اقدام ملی، حدود 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید کل کشور برنامه ریزی شده است. که سهم شهر جدید پردیس حدود 12هزار و 875  واحد است.

این برنامه با توجه به سرفصل های ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی در پردیس نیز در  سه رشته از این سرفصل ها در نظر گرفته شده است؛ در سرفصل  واگذاری اراضی با تعهد ساخت  حدود 9486 واحد و در فاز های 11، 9، 5، 4 و یک جانمایی و اختصاص داده شده است. واگذاری اراضی با تعهد ساخت گروه های چندنفره و بیشتر واگذار شده است. با توجه به وسعت اراضی تخصیص یافته در پردیس، اکثرا به تعاونی مسکن ارگان ها و سازمان ها و نیروهای مسلح واگذار شده است. این اراضی از طریق کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی و قیمت گذاری شده و طی تفاهم نامه ای با تعاونی مسکن  ارگان مربوطه با اخذ تعهد ساخت واگذار شده است. به این شکل که هر تعاونی پس از ارائه لیست متقاضیان و اعضای رسمی خود و بررسی فرم (ج) قطعات تفکیکی را بین عضو های خود تقسیم و واگذار می کند که با توجه به موضوع تعهد ساخت قطعا باید در زمان مقرر نسبت به آغاز عملیات اجرایی اقدام کنند در غیر این صورت نسبت به لغو تفاهم نامه اقدام می شود که اراضی مزبور با توجه به نوع درخواست ها و تقاضا از سوی تعاونی ها در طرح های مصوب شهری انتخاب می شود. به نحوی که تنوع تراکم ساخت از کم، متوسط زیاد و خیلی زیاد گسترده بوده و حتی تنوع موقعیت جغرافیایی و شهری نیز از دیگر مزایای این نوع واگذاری بوده است. این نوع واگذاری ها پیرو تفاهم نامه های صورت گرفته وزارت راه و شهرسازی با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و دیگر ارگان ها در جهت خانه دارکردن قشر کارمند و دهک های متوسط جامعه بوده است. در این طرح اگر چه شرکت عمران هیچ گونه دخالتی در انتخاب پیمانکار و نحوه ساخت نداشته، ولی با این حال نظارت عالیه برعهده شرکت عمران پردیس خواهد بود.  

سیامک جوانبخت، مجری طرح اقدام ملی شرکت عمران شهر جدید پردیس به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: از مجموع 9486 واحد ، 1434 واحد در توسعه شمالی فاز 4 با تراکم کم. 804 واحد در فاز 1 محله نوساز با تراکم کم،  1817 واحد با تراکم زیاد در فاز 5، 1102 واحد با تراکم کم در جنوب فاز 9، 1639 واحد با تراکم خیلی زیاد در شمال فاز 9، و 2590 واحد با تراکم خیلی زیاد در فاز 11 پردیس جانمایی شده است از نکات قابل توجه اینکه در تمامی طراحی ها پارکینگ مسقف پیش بینی شده است.

سرفصل دیگر در برنامه اقدام ملی، طرح های مشارکت در ساخت بوده که این طرح طی انجام فراخوان جذب سرمایه گذار و سازنده مجرب آگهی فراخوان  منتشر شده و پس از ارزیابی و بررسی طرح و مشخصات و قیمت پیشنهادی نسبت به انتخاب اقدام می شود. در مجموع این سرفصل از طرح مسکن اقدام ملی در پردیس دارای 389 واحد بوده که شامل پروژه رز 26 واحد، پروژه مریم 132 واحد، پروژه آفتاب 135 واحد، و پروژه آسمان 96 واحد که در فازهای 1 و 5 جانمایی شده است. تراکم این ساختمان ها زیاد و خیلی زیاد بوده و بیشتر برای دهک های متوسط رو به بالا در نظر گرفته شده است.

آخرین سرفصل از برنامه طرح عرضه و تولید مسکن اقدام ملی، سرفصل فروش اقساطی یا همان واحدهای تخصیص یافته به متقاضیان در سامانه طرح مزبور ثبت نام کرده اند است.

