آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اقتصادی
۴

تصمیمات جدید سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه

با شروع هفته جاری و رشد شاخص کل بورس، رئیس سازمان بورس به تصمیمات اخیر این سازمان در جهت رونق بازار سرمایه خبر داد.

پس از حدود سه هفته کاهش شاخص کل بورس، از ابتدای هفته جاری روند آرام رشد بورس آغاز شد، به نحوی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز (دوشنبه) با افزایش 29 هزار و 300 واحد به رقم یک میلیون و 607 هزار و 490 واحد رسید.

در واقع با این رشد 29 هزار واحدی، شاخص کل مجددا به کانال یک میلیون و 600 هزار بازگشت تا قدری از اصلاح اخیر شاخص را جبران کرده باشد. در همین زمینه، نشستی برای هم اندیشی رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با مدیران شرکت های معدنی برگزار شد.

به گزارش سنا، در این جلسه، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس به تصمیمات اخیر این سازمان در جهت رونق بازار سرمایه گفت: امکان انتشار اوراق تامین مالی بدون ضامن و از طریق رتبه بندی، یکی از تصمیماتی است که در سازمان بورس اتخاذ شده است.

وی افزود: زمان صدور مجوز افزایش سرمایه ها به پنج روز کاهش یافت؛ به این ترتیب شرکت ها بیش از این زمان برای دریافت مجوز خود معطل نخواهند شد. مصوبه مجلس درخصوص افزایش سرمایه از محل صرف سهام امکان می دهد تا شرکت ها بر اساس قیمت روز و ارزش بازار، افزایش سرمایه بدهند و علاوه بر آن مشمول 20 درصد مزیت مالیاتی شوند.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: موضوع بازارگردانی یکی از چالش های بازار در سال های اخیر بود که با این مصوبه ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد؛ براین اساس، انتظار می رود همه شرکت ها به خصوص 50 شرکت بزرگ این رویه را طی روزهای آتی آغاز کنند. بازارگردانی به معنای ایجاد تعادل در بازار با کنترل عرضه و تقاضای سهام است.

همچنین، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بازار سرمایه را برخوردار از ظرفیت های کافی برای جذب این میزان نقدینگی دانست و گفت: بازارسرمایه، بازاری توانمند و موثر در اقتصاد است و مجلس در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های این بازار تمام تلاش خود را به کار می برد و از بازار سرمایه حمایت می کند.

بازار سرمایه تامین کننده مالی اقتصاد می شود

در همین حال، معاون وزیر اقتصاد نیز در برنامه تیتر امشب شبکه خبر بیان کرد: در کشور ما بار اصلی تامین مالی بر دوش بانک ها بوده است، اما اکنون ما انتخاب کرده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تامین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم. از ابتدای سال بیش از 100 هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است.

در این باره، کامل ابراهیمیان، کارشناس بازار سرمایه هم با اشاره به بروز بی اعتمادی میان مردم و بازار سرمایه بیان کرد: پس از آنکه اصلاحات قیمتی رخ داد، جلساتی میان مدیران ارشد سازمان بورس و سهامداران حقوقی برگزار شد تا بازار که از نظر روانی ریزش بیشتری را تجربه می کرد را مدیریت کنند. بعد از برگزاری این جلسات، بازار کمی آرام شد؛ اما باز هم فشار عرضه بر روی اکثر سهم ها قابل ملاحظه بود و روند نزولی بازار از سر گرفته شد.

وی درباره حمایت بانک ها از بازار سهام گفت: سالها بود که بانک ها در حوزه بنگاه داری وارد شده و از وظیفه اصلی خود دور مانده بودند. با قانون رفع موانع تولید، بانک ها موظف به خروج از بنگاه داری شدند؛ بنابراین بازگشت مجدد به بنگاه داری بانک ها اشتباه است و لزومی برای انجام آن نیست.