آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
خبر
۸

ابتلای روزانه کرونا در جهان رکورد زد: آژیر قرمز مجدد کرونا در قم

دنیای اقتصاد : 6 ماه پس از ثبت اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان قم، وضعیت این استان به دلیل افزایش موارد بستری و روند رو به رشد کرونا هشدارآمیز توصیف شده است. روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه از اواخر خردادماه، نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان مجددا روند صعودی به خود گرفته و این شیب صعودی همچنان در حال امتداد است، گفت: استان قم برای چندین هفته متوالی است که در وضعیت قرمز بیماری قرار دارد. بروز موارد بستری در این استان، بالاتر از متوسط کشوری است و بیم آن می رود که عادی انگاری شرایط و سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی، زمینه را برای خیز مجدد بیماری در این استان فراهم کند.

به گزارش «ایرنا» سیما سادات لاری افزود: اکنون حدود 500 بیمار مبتلا به بیماری کووید-19 در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان قم بستری هستند که وضعیت عمومی 95 نفر از آنها وخیم گزارش شده است. اوایل اسفندماه سال گذشته بود که اولین بیماران کرونا در کشور در شهر قم بستری شدند و این استان تا مرز قرنطینه شدن پیش رفت و با توجه به شرایط این استان به دلیل درخواست های مکرر وزارت بهداشت حرم حضرت معصومه (س) به خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا به روی زائران بسته شد. به دنبال آن بنابر توصیف سخنگوی وزارت بهداشت «پس از خیز شدید بیماری در اسفند سال گذشته دراین استان با همکاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی، تلاش کادر بهداشت و درمان و همکاری مسوولان ستاد استانی کرونا، از ابتدای فروردین تا اواسط خرداد سال جاری شاهد یک روند نزولی در موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان بودیم.» موضوعی که حالا به نظر می رسد یک بار دیگر این استان را در مرز خطر خیزش مجدد کرونا و بلند شدن صدای آژیر قرمز قرار داده است.

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در قم

در همین حال لاری روز گذشته درخصوص میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان قم گفت: طی بررسی های صورت گرفته، میزان استفاده از ماسک توسط مردم استان قم در مراکز و اماکن عمومی، اداره ها، بانک ها و مراکز خرید صنفی 81 درصد و در وسایل نقلیه عمومی درون و برون شهری 78 درصد است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان اداره ها و بانک های این استان 96 درصد و میزان استفاده از ماسک توسط متصدیان و شاغلان واحدهای صنفی و صنعتی به ترتیب 75 و 92 درصد گزارش شده است. لاری افزود: بالاترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته سوم شهریور ماه در استان قم در بانک ها و کمترین میزان رعایت در اماکن ورزشی و واحدهای بستنی فروشی گزارش شده است. او همچنین از پلمب تعداد 197 واحد متخلف در این استان خبر داد.

بوشهر و غرب اهواز در مرز خیزش بیماری

گزارش ها از شهرهای دیگر نیز از ادامه وضعیت قرمز در استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین حکایت می کند. همچنین براساس گزارش وزارت بهداشت، استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند. در این میان بررسی آمار موارد روزانه بستری در استان بوشهر نشان از وضعیت هشدار دارد که درصورت جدی گرفته نشدن این هشدار آمار مرگ ومیر در این استان افزایش خواهد یافت. وضعیت استان خوزستان نیز به همین منوال است. به گفته سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز، مراجعات به مراکز بهداشتی افزایش یافته است و این نگرانی ایجاد شده که در آینده نه چندان دور با مشکلات جدی در زمینه شیوع کرونا مواجه شویم. مهران احمدی در گفت وگو با «ایسنا» با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا در غرب اهواز اظهار کرد: در پیک کرونا، شیوع بیماری در غرب اهواز به ویژه در مناطق حاشیه ای بیشتر بوده است. تعداد محلات کم برخوردار در غرب اهواز بیشتر است و رعایت پروتکل های بهداشتی در این مناطق کمرنگ تر است. وی همچنین گفت: آمار مبتلایان در غرب اهواز بیشتر از شرق این شهر است.

موج سوم کرونا با شدت بیشتر

همزمان روز گذشته حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به همزمانی آنفلوآنزا با کووید-19 گفت: موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ خواهد داد.

