آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
فرهنگی
۱۹

مولان و قلب های شکسته از راه رسیدند اما...

فیلم نولان پیشتاز پرفروش های جهان باقی ماند

وصال روحانی

«Tenet» فیلم جدید کریستوفر نولان بریتانیایی برای دومین هفته متوالی در صدر پرفروش ترین فیلم های امریکای شمالی و البته کل جهان نشست.

جذابیت کارهای قبلی نولان و داستان مبهم اما کنجکاوی برانگیز Tenet و البته تعداد اندک فیلم های جدیدی که در این هفته اکران شدند، از عواملی بود که «تنت» را همچون هفته گذشته در بالاترین نقطه جدول قرار داد و براین نکته هم باید تاکید کرد که «tenet» چون اولین فیلم بزرگ و پرهزینه ای است که پس از هفت ماه تعطیلی سینما در سطح جهان به نمایش درمی آید و پیش درآمدی بر اکران مجدد فیلم ها محسوب می شود، هنردوستان را به تعقیب و تماشای خود واداشته است.

«تنت» در اقیانوسیه و سینماهای دوباره رونق گرفته اروپای غربی هم پیشتازی کرد و در آلمان نسبت به هفته نخست اکرانش بیش از 24 درصد تنزل در فروش نداشت ولی در فرانسه و بریتانیا متحمل تنزل هایی 57 و 59 درصدی شد و با وجود این در صدر جدول آثار پرفروش این کشورها هم باقی ماند.

جدیدترین کشوری که در روزهای اخیر به روی فیلم جاسوسی - جنایی و معماگونه «تنت» آغوش گشود، هنگ کنگ در شرق آسیا است که معمولا محل مناسبی برای فروش کلان آثار هالیوودی بوده است. اضافه بر اینها بازگشایی فزاینده سالن های سینما در امریکا و کانادا و بویژه در ایالت بسیار پرنفوس و سرشار از تماشاخانه کالیفرنیا سبب شد این فیلم در هفته جاری در قریب به 2950 تالار به نمایش درآید و برامکان و میزان فروش خود بیفزاید.

تنها فیلم جدیدی که این هفته اکران وسیع شد و به رغم گرفتن نمره تاییدآمیز 81 درصد از سایت ارزشگذاری روتن توماتوز مثل سایر فیلم های روز زورش به «تنت» نرسید، کاری از شرکت سونی پیکچرز به نام «گالری قلب های شکسته» است.

این فیلم کمدی- رومانتیک که کاری از داکری مونتگری است، این هفته در 2205 سالن در سطح امریکای شمالی به نمایش درآمد و با اینکه تم شیرین و خوشبینانه آن در تعارض با مضمون سنگین و تلخ اکثر فیلم های به نمایش درآمده در عصر بازگشایی سالن ها پس از تخفیف نسبی دشواری های کرونا است، اما برای رسیدن به تنت و غلبه بر آن کم آورد و به رتبه دوم در جدول پرفروش های امریکا اکتفا کرد و در چند کشور اروپایی و آسیایی هم جزو سه فیلم صدر جدول جای گرفت.

از منظر بین الملل و در رقابت با «Tenet» این فیلم «مولان» است که حرف اول را می زند. «مولان» همزمان با اکران امریکایی اش و صدرنشین شدن در بازارهای 13 کشور طی دو هفته اخیر در چین نیز که بازار مناسبی برای آثار پرهزینه هالیوودی است، به نمایش درآمده و بدیهی است که آمار حاصله اش در آنجا در سطحی بالا باشد.  فروش زیاد مولان که یک فیلم رزمی و در عین حال فانتزی و مبتنی بر افسانه های کهن شرق آسیایی است و بافت و ساختار و عوامل تولیدش همگی رنگ و بوی چینی دارند، در سه کشور دیگر جنوب شرق آسیا شامل تایلند، سنگاپور و تایوان هم در سطحی بالا بوده است.

والت دیسنی چند سالی است که فیلم های کارتونی موفق اش را با بازیگران زنده از نو تولید و عرضه می کند و به نظر می رسد «مولان» با چنان پس زمینه ای از آمار به ثبت رسیده توسط بازسازی های «شیرشاه» (با درآمد 120 میلیون دلاری) و «کتاب جنگل» (150 میلیونی) فراتر برود یا به آنها بسیار نزدیک شود و عبورش از مرزهای دلاری بازسازی «زیبا و هیولا» (5/85 میلیون دلار) و علاءالدین (8/53 میلیون دلار) قطعی به نظر می رسد.

البته چینی بودن موضوع «مولان» لزوما یک حسن بزرگ و وسیله افزایش فروش در چین به حساب نمی آید، زیرا چینی ها چند سالی است که خودشان بلاک باسترهایی از همین قبیل و با هزینه های سنگین تولید می کنند و از فروش های بالای اینگونه آثار بهره مند می شوند.