آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
گردشگری
۱۸

سازمان جهانی توریسم «شتاب دهنده سفر» در عصر کرونا را معرفی کرد

اولویت «یک» بازارهای گردشگری

دنیای اقتصاد : براساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، باتوجه به محدودیت های سفرهای بین المللی ناشی از بحران کرونا و علاقه مندی مسافران در مراحل عادی سازی سفر به مقاصد نزدیک به خانه، کشورهایی که سهم بیشتری از گردشگری داخلی دارند زودتر و سریع تر بهبود می یابند.

بحران موجود ناشی از ویروس کرونا فرصتی را برای کشورها فراهم کرد تا گردشگری داخلی خود را مورد ارزیابی قرار دهند و اقدام به سیاست گذاری هایی در راستای تشویق و تقویت گردشگری داخلی کنند. اگرچه گردشگری بین المللی باتوجه به توانایی ایجاد درآمدهای بالای صادراتی بیشتر موردتوجه قرار گرفته است اما گردشگری داخلی سهم بسیار بیشتری را در تعداد مسافران و درآمدها به خود اختصاص داده است. سازمان جهانی گردشگری براساس داده های محدود مربوط به گردشگری داخلی 73 کشور از 220 کشور تحت بررسی در سال 2018 به مطالعه گردشگری داخلی شامل تعداد گردشگران و میزان درآمد حاصل از آن، پرداخته است. این سازمان در بررسی های خود از گردشگری داخلی جهان در سال 2018 تعداد 9 میلیارد نفری توریست را در میزان سفرهای داخلی برآورد کرده که نمایانگر 6 برابر بیشتر از تعداد گردشگران بین المللی (توریست خارجی) است. در سال 2018 تعداد گردشگران ورودی خارجی 4/ 1 میلیارد نفر به ثبت رسیده است. آسیا و اقیانوسیه با 50 درصد بیشترین سهم از گردشگری داخلی را به خود اختصاص دادند.

باتوجه به اطلاعات مربوط به سفرهای توریستی داخلی سهم گردشگری داخلی در برابر گردشگران بین المللی در کشورهای هند، برزیل، چین و ونزوئلا بیش از 97 درصد است و در آمریکا 95 درصد از کل سفرها را سفرهای داخلی تشکیل می دهد. در ایران، استرالیا، پرو، کره جنوبی، ژاپن و فنلاند نسبت سفرهای داخلی به سفرهای بین المللی 90 درصد یا بیشتر است. همچنین در 21 کشور دیگر از 73 کشور ارزیابی شده سهم سفرهای داخلی در بازار گردشگری آن کشور 80 درصد یا بیشتر است که این امر اهمیت گردشگری داخلی را در جهان نشان می دهد.

بزرگ ترین بازارهای گردشگری داخلی جهان به هند، چین و آمریکا تعلق دارد که این امر ناشی از جمعیت زیاد و پهناوری سرزمین جغرافیایی این کشورهاست. هند با 9/ 1 میلیارد سفر توریستی داخلی در سال 2018 بالاترین میزان گردشگری داخلی را به خود اختصاص داد و این درحالی است که تعداد گردشگران ورودی به این کشور 17 میلیون نفر بوده است و تنها یک درصد از بازار گردشگری این کشور را در اختیار داشت. پس از آن آمریکا با 7/ 1 میلیارد سفر داخلی در جایگاه بعدی جهان قرار گرفت و گردشگری بین المللی این کشور با 80 میلیون گردشگر ورودی 7/ 4 درصد از بازار گردشگری آمریکا را به خود اختصاص داد. اگرچه این شاخص برای چین در دسترس نیست اما میزان بازدیدکنندگان داخلی در سال 2018 رقم 5/ 5 میلیارد نفر به ثبت رسیده است. از دیگر بازارهای بزرگ گردشگری داخلی می توان به ژاپن، برزیل، فرانسه و اسپانیا اشاره کرد. ژاپن در سال 2018 حدود 218 میلیون سفر توریستی داخلی تقریبا 10 برابر گردشگران ورودی بین المللی را در اختیار گرفت. کره جنوبی و آلمان نیز با 163 و 159 میلیون سفر داخلی، از جمله بازارهای مهم گردشگری داخلی به شمار می آید. روسیه نیز باتوجه به نبود اطلاعات در حوزه سفرهای داخلی از بازارهای بزرگ و مهم در این عرصه محسوب می شود. کشورهای تایلند، استرالیا و مالزی و اندونزی نیز با بیش از 100میلیون سفر سهم قابل توجهی در بازارهای داخلی دارند. از دیگر بازارهای مهم می توان به مکزیک با 100 میلیون گردشگر داخلی، کانادا با 95 میلیون سفر و ترکیه با 79 میلیون سفر اشاره کرد. براساس آمارهای سازمان جهانی گردشگری در میان بازارهای مهم گردشگری داخلی جهان در سال 2018، بالاترین نسبت سفرهای داخلی شهروندان به کل جمعیت را می توان در آمریکا با 5 سفر داخلی به ازای هرنفر در سال مشاهده کرد. در استرالیا و اسپانیا، این نسبت به صورت سرانه 4 سفر در کره جنوبی، مالزی و فرانسه حدود 3 سفر داخلی است.

