آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خودرو
۲۴

رویداد

رکوردی تازه برای نیسان لیف

نیسان 500 هزارمین دستگاه از هاچ بک تمام الکتریکی را یک دهه پس از آغاز تولیدش روانه بازار نروژ کرد. این دستاورد بزرگ نیسان با نهم سپتامبر، روز جهانی خودرو های برقی، نیز همزمان شد. این خودرو پس از تولید در تاسیسات انگلیسی ساندرلند متعلق به نیسان تحویل خریدارش در نروژ شد. به گفته نیسان از زمان معرفی لیف در سال 2010 بیش از 8/ 14 میلیارد کیلومتر رانندگی پاک توسط خریداران این خودرو انجام و در مجموع فزون بر 4/ 2 میلیون تن دی اکسید کربن کمتر تولید شده است. در حال حاضر لیف در نسل دومش و با موتور 110 کیلوواتی و یک بسته باتری 40 کیلووات ساعتی با قابلیت پیمایش 270 کیلومتر تولید می شود. این خودروی کوچک برقی در سال 2019 توانست با پیشی گرفتن از تسلا مدل 3 به پرفروش ترین خودروی الکتریکی جهان تبدیل شود. قیمت این خودرو در حال حاضر حدود 45 هزار دلار است که در پاره ای از موارد مشمول یارانه های دولتی کشور های مختلف نیز می شود.

تحقق تولید یک میلیون دستگاه خودرو

شاتا : معاون امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به برنامه فروش فوق العاده خودرو با تحویل یک الی سه ماهه گفت: شرکت های ایران خودرو و سایپا 150 هزار دستگاه خودرو را به صورت فروش فوق العاده در نیمه دوم سال 99 در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

 مهدی صادقی نیارکی افزود: مجموع تعهدات شرکت های بزرگ خودروسازی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 درصد کاهش را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: همچنین تعهدات معوق شرکت های ایران خودرو و سایپا در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 75 درصد کاهش داشته است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کل تعهدات معوق این دو شرکت 108 هزار دستگاه است؛ درحالی که سال گذشته در همین زمان 447 هزار دستگاه خودرو معوق وجود داشت.

صادقی نیارکی تصریح کرد: این آمار نشان دهنده آن است که موضوع تحویل به موقع خودروهای معوق امسال مدیریت شده و دو شرکت ایران خودرو و سایپا مکلفند، 60 درصد تولیدات روزانه خود را به تعهدات معوق اختصاص دهند و 40 درصد باقیمانده نیز تا پایان سال به فروش فوق العاده اختصاص خواهد یافت.

وی گفت: فروش فوق العاده تا پایان سال با تحویل یک تا سه ماه انجام می شود که در مجموع شامل 150 هزار دستگاه خودروی تولیدشده توسط دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور است.

صادقی نیارکی افزود: به طور متوسط ماهانه 25 هزار دستگاه خودرو به طور منظم توسط این دو شرکت در قالب فروش فوق العاده عرضه خواهد شد.

وی تصریح کرد: با احتساب 342 هزار دستگاه خودرویی که از ابتدای امسال تحویل متقاضیان شده و 150 هزار دستگاه خودرویی که در قالب فروش فوق العاده عرضه می شود و همچنین برنامه 60 درصد تحویل تعهدات معوق، قطعا برنامه تولید و عرضه یک میلیون دستگاه خودرو در سال 99 محقق می شود.

چالش جدید در مسیر ترخیص وارداتی ها

تسنیم : گمرک ایران بخشنامه ای فوری درخصوص ترخیص برخی خودروهای درگمرک مانده صادر کرد. گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص ترخیص خودروهایی که پرونده قضایی دارند بخشنامه ای را به تمام گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است، قبل از هر گونه اقدام لازم است از شعبه پنجم دادسرای ناحیه 28 (کارکنان دولت) تهران استعلام به عمل آید. در این نامه به موضوع ثبت سفارش جعلی خودروهایی که در سال 1397 در آستانه ورود به کشور از طریق گمرکات مختلف بودند اشاره شده است. بر این اساس در نهایت 273 ثبت سفارش جعلی از میان پرونده ثبت سفارش های فاقد اعتبار احصا شد.