افزایش مجدد جان باختگان و بستری ها

آمار ارائه شده ازسوی وزارت بهداشت نیز حاکی از افزایش تدریجی مجدد جان باختگان کرونا و بستری شدگان این بیماری در کشور است. براساس این گزارش در 24 ساعت منتهی به روز گذشته 156 بیمار دیگر کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 23 هزار و 313 نفر رسید. این رقم روز 23 شهریور 128بود. به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت طی یک روز گذشته براساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2 هزار و 619 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی و یک هزار و 382 نفر از آنها بستری شدند که با این حساب، مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 404 هزار و 648 نفر رسید. به گزارش «ایرنا» معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون 348 هزار و 13 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین 3798 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

رعایت فاصله گذاری در 86 درصد مدارس

ازسوی دیگر همزمان با توجه به بازگشایی مدارس ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آخرین وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس را از تاریخ 11 تا 19 شهریور ماه منتشر کرد که براساس آن، 85 درصد معلمان و دانش آموزان ماسک می زنند. به گزارش خبرگزاری فارس، در بازرسی های انجام شده اجرای صحیح گندزدایی کلاس ها و محیط مدرسه 1/80 درصد، تهیه و وجود مایع دستشویی در سرویس های بهداشتی 6/86 درصد، رعایت فاصله گذاری بین صندلی، نیمکت، کارکنان و دانش آموزان 76 درصد، تهویه مناسب در فضای کلاس ها و فضاهای عمومی معادل 56 درصد و استفاده از ماسک توسط کارکنان و دانش آموزان 85 درصد ذکر شده است. بالاترین درصد رعایت مفاد پروتکل بهداشتی در مدارس هم مربوط به شهرستان بم و به میزان 96 درصد است.

70 تا80 درصد دانش آموزان مدرسه نمی روند

در همین ارتباط مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: گزارشی از ابتلای دانش آموزان یا معلمان به کرونا به دلیل حضور در مدرسه نداریم. محمد محسن بیگی در گفت وگو با «ایلنا» تصریح کرد: دانش آموزان ما در مدارس خیلی حضور فیزیکی ندارند و در بسیاری از شهرهای کشور 70 تا80 درصد دانش آموزانشان در مدارس نیستند؛ زیرا خانواده ها روش آموزش مجازی را انتخاب کرده اند؛ البته برخی خانواده ها هم روش آموزش حضوری را انتخاب کرده اند.

احتمال ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا

در همین حال رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در گفت وگو با همشهری آنلاین از اجرای تحقیقی با آزمایش خون روی 10 هزار فرد کاملا سالم در کشور خبر داد و گفت: براساس آن تحقیق مثلا بعضی از شهرهایمان مثل رشت یا قم یا بعضی از شهرهای مازندران تعداد افرادی که در حقیقت کووید-19 گرفته بودند بیشتر از 30 درصد بود. یعنی در آن جمعیت 10 هزار نفره بیشتر از 30 درصد افراد به بیماری مبتلا شده بودند. بر این اساس مشخص شد احتمالا تا آن زمان 25 میلیون نفر از ایرانی ها به کووید-19 مبتلا شده اند.

ثبت بالاترین ابتلای روزانه در جهان

اما وضعیت دیگر کشورها نیز مطلوب نیست و ویروس کرونا همچنان در دنیا قربانی می گیرد. همچنان که روز گذشته سازمان جهانی بهداشت (WHO) از ثبت بالاترین رقم شناسایی موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-19 در یک روز خبر داد. به گزارش «ایسنا» سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارشی اعلام کرد: برای بار دوم در جهان بالاترین رکورد موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-19 طی یک روز ثبت شد؛ به گونه ای که ظرف 24 ساعت 307 هزار و 930 مورد شناسایی شده است. رکورد پیشین ثبت شده توسط سازمان جهانی بهداشت از تعداد مبتلایان روزانه این بیماری مربوط به ششم ماه سپتامبر بوده که 306 هزار و 857 مورد جدید شناسایی شدند. طبق اعلام سایت اطلاع رسانی این سازمان، بیشترین افزایش آمار مبتلایان مربوط به سه کشور هند، ایالات متحده و برزیل بوده است. در حال حاضر هند از نظر آمار روزانه مبتلایان به بیماری کووید-19 در رتبه نخست جهان قرار دارد و هفته گذشته با ثبت 97 هزار و 570 مورد جدید طی یک روز رکورد جهانی را از آن خود کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، همچنین طبق بررسی ها، موارد ابتلا به این بیماری در 58 کشور از جمله آرژانتین، اندونزی، مراکش، اسپانیا و اوکراین رو به افزایش است. در میان کشورهای جهان جمهوری چک بیشترین افزایش یک روزه خود در تعداد مبتلایان به کرونا را برای سومین روز متوالی در روز یکشنبه گزارش داد. به گزارش «ایسنا» مقامات بهداشتی چک با اشاره به وقوع موج دوم کرونا در این کشور اظهار کردند: این پنجمین روز متوالی بود که پس از سرعت یافتن شیوع کرونا در ماه آگوست، شمار مبتلایان روزانه کرونا در این کشور 7/10 میلیون نفری بیش از هزار نفر بوده است. براساس گزارش رویترز، در هفته گذشته شمار مبتلایان به کرونا در جمهوری چک به سرعت از 30 هزار مورد فراتر رفت.