آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

با کنار رفتن مایکروسافت : اوراکل شریک نهایی تیک تاک شد

مهر : براساس گزارش های جدید، شرکت اورکل با تیک تاک شریک می شود و کنترل اطلاعات کاربران آمریکایی را به دست می گیرد. پیش تر خبرهایی از شراکت مایکروسافت با این اپ چینی به گوش می رسید که در نهایت رسما منتفی شد.

 اخیرا مایکروسافت اعلام کرده بود، ما اطمینان داریم پیشنهاد ما برای کاربران تیک تاک مناسب است و همزمان از امنیت ملی نیز محافظت می کنیم. اما اندکی پس از انتشار این خبر منابع آگاه به رویترز خبر دادند بایت دنس با شرکت اوراکل شریک می شود تا به این ترتیب تحریم های آمریکا را دور بزند.به گفته این منابع آگاه، طبق قرارداد پیشنهادی، اوراکل شریک فناوری بایت دنس خواهد بود و مدیریت اطلاعات کاربران آمریکایی این پلت فرم را برعهده می گیرد. همچنین اوراکل مشغول مذاکره برای سهیم شدن در سرویس های تیک تاک در آمریکا است.

پیش تر روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست نوشته بود: بایت دنس کد سورس اصلی اپلیکیشن تیک تاک را به هیچ خریدار آمریکایی نخواهد داد اما تیم فناوری تیک تاک در آمریکا می تواند الگوریتم جدیدی طراحی کند. کارشناسان معتقدند هر شرکتی که فعالیت های آمریکایی تیک تاک را خریداری کند، اگر اپلیکیشن را بدون الگوریتم دریافت کند با شرایط دشواری مواجه خواهد شد؛ زیرا این فناوری برتر از فناوری مورد استفاده رقیبان است و اگر تیک تاک بدون الگوریتم فروخته شود، خریداران جدید باید الگوریتمی برای جایگزینی آن طراحی کنند. ماه گذشته ترامپ دستور فروش سرویس های تیک تاک در این کشور را صادر و همزمان تهدید کرد این اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه را ممنوع می کند. پس از آن، بایت دنس مذاکراتی را برای فروش سرویس های آمریکا به مایکروسافت یا اوراکل آغاز کرد اما فرآیند فروش به دلیل تصویب قوانین جدید صادرات فناوری چین به تعویق افتاده بود. مقامات آمریکایی ادعا می کنند ممکن است اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی در اختیار دولت چین قرار داده شود و به همین دلیل تهدیدی برای امنیت ملی به شمار می رود. تیک تاک که حدود 100 میلیون کاربر در آمریکا دارد نیز این اتهامات را رد کرده است.

خاطره بازی نینتندو با کاربران با عرضه کنسول دستی «گیم اند واچ»

آی تی ایران : شرکت نینتندو با احیای کنسول دستی نوستالژیک خود به نام گیم اند واچ Game & Watch، طرفداران برند خود را به سال 1980 میلادی برد. این شرکت ژاپنی که اخیرا و بنا به خواسته بسیاری از کاربران، چند نمونه از محصولات قدیمی خود را احیا کرده و در اختیار علاقه مندان قرار داده، به تازگی کنسول دستی گیم اند پلی را احیا کرده است. نینتندو برای این کنسول دستی، 59 بازی را عرضه کرده بود. این محصول برای اولین بار در سال 1980 میلادی عرضه شد و تولید آن تا سال 1991 ادامه داشت.

 این کنسول دستی تا قبل از عرضه Game Boy، از محبوبیت بالایی نزد کاربران برخوردار بود. حال طراحی جدید این محصول، از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نسخه دهه 80 میلادی دارد اما به امکانات مدرن مجهز شده است. نینتندو در این کنسول از یک نمایشگر LCD رنگی و یک باتری قابل شارژ مجهز به درگاه USB-C استفاده کرده و می تواند سه بازی Super Mario Bros، Super Mario Bros: The Lost Levels و Ball (نسخه مارو) را اجرا کند. همانند دیگر دستگاه های گیم اند واچ که بعد از سال 1981 عرضه شدند، از این محصول جدید می توان به عنوان یک ساعت آلارم (هشدار) استفاده کرد؛ با این تفاوت که در نسخه جدید از 35 صحنه اسکرین سیور با تم ماریو استفاده شده است.

اگرچه گیم اند واچ، اولین تجربه نینتندو در ارائه تجربه بازی ویدئویی نبود، اما جزو موفق ترین دستاوردهای این شرکت به شمار می رفت و راه را برای عرضه سیستم سرگر می نینتندو (Nintendo Entertainment System) در سال 1985 و همچنین گیم بوی (Game Boy) در سال 1989 میلادی هموار کرد. بد نیست بدانید که گیم اند واچ، اولین سیستمی بود که از دکمه های جهت به شکل + بهره می برد. همچنین برای اولین بار، تجربه بازی ویدئویی را در یک کنسول دستی برای کاربران فراهم می کرد، چیزی که تولیدکنندگان بازی در دهه 70 میلادی، نسبت به موفقیت و استقبال کاربران از آن تردید داشتند.