آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
فناوری
۱۷
خبر

وزیر ارتباطات: راهکار به روز بودن در تولید داخلی، ورود به بازار بین المللی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه راهکار به روز بودن در تولید داخلی، ورود به بازار بین المللی است، گفت: اگر تولیدکنندگان داخلی حاضر شوند خدمات خود را در کلاس بین المللی ارائه کنند امکان ورود تولیدکنندگان داخلی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازار بین المللی وجود دارد. ​

به گزارش «ایران»، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات با بیان اینکه در اقتصاد دیجیتال حوزه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از محورهای اصلی، تولید داخلی است گفت: وقتی می گوییم سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از تولید ناخالص داخلی به 6.5 درصد رسیده منظور بخشی مرتبط با حوزه تولیدات ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وزیر ارتباطات با اشاره به کیفیت نامطلوب خدمات پس از فروش برخی اپراتورهای اینترنت ثابت و همراه گفت: یکی از دلایل ماندگاری مشتریان در خدمات ارتباطی همین کیفیت خدمات پس از فروش است. این نیاز به ارتقای فرهنگ، آموزش، توجه و اعتقاد به این دارد که حق با مشتری است.

وی افزود: نمی شود در شرایطی که نرخ ارز بواسطه تحریم ها و فشار حداکثری نوسان دارد ما هم هزینه ارائه خدمات را افزایش دهیم و به مردم بگوییم که کاری نمی توانیم بکنیم. نمی شود که یک مودم 200 هزار تومانی به یکباره دو میلیون تومان بشود.

آذری جهرمی ادامه داد: راهکار این مساله ایجاد وفور در بازار است. در تولید داخلی امروز چشم خیلی از مردم به دست تولیدکنندگان داخلی است. اگر محصولی با قیمت ارزانتری به بازار عرضه شود برکت خودش را هم خواهد داشت. امروز به ما گزارش دادند که «صاایران» پس از درخواستی که از وزارت دفاع داشتیم برای تولید گوشی داخل، ورود خوبی داشته است و اولین پارت گوشی های تولیدی خود را تحویل ایرانسل داده است.

در ادامه وزیر ارتباطات از ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات درخواست کرد: خط اعتبار 500 میلیاردی که قرار شد به اپراتورها وام داده شود تا آنها بتوانند گوشی های تلفن همراه را به مردم اقساطی ارائه کنند، پیگیری کند تا زنجیزه تولید تا عرضه تکمیل شود.

وی افزود: زمانی این اقدامات شیرین خواهد بود که سرانجام کار دست مردم برسد. بارها درباره گوشی ایرانی صحبت کرده ایم و به من درباره خطوط تولید آن گزارش می دهند اما محصول آنها باید سریع تر دست مردم برسد. موجودی بازار در شرایط فعلی بویژه در شرایط آغاز سال تحصیلی باید حفظ شود. اگر برای تولید هم مشکلی وجود دارد منتقل کنید تا ما آن را حل کنیم.

آذری جهرمی ادامه داد: در سند شبکه ملی اطلاعات هم با سه دیدگاه مساله تولید داخل مورد توجه قرار گرفته است. یک دیدگاه هدف اقتصادی است که باید 10 درصد سهم تولید ناخالص کشور را به حوزه اقتصاد دیجیتال اختصاص دهیم. شما به عنوان تولیدکنندگان محصولات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ستون تولید داخلی هستید.

وی تصریح کرد: یک دیدگاه دیگر سند شبکه ملی اطلاعات از منظر استقلال است. ما به هرحال تحت تحریم های ظالمانه ای قرار گرفته ایم و برخی از تولیدکنندگان خارجی بعد از فشارهای یکجانبه امریکا بازار ایران را ترک کردند. ولی چون از قبل نسبت به این حوزه برنامه ریزی شده بود دچار مشکل نشدیم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه دیدگاه سوم در حوزه شبکه ملی اطلاعات امنیت است گفت: ما می بینیم که هر روز جنگ تکنولوژی وجود دارد و سیاستمداران درباره تکنولوژی و سوءاستفاده هایی که در این زمینه می شود

صحبت می کنند. بنابراین در حوزه امنیت بخشی در فضای تبادل کشور هم سند شبکه ملی تکلیف قرار داده است. آذری جهرمی افزود: از این روست که ما موضوع تولید داخل را هم از بعد اقتصاد مقاومتی، هم از بعد اسناد بالادستی و سند کلان شبکه ملی اطلاعات و هم از دید اقتصادی مردم مورد توجه قرار داده ایم.

آذری جهرمی در ادامه دو خبر مهم را بیان کرد و گفت: من قبلا از کیفیت پایین ارتباطات همراه اول در البرز و تهران گلایه کرده بودم، امروز با توجه به برطرف شدن مشکل از عوامل تشکر می کنم.

وی در ادامه بیان خبر دوم گفت: رئیس پژوهشگاه فضایی گزارش داد کار آزمایش های نهایی برای تحویل ماهواره «پارس1» که پیشرفته ترین ماهواره تولید داخل است به سرانجام رسیده است و این ماهواره هفته آینده برای طی مراحل بعدی تحویل سازمان فضایی خواهد شد. می خواهم همه تمرکزشان را بگذارند برای تکمیل ماهواره «ناهید 2» که آن هم ماهواره مخابراتی مهمی است و امیدوارم همین مسیر پیشرفت در عرصه فناوری اطلاعات با جدیت ادامه پیدا می کند تا به سرانجام نهایی برسد.