در بسیاری از بازارهای داخلی بزرگ، درآمد حاصل از گردشگری داخلی بسیار بیشتر از درآمدهای حاصل از گردشگران خارجی است. در میان بزرگ ترین بازارهای گردشگری 36 کشور عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) آمریکا با یک تریلیون دلار درآمد بیشترین سهم در گردشگری داخلی را به خود اختصاص داده است اگرچه در سال 2018 آمریکا با کسب درآمد 215 میلیارد دلار بیشترین میزان درآمد از گردشگری بین المللی را به خود اختصاص داد، اما با این حال گردشگری داخلی برای این کشور درآمد 5/ 4 برابری داشته است. سفرهای داخلی در ژاپن نیز با 6 برابر بیشتر نسبت به گردشگری بین المللی حدود 201 میلیارد دلار از سفرهای داخلی کسب درآمد کرده است. آلمان نیز با 249 میلیارد دلار، انگلستان با 154 میلیارد دلار و مکزیک با 139 میلیارد دلار در شمار کشورهایی با بالاترین درآمد در حوزه گردشگری قرار گرفته اند.

به طور کلی درآمدهای مربوط به گردشگری داخلی برای کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه سه برابر درآمد حاصل از گردشگران خارجی ورودی است و درآمدهای حاصل از گردشگری داخلی در 9 کشور 70 درصد یا بیشتر از کل درآمدهای گردشگری را تشکیل می دهد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» پس از بحران همه گیری کووید-19 در جهان گردشگری داخلی سریع تر از گردشگری بین المللی درحال بهبود است. براساس داده های موجود از بلیت هواپیما برای سفرهای داخلی و بین المللی در سه بازار بزرگ آمریکا، فرانسه و چین از 6 ژانویه تا 16 آگوست 2020، سفرهای داخلی با سرعت بیشتری درحال بهبود است. بیشترین میزان تفاوت در آمریکا قابل مشاهده است که براساس آن فروش بلیت داخلی 49درصد کاهش داشته و این کاهش در فروش بلیط بین المللی 66 درصد بوده است. سفرهای هوایی داخلی در فرانسه نیز کاهش 54درصدی داشته و سفرهای بین المللی به این مقصد کاهش 63درصدی بوده است. این کاهش در چین بسیار شدیدتر بوده است و سفرهای داخلی حدود 75 درصد و سفرهای بین المللی به چین حدود 90 درصد کاهش داشته است. در آمریکا تقاضای سفر داخلی بیش از تقاضا برای سفرهای بین المللی به آن مقصد بوده است. در چین و فرانسه با توجه به فروش بلیت هواپیما، تقاضای سفر داخلی از آوریل و مه از تقاضای سفر بین المللی فراتر رفته است.