آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اخبار کشور
۳

خبر ویژه

گردش مالی چندباره پول های نجومی در شبکه نمایش خانگی

یکی از برنامه های ترکیبی و گفت وگومحور شبکه نمایش خانگی که قسمت اول آن به زودی منتشر خواهد شد، مبلغ چشم گیری را به مهمان خود خواهد پرداخت.

طی هفته های اخیر، چالش ها و مباحث بسیاری درباره نظارت بر برنامه ها و سریال های شبکه نمایش خانگی مطرح شد. اغلب این کشمکش ها پیرامون این بود که آیا این نظارت باید از سوی صداوسیما صورت بگیرد یا مثل سابق، توسط سازمان سینمایی؟

اما یکی از مسائلی که کمتر درباره اش بحث شده، گردش مالی و منابع مشکوک تامین بودجه این برنامه هاست. بارها اخبار نگران کننده ای از پرداخت مبالغ نجومی به برخی از بازیگران در سریال های شبکه نمایش خانگی منتشر شده است. برخی نیز مدعی شده اند که به مهمان یک برنامه گفت وگومحور که برای شبکه نمایش خانگی تولید می شود، مبلغی گزاف و نجومی پرداخت شده است؛ در صورت صحت این ادعا، جدای از این سوال که بر چه اساسی نیم میلیارد تومان به خاطر حضور چند دقیقه ای به یک بازیگر پرداخت شده، این پرسش مهم تر است که این مبلغ از چه منبعی دریافت و در قالب یک برنامه به این بازیگر پرداخت شده است؟!

تشییع تابوت فرهنگ در آلمان!

گروهی از دست اندرکاران فعالیت های فرهنگی از جمله هنرمندان، بازیگران نمایش و برگزارکنندگان مراسم هنری به دلیل شرایط ناگوار معیشتی خود در دوران رکود کرونایی در برلین، پایتخت آلمان راهپیمایی کردند.

بنا به گزارش دویچه وله (رادیو دولتی آلمان) آنها در این راهپیمایی اعتراضی، به طور نمادین تابوت حاوی جسد فرهنگ را تشییع کردند. راهپیمایان گفتند لزوم رعایت موازین بهداشتی در شرایط کرونا را درک می کنند، اما برای گذران زندگی خود نیازمند کمک دولت هستند.

پیش از این در 21 آوریل هم مدیر اجرایی شورای فرهنگی آلمان، «اولاف تسیمرمن»، ضمن تقاضا از دولت برای کمک به اهالی فرهنگ و هنر گفت که زیرساخت های فرهنگی این کشور در معرض خطر نابودی قرار گرفته است.

از اول آوریل (10 فروردین) تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری آلمان به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل شده و هنوز هم معلوم نیست که چه بر سر پروژه های هنری و فرهنگی که برای سال جاری میلادی در نظر گرفته شده بودند، خواهد آمد.

دویچه وله ادامه می دهد اگرچه گفته شده دولت آلمان برای جبران خسارتی که به هنرمندان و فرهنگ سازان وارد شده، در یک اقدام، به فعالان فرهنگی و هنری مستقل کمک های نقدی (تا 10 هزار یورو) پرداخت کرد، اما با گذشت زمان، هنرمندان و فعالان فرهنگی معترض شدند این میزان یارانه حتی برای تامین معیشت آنها هم کافی نیست.

نیمه خاموش جنگ، روی آنتن شبکه مستند

مجموعه مستند «نیمه خاموش» به تهیه کنندگی سید سلیم غفوری و نویسندگی و کارگردانی مصطفی حریری نخستین مستند سیاسی درباره جنگ است که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه مستند پخش می شود.

مصطفی حریری، کارگردان مستند «نیمه خاموش» با اشاره به سوژه این فیلم مستند گفت: «نیمه خاموش» جزو اولین مستندهای سیاسی درباره جنگ تحمیلی است و پشت صحنه آن را روایت می کند. اکثر کارهایی که تاکنون ساخته شده روایتی از اتفاقاتی است که در خط مقدم رخ می دهد و به جز آن نهایتا به اتفاقاتی که در شهرها و در پشت جبهه رخ می داد پرداخته اند. اما در این مستند به سراغ اتاق های جنگ و تصمیم گیران سیاسی و نظامی آن رفتیم که تصمیمات سطح بالا درباره جنگ می گیرند.بنابراین در این مستند کسانی را می بینید که کمتر فرمانده میدانی بودند و بیشتر فرماندهان ستادی یا تصمیم گیران سیاسی هستند.