مجموع واحدهای اختصاص یافته به متقاضیان 3هزار واحد است که شامل 2100 واحد در فاز 9 با تراکم ساخت کم، متوسط، زیاد و خیلی زیاد است و حدود 900 واحد در فاز 11 پیش بینی شده است که با تراکم خیلی زیاد است و باز برای این واحدها نیز پارکینگ مسقف پیش بینی شده است.

از تعداد 2100 واحدی که عملیات آماده سازی آن در حال انجام و بعضا اتمام است. حدود 1052 واحد آن که پیمانکاران ذی صلاح پس از ارزیابی دو مرحله ای و مناقصه انتخاب شده اند هم اکنون در مرحله خاکبرداری پلت فرم ها و حدود 1048 واحد در حال انجام مراحل انتخاب پیمانکار قرار دارند. در این طرح که برای متقاضیان پیش بینی شده است سعی شده ضمن مدنظر قراردادن کیفیت ساخت سازه و سفت کاری برابر آیین نامه ها و مباحث و مقررات ملی ساختمان و نشریه های مرتبط در مصالح و تجهیزات نازک کاری و تاسیسات از برندهای معروف و با کیفیت انتخاب شود تا در زمان تحویل واحدها به متقاضیان مجدد اقدام به اصلاح و تغییر دکوراسیون  نکنند. همچنین 900 واحد باقی مانده برای متقاضیان نیز با توجه به الحاق اراضی جدید به فاز 11، هم اکنون در مرحله آماده سازی است.

در ضمن در واگذاری این واحدها  عرصه نیز همزمان در قرارداد به متقاضیان واگذار می شود به نحوی که 15درصد هزینه عرصه که توسط کارشناسان رسمی دادگستری قیمت گذاری شده و باقی مانده طی 5 سال به صورت اقساطی پرداخت می شود.

نحوه پرداخت هزینه ساخت و... نیز پس از اولین پیش پرداخت در مراحل پایان عملیات فونداسیون، پایان اسکلت، پایان نازک کاری و نصبیات خواهد بود. ضمن اینکه در هر اعلام رسمی از سوی شرکت عمران برابر و با استناد به شیوه نامه طرح مسکن اقدام ملی هر متقاضی 15 روز فرصت دارد تا وجه اعلامی را به حساب مسدودی به نام خود نزد بانک مسکن واریز کند. مبلغ 100میلیون وام تسهیلات نیز از سوی بانک مسکن پس از پایان مرحله اسکلت و انجام مراحل قانونی مشارکت و در چند مرحله به پیمانکار ساخت پرداخت خواهد شد.

مجری طرح اقدام ملی شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره پیشرفت برنامه های اقدام ملی در این شهر می گوید: «با توجه به وضعیت توپوگرافی خاص پردیس  و انجام عملیات آماده سازی اراضی، زمانبر و دارای هزینه های خاصی است، ولی با تمام این تفاسیر در جذب پیمانکار و ثبت نام متقاضیان پیشگام بوده ایم و سعی داریم تا پایان سال افتتاحیه تعدادی از پروژه های اقدام ملی را در برنامه خود داشته باشیم.»

 تامین آب موردنیاز

در کنار این افتتاح واحدهای مسکونی، بحث توسعه زیرساخت ها در  اولویت برنامه های شرکت عمران شهر جدید پردیس قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در این باره می گوید: «ماه آینده عملیات اجرایی تصفیه خانه پردیس را با اعتبار حدود 400 میلیارد تومان آغاز می کنیم. این پروژه در مراحل نهایی انتخاب پیمانکار قرار دارد.»

همچنین خطوط انتقال فاضلاب در حال ساخت بوده و دو تاسیسات پمپاژ فاضلاب تا  اواخر مهر ماه در فاز 8 و 11 افتتاح خواهد شد.

 تامین خدمات رفاهی در قالب مراکز محله

بنابر اظهارنظر مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در کنار تحویل واحدها بحث خدمات روبنایی جزو اولویت اول شرکت عمران قرار دارد که از ابتدای سال برای چند پروژه روبنایی شامل پروژه های درمانی، ورزشی، تجاری، فرهنگی، آموزشی و فضای سبز با اعتبار 2500 تا 2800 میلیارد تومان به صورت مشارکتی برنامه ریزی شده است. تا به امروز 400 میلیارد تومان از این پروژه ها آغاز شده و بقیه نیز  تا پایان سال با سرمایه گذاری شرکا آغاز خواهد شد تا در قالب مرکز محله ها راه اندازی شوند. هر مرکز محله قرار است به صورت استاندارد تمامی سرانه های خدماتی و رفاهی را داشته باشد.

