آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
استان ها
۱۸

81 طرح در مراغه، هریس و هوراند به بهره برداری رسید

افتتاح های زیربنایی در شمال غرب

سیما نیک رفتار

دنیای اقتصاد - تبریز: همزمان با هفته دولت، 81 طرح زیربنایی و تولیدی بخش کشاورزی با حضور استاندار آذربایجان شرقی و به صورت ویدئوکنفرانسی در سه شهرستان مراغه، هریس و هوراند به بهره برداری رسید.

اکبر فتحی، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در این مراسم اظهار کرد: این طرح ها در زیربخش های آب و خاک و ترویج، دام و طیور و شیلات، گلخانه و صنایع تبدیلی و تکمیلی بهره برداری شدند و اعتبار هزینه شده برای این طرح ها یک هزار و 232 میلیارد ریال از منابع دولتی و غیردولتی و تسهیلات بانکی است. وی افزود: با افتتاح این طرح ها برای 909 نفر اشتغال دائم و برای 2 هزار و 954 نفر اشتغال موقت ایجاد شد و 7 هزار و 494 خانوار از این طرح ها بهره مند شدند. رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: در بخش امور زیربنایی 40 طرح در شهرستان های اسکو، ورزقان، میانه، کلیبر، چاراویماق، هشترود، تبریز، هوراند، بستان آباد، مرند و هریس در زمینه های مرمت و بازسازی قنوات، احداث کانال های آبیاری عمومی، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، جاده های دسترسی به مزارع و اجرای سیستم های نوین آبیاری با اعتبار 169.984 میلیارد ریال از محل منابع ملی و استانی به صورت همزمان مورد بهره برداری قرار گرفت. وی با اشاره به افتتاح طرح آبیاری تحت فشار 83 هکتاری در روستای مجیدآباد شهرستان هوراند گفت: همزمان یک هزار و 85 هکتار در شهرستان های مختلف استان مورد بهره برداری قرار گرفت و با بهره برداری از این طرح مجموع سطح اراضی مجهز شده به آبیاری تحت فشار به 63 هزار و 573 هکتار خواهد رسید که تا سال 1392 این میزان 43 هزار و 743 هکتار بود.

فتحی گفت: در بخش ترویج، دام و طیور و شیلات جمعا 17 طرح شامل افتتاح مراکز غیردولتی ترویج، واحد پرورش شترمرغ، واحد پرورش گوسفند پرواری، گاو شیری و پرورش ماهی در شهرستان های مراغه، اهر، ورزقان، شبستر، ملکان، بستان آباد، هریس و جلفا با اعتبار 450 میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی مورد بهره برداری قرار گرفت که با بهره برداری از این طرح ها برای 66 نفر اشتغال مستقیم و برای 60 نفر اشتغال موقت ایجاد شد و 166 خانوار از این طرح ها بهره مند شدند. وی به افتتاح طرح پرورش ماهی در شهرستان مراغه اشاره کرد و گفت: همزمان با این طرح 16 طرح دیگر در بخش شیلات استان مورد بهره برداری قرار گرفت و با بهره برداری از این طرح ها به میزان 5 هزار و 892 تن به تولیدات دامی و شیلاتی استان افزوده شد. فتحی به افتتاح گلخانه 5 هکتاری آقای محبوب اللهورن در هریس اشاره کرد و ادامه داد: 18 گلخانه و 6 واحد صنایع تبدیلی مورد بهره برداری قرار گرفت. رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: سومین و آخرین بخش طرح های افتتاحی مربوط به افتتاح همزمان 18 واحد گلخانه کوچک و بزرگ مقیاس و 6 واحد صنعت تبدیلی و تکمیلی مشتمل بر کارخانه خوراک دام، کارخانه تولید پنیر، سردخانه در شهرستان های تبریز، شبستر، بناب، عجب شیر، اهر، میانه، مرند و هریس است که برای ساخت این طرح ها به میزان 3 هزار و 9 میلیارد ریال از محل منابع تسهیلاتی و آورده متقاضی هزینه شده است. وی گفت: با بهره برداری از این طرح ها برای 216 نفر اشتغال دائم و برای 123 نفر اشتغال موقت ایجاد شده و 205 نفر تثبیت اشتغال داشت و در مجموع به میزان 4 هزار و 830 تن به تولیدات گلخانه ای استان افزوده شده و به ظرفیت صنایع تبدیلی استان اعم از نگهداری و فرآوری نیز22 هزار تن اضافه شد. وی با بیان اینکه تا سال 1392 مجموع صنایع تبدیلی، تکمیلی استان به تعداد 147 واحد و به ظرفیت یک میلیون و 450 هزار تن بوده که از سال 92 تا به حال تعداد واحدها به 480 واحد و به 4 میلیون و 850 هزار تن افزایش یافته است، افزود: مجموع مساحت گلخانه های استان تا سال 1392، 64 هکتار بوده که طی دولت های یازدهم و دوازدهم این میزان به 255 هکتار رسیده که نسبت به قبل از آن رشد 400 درصدی داشته است.