وی با اشاره به چهره هایی که در این مستند صحبت کردند، گفت: در این مستند با آقایان حسن روحانی، هاشمی رفسنجانی ، شمخانی، محسن رضایی، محسن رفیق دوست، محمدجواد لاریجانی، سردار علی فضلی و چند چهره دیگر مصاحبه داشتیم. به نظرم هنوز هم ناگفته های زیادی پیرامون این بعد از جنگ وجود دارد و با پیگیری های بعدی که داشتم توانستم با مسئولین اقتصادی دولت وقت، یعنی دولت آقای موسوی صحبت کنم و اطلاعات جدیدتری کسب کردم. به نظرم به این زاویه از جنگ ایران و عراق آنچنان که باید پرداخته نشد. خیلی از مصاحبه هایی که انجام شد دیگر امکان تکرار ندارد. برای مثال آقای هاشمی رفسنجانی از دنیا رفته است و یا بعید به نظر می رسد که آقای روحانی تا چند سال آینده مصاحبه کند در حالی که ما حدود 2 ساعت و نیم مصاحبه در باره جنگ تحمیلی با او داشتیم و اطلاعات خوبی کسب شد.

مستند 6 قسمتی «نیمه خاموش» که به مناسبت هفته دفاع مقدس از 22 شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته، شنبه تا پنجشنبه ساعت 19:40 از این شبکه روی آنتن می رود و تکرار آن ساعت 24 و روز بعد ساعت 12:30 خواهد بود.

قهرمان هالیوودی به قتل و جنایت محکوم شد!

یکی دیگر از قهرمانان سینمای هالیوود به قتل و جنایت محکوم شد!

پاول روسساباگینا، یک هتل دار رواندایی است که بر اساس زندگی او فیلم آمریکایی «هتل رواندا» ساخته شده بود. این فیلم هالیوودی، روسساباگینا را به عنوان یک قهرمان معرفی کرده بود.

اما برخلاف این تصویرسازی هالیوودی، پاول روسساباگینا با اتهامات بزرگی چون تروریسم و قتل در کشورش راهی زندان شد!

البته این اولین بار نیست که سینمای آمریکا، از شخصیت های منفی تاریخی، قهرمان می سازد. سینمای آمریکا قبلا نیز در فیلم های مختلفی مثل «بانو» درباره آنگ سان سو چی از حامیان نسل کشی مسلمانان در میانمار، «تک تیرانداز آمریکایی» درباره یک جنایتکار جنگی در عراق و... به جعل تاریخ پرداخته بود.

وهابیون کودک کش هم در عزای یک قاتل گریبان چاک کردند

وهابیون کودک کش سعودی هم در عزای یک قاتل که چند روز پیش به قصاص رسید، رخت عزا به تن کردند.

شبکه العربیه که تا مدت ها پیش از  تروریست های وحشی داعش و النصره و... دفاع می کرد و می کند، حالا در مقام مدافع حقوق بشر، عزادار قاتل یک شهروند عادی شیرازی شده است و تلاش می کند از او و برادر مجرمش قهرمان سیاسی بسازند.

العربیه که قبلا برای سرپوش گذاشتن به مثله کردن روزنامه نگار مخالف عربستانی جمال خاشقچی هر دروغ شاخداری را به زبان آورده است، اخبار مربوط به قصاص قاتل مرحوم حسن ترکمان را پوشش می دهد و دیگران را به همدردی با خانواده قاتل فرا می خواند.

العربیه تریبون وهابیون حاکم بر عربستان است که وظیفه اصلی اش توجیه جنایات خاندان عیاش سعودی و اربابان صهیونیست این خاندان است.

رئیس ستاد انتخابات 1400 رسانه ملی شناخته شد

رئیس رسانه ملی با صدور حکمی مجید آخوندی، معاون سیاسی سازمان را به ریاست ستاد انتخابات سازمان صداوسیما منصوب کرد.

عبدالعلی علی عسکری رئیس رسانه ملی در حکمی برای آخوندی، اطلاع رسانی به موقع، دقیق، صحیح و مستمر با رعایت اصل بی طرفی، تولید برنامه های متنوع و جذاب به منظور افزایش آگاهی عمومی و زمینه سازی مناسب برای حضور پرشور آحاد ملت ایران در پای صندوق های رای را از راهبردهای رسانه ملی برشمرد.