افزایش 45 درصدی تولید در ایران خودرو

ایکوپرس : گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا روز بیستم شهریور موفق به تولید بیش از 220 هزار دستگاه خودرو شده است که حکایت از افزایش 45 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. آمار و اطلاعات تولید در بزرگ ترین خودروساز کشور نشان می دهد از ابتدای امسال تا بیستم شهریور 220 هزار و 256 دستگاه خودرو تولید شده است. سال گذشته در همین بازه زمانی 151 هزار و 400 دستگاه تولید و روانه بازار شده بود که امسال حدود 69 هزار دستگاه خودرو بیشتر از این تعداد تولید شده است.

تعداد خودروی تکمیل و تجاری شده نیز در بازه زمانی یاد 184 هزار دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد رشد داشته است.

هرچند در ابتدای اعمال تحریم علیه صنعت خودروی کشور، تامین مواد اولیه و برخی از قطعات با چالش مواجه شد؛ اما با اجرای نهضت ساخت داخل و تکیه بر توان متخصصان و سازندگان داخلی کشور، شرکت های دانش بنیان و با بهره گیری از توان مراکزی مانند صنایع دفاع، ایران خودرو توانست در یک سال اخیر در داخلی سازی بخشی از مواد و قطعات وارداتی موفق عمل کند و در همین راستا صرفه جویی 137 میلیون یورویی را محقق سازد. ایران خودرو تحقق اهداف خودکفایی و تعمیق ساخت داخل قطعات را همچنان دنبال می کند.

امسال، برنامه تولید 500 هزار دستگاه خودرو در دستور کار این خودروساز قرار دارد که با شتاب تولید در نیمه دوم سال، تولید و عرضه این تعداد به راحتی در دسترس خواهد بود.

آخرین مهلت منتخبان طرح مشارکت سایپا

سایپا نیوز : زمان قانونی برای واریز وجه علی الحساب منتخبان طرح پیش فروش مشارکت در تولید محصولات سایپا امروز پایان می یابد. معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: اسامی منتخبان قرعه کشی هفتمین طرح عرضه محصولات گروه خودروسازی سایپا در سال 99 روز پنج شنبه گذشته منتشر شد و علاوه بر آن، برای منتخبان نیز پیامک اطلاع رسانی ارسال شد.

حسین کاظمی طرقی افزود: مهلت قانونی برای واریز وجه علی الحساب و نهایی کردن ثبت نام 72 ساعت کاری است اما گروه خودروسازی سایپا با هدف تسهیل در فرآیند ثبت نام، امکان واریز وجه را از همان روز پنج شنبه فراهم ساخت تا مشتریان محترم فرصت بیشتری برای انجام کار داشته باشند.

معاون فروش سایپا اظهار کرد: در قرعه کشی چهارمین طرح مشارکت در تولید محصولات سایپا در سال 99 علاوه بر 40هزار منتخب اصلی، 40 هزار نفر نیز به عنوان رزرو انتخاب شدند تا در صورتی که منتخبان نتوانستند ثبت نام خود را تکمیل کنند، جایگزین شوند. کاظمی طرقی تصریح کرد: با توجه به اینکه برای هر خودرو، علاوه بر فرد منتخب، یک نفر نیز به عنوان رزرو در نظر گرفته شده، بلافاصله پس از پایان مهلت قانونی، در صورت عدم واریز وجه توسط فرد منتخب، نفر فهرست رزرو جایگزین خواهد شد.

کاظمی طرقی در پایان با بیان اینکه در روزهای پنج شنبه و جمعه با وجود تعطیلی، تعداد قابل توجهی از مشتریان از خدمات آنلاین بانکی استفاده کرده و وجه علی الحساب را واریز کردند، افزود: از سایر منتخبان نیز می خواهیم که هرچه سریع تر مراحل تکمیل فرآیند ثبت نام خود را انجام بدهند.