آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
ایران قرن
۱۶

بریده جریده

حسن مجیدی
با ورود یخچال به خانه های مردم / فروش یخ طبیعی ممنوع شد

امروز آقای دکتر ضیاءالدین شادمان شهردار تهران به کلیه نواحی شهرداری تهران دستور دادند که از فروش یخ طبیعی در محلات شهر جلوگیری نمایند.

این دستور برای حفظ بهداشت عمومی و جلوگیری از اشاعه بیماری ها از طریق فروش یخ های طبیعی است که با آب های آلوده در ایام زمستان گرفته شده است. ماموران شهرداری در همه نواحی شهر فروشندگان یخ های طبیعی را مورد تعقیب قرار خواهند داد و بدیهی است که ساکنین محترم پایتخت خود در اجرای این کار با ماموران همکاری خواهند نمود...

اطلاعیه اداره کل بهداری شهرداری درباره یخ طبیعی

 نظر به اینکه آب یخچال های طبیعی از جوی های روباز و کثیف می گذرد و محوطه یخچال ها نیز به انواع پلیدی ها آلوده می باشد بنابراین مصرف یخ های طبیعی موجب بروز بیماری های گوناگون از قبیل حصبه ، اسهال خونی و غیره خواهد شد. بدینوسیله به کلیه همشهری های عزیز توصیه می شود از مصرف یخ طبیعی جدا خودداری فرمایند. اداره کل بهداری بمنظور حفظ سلامت مردم شهر از فروش یخ های طبیعی قویا جلوگیری و متخلفین را برابر مقررات تسلیم دادگاه خواهد نمود. ضمنا متذکر می گردد که آب چاه های عمیق و مراکز یخ های مصنوعی پیوسته مورد آزمایش و زیر کنترل شدید بهداشتی خواهد بود.

مدیر کل بهداری شهرداری / روزنامه اطلاعات - چهارشنبه 12 فروردین 1343

 
آغاز ساخت سد لتیان

بتن ریزی سد جدیدی که در نزدیکی تهران واقع شده و قسمتی از آب  مورد نیاز مردم تهران و برق مصرفی شهر را تامین خواهد کرد امروز شروع شد و شاهنشاه با ریختن مقداری سکه پهلوی طلا در محل پی سد اجازه آغاز بتن ریزی را صادر فرمودند. سد لتیان در فاصله 40 کیلومتری شرق تهران روی رودخانه جاجرود بسته می شود و یک تونل انتقال آب 10 کیلومتری، آب ذخیره را به تهران منتقل خواهد کرد. سد لتیان و تاسیسات آن برای اواخر سال 1345 آماده بهره برداری خواهد شد. در مراسم امروز آقای حسنعلی منصور نخست وزیر و وزیران، دکتر منوچهر اقبال رئیس هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، روسا و نمایندگان مجلسین و عده ای دیگر از شخصیت های مملکتی شرکت داشتند.

سخنان وزیر آب و برق

آقای مهندس منصور روحانی وزیر آب و برق ضمن عرض خیر مقدم، طی گزارش کوتاهی گفت: «... سد عظیمی که اینک مراسم آغاز بتن ریزی دیواره آن در حضور مبارک برگزار می شود داستان یکصدو پنجاه ساله دارد از روزی که تهران پایتخت ایران شده جمعیت شهر فزونی گرفته سخن از لزوم انتقال آب جاجرود و تامین احتیاجات شهر و تنظیم آب زراعتی ورامین بوده به طوری که در برخی سیاحت نامه های خارجیانی که در این دوره به ایران آمده اند نیز به این امر اشاره شده و حتی کنت دو مونت فرت اتریشی رئیس اداره نظمیه و امنیه شهر دارالخلافه باهره متجاوز از یکصد سال پیش طی اعلامیه رسمی که نسخه ای از آن در دست است بشارت ساختن سد و تامین آب را به ساکنین پایتخت داد. مع الوصف با وجود احتیاج و اشتیاق عمومی هرگز این نظریات و وعده ها از حدود نوشتن و گفتن تجاوز نکرد و سالیان دراز در انتظار سپری و بالاخره به دست فراموشی سپرده شد...

