آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

آذری جهرمی: بلوغ صنعت تولید، ادغام شرکت هاست

ایسنا : به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بلوغ صنعت تولید حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که شرکت ها به سمت ادغام بروند، ظرفیت های تولید را افزایش دهند و فعالیت خود را تداوم بخشند. مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی هسته اقتصاد دیجیتال در صنعت آی سی تی هر کشور، محور تولید داخل است، گفت: اگر ما می گوییم سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از تولید ناخالص داخلی به 5/ 6 درصد رسیده، بخشی از این سهم مربوط به تولیدات آی سی تی است.

وی با بیان اینکه ما دانش فنی لازم را برای اینکه به مسیر حرکتی تولید برویم، داریم، افزود: وقتی صحبت از تولید می شود، ذهنیت عده ای این است که همه چیز باید در داخل تولید شود، در حالی که ساخت قطعات، نیمه هادی ها و محصولات دیگر، صنایع حائزاهمیت و مهمی هستند که ما در این عرصه ها استفاده کننده از کشورهایی هستیم که تولیدکننده این قطعات هستند. اما برنامه ریزی نرم افزاری و مدل خلاقیتی که برای مدل نهایی به کار می رود، حائزاهمیت است و ما دانش آن را در داخل داریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بلوغ صنعت تولید ما در این است که شرکت ها به سمت ادغام بروند، افزود: شرکت ها باید ظرفیت های تولیدی خود را کنار یکدیگر بگذارند و بتوانند اقتصاد خود را تداوم دهند. زمانی که به تجهیزات لایه دسترسی، لایه انتقال و بازار ترمینال نیاز است، این محصولات را ارائه دهند و سود یک بخش را در بخش دیگر هزینه کنند. این کار اجتناب ناپذیر است و اگر بخواهیم دغدغه های مصرف کنندگان کالای داخلی را برطرف کنیم، باید این بلوغ را در صنعت تولیدی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: راهکار این موضوع رفتن به سطح بازار بین المللی است. تولید داخل ما نباید بسنده به بازار داخل باشد و تا زمانی که اینطور فکر کنیم، نمی توانیم پیشرفت کنیم. وقتی در عرصه بازارهای بین المللی حضور پیدا کنیم، ملزم به رقابت خواهیم بود.اگر ما خدماتمان را در کلاس بین المللی ارائه کنیم، این بازار هم فراهم است، بنابراین تداوم تحقیق و توسعه و به روزرسانی مساله ای است که می تواند حیات تولید داخل را تضمین کند و پیش ببرد.

افتتاح مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج فارس

دنیای اقتصاد : معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم خبر داد. حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از افتتاح مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم در روز چهارشنبه، با هزینه ای بالغ بر 320 میلیارد ریال خبر داد و گفت: در سند معماری شبکه ملی اطلاعات، پایداری ارتباطات و اتصال جزایر خلیج فارس به عنوان پاره های تن سرزمین مدنظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت پایداری شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبرنوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه اندازی می شود. برای نخستین بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا می شود.

کابل های مدرن از فناوری فیبرنوری برای انتقال داده های دیجیتال استفاده می کنند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده های خصوصی است. نخستین فیبرنوری دریایی ایران در سال 1392 توسط یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب های بین الملل بهره برداری شد تا توانایی کشور را در حوزه تبادل ترافیکی افزایش دهد. پیش از این، آذری جهرمی درباره قطعی های اینترنت گفته بود: در ابتدای فعالیت من، 70 درصد اینترنت کشور از جنوب و روی فیبرنوری تامین می شد. طبیعتا اگر این فیبرنوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش ها و لنگر انداختن کشتی قطع می شود و زمانی که لازم است نقطه یابی و وصل شود، دو روز است و کشور دچار اختلال می شود. یکی از کارهایی که بنده در زیرساخت انجام دادم این بود که چگالی توزیع اینترنت از سطح دریا را به سمت مرزهای شمالی بردم که از آنجا بیشتر درخواست های ما به سمت اروپا می رود و کیفیت بهتری دارد. اکنون اگر هم از دو مسیر دچار قطعی شویم مردم احساس نمی کنند.

تغییر تاریخ برگزاری هشتمین ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه کشور

ایسنا : تاریخ برگزاری بزرگترین رقابت نخبگان برنامه نویسی تلفن همراه کشور تغییر کرد. این رویداد که پیش تر قرار بود در تاریخ 10 تا 12 مهر ماه برگزار شود، 12 تا 14 مهر سال جاری برگزار خواهد شد. هشتمین ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه کشور از 12 تا 14 مهر ماه 1399 به صورت حضوری و در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. ثبت نام در این مسابقات تا پایان شهریور ماه تمدید شده است. این رویداد یکی از باسابقه ترین مسابقات در حوزه برنامه نویسی تلفن همراه کشور است که از سال 1390 تاکنون هفت دوره این مسابقات در سطح کشور برگزار شده است. در این مسابقات تیم های برنامه نویسی 48ساعت فرصت دارند تا نسخه اولیه یک برنامه تلفن همراه در حوزه های مشخص شده توسط کمیته ارتباط با صنعت مسابقه را به تیم داوری تحویل دهند. در کل این مدت تیم ها در محل برگزاری رویداد قرنطینه هستند و تیم های داوری و مشاور به صورت کامل بر نحوه عملکرد تیم ها نظارت می کنند. در انتها نیز تیم های برتر با نظر داوران به مرحله نهایی راه پیدا خواهند کرد و فرصت دارند تا مجددا برنامه خود را برای داوران ارائه دهند.