آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
صفحه آخر
۲۰

25 شهریور

به نام تاریخ

می شود گفت امروز روز درخشانی است، به دلیل هنرمندان و چهره هایی که سالروز تولد و درگذشت شان در این روز ثبت شده است و به این بهانه می توانیم آثارشان را مرور کنیم.

تولدها

الیور استون: کارگردان امریکایی که به خاطر فیلم های ضد جنگ شهرت دارد سال 1946 در چنین روزی به دنیا آمد. الیور استون سال 1965 به عنوان معلم زبان انگلیسی در پایتخت ویتنام جنوبی مشغول به کار شد اما 6 ماه بعد آنجا را ترک کرد و در مکزیک شروع به نوشتن داستانی درباره جنگ ویتنام کرد. سال 1974 اولین فیلمش را به نام «تشنج» ساخت و پس از نوشتن فیلمنامه فیلم های «قطار سریع السیر نیمه شب»، «کونان بربر» و «صورت زخمی» از سال 1986 کارگردانی را دوباره دنبال کرد. با فیلم «جوخه» در سال 1986 ساخت سه گانه درباره جنگ ویتنام را آغاز کرد و «متولد چهارم جولای» که یکی از شاخص ترین فیلم های اوست و «زمین و بهشت» دو فیلم دیگرش با این موضوع بودند. «قاتلین بالفطره»، «نیکسون»، «دبلیو»، «وحشی ها» و «اسنودن» دیگر آثار شاخص استون هستند. او برای فیلم های «جوخه» و «متولد چهارم جولای» برنده اسکار بهترین کارگردانی شد.

شوهی ایمامورا: کارگردان مطرح ژاپنی سال 1926 در چنین روزی به دنیا آمد. شوهی ایمامورا به عنوان دستیار کارگردان کارش را آغاز کرد و پس از مدتی با نوشتن فیلمنامه «خورشید» که از آثار شاخص یوزو کاواستیما است، به شهرت رسید و سال 1958 اولین فیلمش را به نام «آرزوی ربوده شده» ساخت؛ بعد از ساخت چند فیلم که موفقیت چندانی به دست نیاورد در سال 1983 با ساخت فیلم «قصیده نارایاما» برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و این جایزه را یک بار دیگر هم برای فیلم «مارماهی» در سال 1997 به دست آورد، البته به صورت مشترک با عباس کیارستمی. ایمامورا در فیلم هایش زندگی مردم فقیر ژاپن و مشکلات آنها را بعد از جنگ جهانی دوم به تصویر می کشید و در طول سال ها فعالیتش با فیلم های دیگری مانند «باران سیاه» و «انتقام از آن من است» در ژاپن تحسین شد. او سال 2006 درگذشت.

آگاتا کریستی: نویسنده انگلیسی داستان های جنایی و پلیسی سال 1890 متولد شد. آگاتا کریستی ابتدا با نام مستعار «مری وستماکوت» داستان های عاشقانه و رمانتیک می نوشت اما از سال 1920 و با نوشتن اولین رمان از مجموعه داستان های هرکول پوآرو قدم در راه شهرت گذاشت؛ علاوه بر مجموعه داستان های هرکول پوآرو او به دلیل خلق شخصیت خانم مارپل و داستان هایش شهرت دارد.کریستی 66 رمان جنایی نوشت که «تله موش»، «قتل در قطار سریع السیر شرق» و «مرگ در رودخانه نیل» از مشهورترین آنهاست و برای کریستی لقب «ملکه جنایت» را همراه آوردند. او سال 1955 به عنوان نخستین نویسنده برنده جایزه استاد اعظم از مجمع معمایی نویسان امریکا معرفی شد و نامش در کتاب رکوردهای گینس به عنوان پرفروش ترین نویسنده کتاب بعد از شکسپیر ثبت شده است. آگا کریستی سال 1976 درگذشت.

 سیدرضا کمال علوی کارگردان تئاتر، سعید بهروزی نمایشنامه نویس و کارگردان، حسین عباس زاده نمایشنامه نویس و کارگردان، فرزاد صفدری نمایشنامه نویس، محسن سراجی بازیگر و کارگردان، امیرحسین شفیعی کارگردان، بهروز آورزمان شاعر، سجاد خالقی داستان نویس، تورج داروگری شاعر، کاوه سلطانی شاعر، مریم فتحی شاعر، فرناز فرازمند شاعر و پونه ندایی شاعر هم متولد امروز هستند.

 درگذشت ها

جعفر پتگر: نقاش و نگارگر فرش ایران سال 1384 در چنین روزی درگذشت. جعفر پتگر متولد 1299 بود و ازکودکی به نقاشی علاقه داشت؛ او درسه سالگی همراه پدرش به کارگاه قالیبافی می رفت که  قالی ها و نقشه های قالی او را به سمت این هنر کشاند. پتگر به رغم مخالفت پدرش به تهران آمد و وارد هنرستانی شد که ابوالحسن صدیقی مجسمه ساز آن را اداره می کرد؛ پس از آن از یک استاد آلمانی نقاشی با آبرنگ را آموخت و مدتی بعد هم همراه او به آلمان رفت تا تحصیلش را تکمیل کند. پس از بازگشت به ایران و حضور در کلاس های طراحی و نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا کارش را جدی تر به عنوان استاد نقاشی آغاز و اولین آموزشگاه خصوصی نقاشی را در ایران همراه برادرش تاسیس کرد؛ از پتگر نقاشی های بسیاری به جا مانده که «رفوگر»، «قالی فرووشان دوره گرد»، «قهوه خانه امیرآباد» و «مرغ فروش» از مشهورترین تابلوهای اوست و در موزه هنرهای معاصر نگهداری می شوند.

 ابوالقاسم انجوی شیرازی ادیب و پژوهشگر ادبی، مسعود عربشاهی نقاش و تندیس ساز، پرویز خائفی شاعر، اوریانا فالاچی روزنامه نگار، ریچارد رایت خواننده و آهنگساز و هری دین استنتون بازیگر امریکایی هم در چنین روزی درگذشتند.