در شهر جدید پردیس از سال 91 تاکنون 17 باب مدرسه افتتاح شده و 13 باب مدرسه در حال ساخت بوده و  3 باب مسجد و 6 مدرسه نیز در حال ساخت است. همچنین یک پروژه درمانی مجهز در قالب یک کلینیک کامل در فاز 8 با اعتبار حدود 10 میلیارد تومان در حال ساخت است. برنامه های روبنایی در سال جاری در دو قالب پیمانکاری و مشارکتی برنامه ریزی شده و در حال انجام است. پروژه های مشارکتی شامل 9 قطعه پروژه ورزشی روباز است که یک زمین ورزشی برای هر کدام از فازهای شهر پردیس در نظر گرفته شده است.

در ادامه این گزارش بر اساس اعلام فرهاد لاهوتی، مدیر اداره پروژه های روبنایی و مشارکتی شرکت عمران شهر جدید پردیس برای سال آینده، 22 بسته مشارکتی در فازهای 1 ،2، 3، 4، 5، 8، 9 و 11 به ارزش حدود2500 تا  2800میلیارد تومان برنامه ریزی شده که شامل مراکز فرهنگی، ورزشی، آموزشی، تجاری، درمانی و فضای سبز است.

وی در این باره به «دنیای اقتصاد» می گوید: تاکنون حدود 6 بسته تعیین تکلیف و سرمایه گذار برای آن مشخص شده و کارهای عقد قرارداد آن در حال انجام بوده و به زودی این پروژه ها کلنگ زنی می شوند.  تمام این 22 پروژه در قالب مراکز محله ها تعریف شده اند. آورده شرکت عمران، واگذاری زمین است و سرمایه گذار نیز در زمینه احداث آنها اقدام می کند.

برخی پروژه هایی که در مرکز محله ها در حال ساخت بوده شامل پروژه نگاران (کاربری مسکونی) با زیربنای 12 هزار و 316 متر مربع و اعتبار نزدیک به 15 میلیارد تومان در فاز یک پردیس با پیشرفت فیزیکی 70 درصد، پروژه مسکونی 46 واحد رز در فاز یک پردیس و  پروژه تجاری آفتاب با زیربنای 5274 مترمربع و نزدیک به 17 میلیارد تومان اعتبار در فاز 8  است.

در مجموع بالغ بر 685 میلیارد تومان پروژه های مشارکتی در قالب مرکز محله ها در شهر جدید پردیس در دست ساخت و اقدام است.

 متروی پردیس

متروی پردیس 24 کیلومتر طول دارد و کل مسیر آن به صورت تونل بوده و فقط 750 متر از مسیر آن در محدوده جاجرود پل دارد. این مترو در امتداد خط 2 متروی تهران است که 4500 میلیارد تومان هزینه کل پروژه بوده و شرکت عمران شهر جدید پردیس آن را به صورت قرارداد مشارکتی با قرارگاه خاتم الانبیا (پیمانکار شرکت متروی تهران) پیش می برد. به گفته مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس این موضوع در مرحله اخذ کمیسیون زیربنایی دولت بوده و به محض اخذ مصوبه هیات دولت، عملیات اجرایی متروی پردیس آغاز خواهد شد.

همین طور که در این گزارش آمده است همزمان با رشد کمی شهر پردیس شامل تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن و آغاز عملیات اجرایی مسکن اقدام ملی که جمعیت بیشتری را به این شهر خواهد آورد و براساس افق جمعیتی این شهر آن را شهر نیم میلیون نفری خواهد کرد، به نظر می رسد با تکمیل خدمات زیربنایی، روبنایی و رفاهی نیز که در این شهر در دستور کار قرار گرفته، بتواند توسعه کیفی و ارتقای سطح زندگی شهروندان آن را نیز در پی داشته باشد. این موضوع پروازی به سمت امکانات مطلوب شهری در این منطقه مهاجرپذیر نزدیک پایتخت خواهد بود.