تیر ماه سال 1339 پس از 15 سال مطالعه و مکاتبه، تشریفات قانونی امضای قرارداد ساختمان این سد انجام شد و در مدت چهار سالی که گذشت وقت مهندسین و متخصصین در تهیه مقدمات کار و آزمایش های زیر زمینی و مقاومت در برابر زلزله و سنجش های هیدرولیکی و طرح نقشه های قطعی و خرید و حمل و نصب ماشین آلات های سد و احداث تونل انحرافی و خشک کردن محیط کار و ساختمان دفتر و کوی کارگران و کارمندان سپری شد...»

گزارش مدیر کل سازمان آب

پس از گزارش وزیر آب و برق، آقای مهندس دیلمقانی مدیر کل سازمان آب تهران طی گزارشی چنین به استحضار رسانید:«...مفتخرا به عرض می رساند وضع خاص ژئولوژیکی منطقه لتیان و محدودیت محل مناسب جهت احداث سد مطالعات مقدماتی و کارهای اکتشافی وسیعی را ایجاب می کرد. اقتضا داشت قبل از تهیه طرح قطعی سد با کارشناسان بنام بین المللی و صاجنظران تکنیک سدسازی مشاوره شود و مطالعات خاصی روی مدل های کوچک از نظر لرزه نگاری و ژئو فیزیک بعمل بیاید. در نتیجه این تفحصات نوع سد بتنی پایه ای انتخاب گردید که در این محل بخصوص از انواع سدهای دیگر مناسبتر و ارزانتر است و خوشبختانه با چنین انتخابی قسمت اعظم ماشین آلات سدهای سفید رود، محمد رضا شاه و کرج مورد استفاده  است. اینک از پیشگاه مبارک شاهنشاه استدعا دارد بتن ریزی سد را به دست مبارک میمنت اثر ملوکانه افتتاح فرمایند.» در این موقع اولین ظرف بتن به داخل پی ریخته شد و به این ترتیب بتن ریزی سد لتیان در ساعت ده و نیم صبح روز سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه آغاز گردید.

روزنامه اطلاعات- سه شنبه 15 اردیبهشت 1343

 
به دنبال بررسی علل تصادفات وسایط نقلیه / نصب رادیو در تاکسی ها ممنوع شد

دو سال قبل استفاده از رادیو در تاکسی ها از طرف راهنمایی و رانندگی ممنوع اعلام شد. به دنبال این دستور و شدت عمل ماموران راهنمایی استفاده از رادیو توسط رانندگان تاکسی به طور قاچاق معمول گشت و بازار فروش رادیو های گوشی و جیبی ترانزیستوری گرم شد و بالاخره پس از چندی از شدت عمل پلیس کاسته شد و مجددا استفاده از رادیو در تاکسی ها معمول گشت. دیروز مجددا طی اطلاعیه ای، نصب رادیوگرام در تاکسی ها و کرایه ها از طرف پلیس راهنمایی ممنوع اعلام شد. این دستور به دنبال بررسی علل تصادفات وسایط نقلیه صادر شده است. کارشناسان راهنمایی پلیس در بررسی آمار تصادفات و علل افزایش آن به این نتیجه رسیده اند که میزان تصادف تاکسی هایی که رادیو دارند به مراتب بیشتر از تاکسی هایی است که فاقد رادیو می باشند. کارشناسان تصادفات پلیس راهنمایی عقیده دارند وضع عبور و مرور شهر تهران ایجاب می کند که رانندگان در موقع رانندگی کاملا حواسشان جمع باشد بخصوص رانندگان تاکسی که به طور حرفه ای رانندگی می کنند. مسئولان راهنمایی و رانندگی تهران همچنین می گویند: چون تاکسی یک وسیله نقلیه عمومی است و اشخاص با عقاید و آرای مختلف از این وسیله استفاده می کنند برای رعایت عقاید اشخاص و حفظ احترام مسافران، وجود رادیو در تاکسی غیر ضروری می باشد...

 روزنامه اطلاعات - سه شنبه 1 اردیبهشت 1343

 
زد و خورد بین دو محله / بر سر شیر آب محل، تیراندازی شد

دیشب در خیابان پارک زد و خورد خونینی درگرفت که برای خاتمه دادن به آن تیراندازی هوایی شد و عده ای مجروح شدند. زد و خورد بر سر نوبت استفاده از شیر آب بود زیرا اهالی این محل پرجمعیت تنها یک شیر آب دارند.عصر دیروز بین دویست تا سیصد نفر زن و مرد و بچه بر سر استفاده از آب شیر فشاری منحصر بفرد یک محله نزاع خونینی درگرفت که پلیس برای جلوگیری از ادامه زد و خورد ناچار به تیراندازی هوایی شد و چون موثر واقع نشد و پاسبان نیز مورد حمله یکی دو نفر قرار گرفته بود، دو تیر دیگر نیز شلیک کرد. دراین حادثه نزدیک 10 نفر با ضربات چاقو و مشت و لگد مجروح شدند و دو نفر نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که جراحات آنها شدید نیست...

در خیابان پارک که بین نازی آباد و یاخچی آباد قرار دارد از طرف شهرداری یک شیر آب نصب شده که مورد استفاده اهالی می باشد که صبح ها دو ساعت و بعدازظهر ها دو ساعت آب دارد و چون شیر آب منحصر به این محله می باشد، در مدت چهار ساعت روز عده کثیری برای بردن آب به سر شیر می آیند. عصر دیروز مطابق معمول عده زیادی که اغلب آنها زن بودند برای بردن آب آمده بودند و به صف ایستاده بودند. در این موقع بین یک زن و یک مرد برسر نوبت آب اختلافی در گرفت و مرد، چادر زن را از سرش کشید. زن فریادی کشید و با صدای فریاد او عده ای از بستگان وی که در همان حوالی بودند به کمکش آمدند و کسانی که در انتظار آب بودند به دو دسته تقسیم شدند و با مشت و لگد و بعضی از آنها نیز با چاقو به جان هم افتادند. در این موقع سرپاسبان یکم زندی مامور کلانتری نازی آباد به محل زد و خورد رسید و چون عده منازعین زیاد بود، دو تیر هوایی شلیک کرد تا آنها را جدا کند، ولی نزاع ادامه یافت. بالاخره پس از چند دقیقه زد و خورد  نزاع خاتمه یافت. اهالی محل درباره علت اصلی این زد و خورد می گویند: ما هر روز دچار این بلا هستیم زیرا این شیر آب تنها شیر آبی است که در این محله پرجمعیت قرار دارد و تازه روزی چهار ساعت هم بیشتر کار نمی کند. نظیر این زد و خوردها، البته محدودتر هر روزه در این محله تکرار می شود.

روزنامه اطلاعات- سه شنبه 22 اردیبهشت 1343

 
تعطیلی اصناف در روزهای جمعه

در پی درخواست کسبه تهران در خرداد سال 1343 و با موافقت کنگره بزرگ اصناف، برای نخستین بار طرح تعطیلی روز جمعه اصناف کشور که تا اوایل دهه چهل تعطیلی نداشتند، در تهران و شمیرانات از مرداد همان سال به اجرا درآمد.

اعلامیه شورایعالی اصناف

اولین هفته طرح اجرای تعطیل جمعه اصناف در سراسر شهر تهران و شمیرانات با نتیجه ای درخشان و با اتحاد و اتفاق کامل پیشه وران واصناف برگزار شد. از دو ماه پیش که به درخواست نمایندگان یکصد هزار نفر پیشه ور تهران و بنا به تصمیم کنگره بزرگ اصناف، تلاش خود را مصروف تهیه طرحی برای تعطیل جمعه کرد، تا هفته گذشته که کمیته مامور تهیه و اجرای طرح با همکاری شورایعالی اصناف و اتاق بازرگانی تهران طرح را با موافقت شهرداری تهران تصویب نمود و در اولین هفته طرح تعطیل جمعه با موفقیت قاطع و درخشان اجرا شد.

 روزنامه اطلاعات - شنبه 24مرداد 1343