آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
ایران زمین
۱۱

ایران در ایران

50 هزار هکتار اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی می رود

شهرکرد- معاون برنامه ریزی، توسعه و مدیریت منابع سازمان جنگل ها و مراتع با اشاره به اهمیت کشت گیاهان دارویی در توسعه اقتصادی و رفع نیاز جوامع محلی به منابع طبیعی گفت: امسال 50 هزار هکتار اراضی مستعد کشور زیر کشت گیاهان دارویی می رود.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا بازدار با اشاره به اهمیت اجرای طرح های حوزه منابع طبیعی در سال جهش تولید افزود: برنامه ها و اولویت های این سازمان در قالب 9برنامه در 99 طراحی و تدوین شده است. وی گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی در عرصه منابع طبیعی با مشارکت مردمی از برنامه های طرح 9 در 99 است که گیاهان دارویی متناسب با ظرفیت هر استان کشت می شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح کاداستر (سند تک برگی) 32 میلیون هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در دستور کار امسال قرار دارد، افزود: ثبت ذخیره گاه جنگلی در استان ها از دیگر برنامه های سال جاری در این سازمان در سطح کشور است. بازدار افزود: توسعه زراعت چوب برای تامین چوب مورد نیاز صنایع چوب و کاهش وابستگی به جنگل های کشور و جلوگیری از تخریب جنگل از دیگر برنامه های سال جاری این سازمان است که طرح توسعه زراعت چوب در 30 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی و با مشارکت مردم اجرا می شود.

شهر زیرزمینی خمین به روی گردشگران باز می شود

اراک - رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین گفت: شهر زیرزمینی تهیق خمین در قالب تفاهمنامه جهت مرمت بهسازی و بهره برداری به شورای بخش کمره واگذار شد.به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، علی مشهدی با اعلام این خبر افزود: موانع گردشگرپذیر شدن شهر زیرزمینی تهیق در خمین اکنون کوتاه تر شده و این نوید را می توان داد که تا نوروز 1400 این شهر خفته در اعماق خاک که به جامانده از دوران ایلخانی است برای ورود گردشگران مهیا می شود.

وی افزود: شهر زیرزمینی تهیق که به صورت دستکند جهت اسکان و حفظ جان مردم در برابر خطرات احتمالی، جنگ، اختلافات قومی و قبیله ای در بستر کنگلومرایی زمین های اطراف روستای مذکور و در مجاورت بقعه متبرکه امامزاده زینب خاتون شهرستان خمین ایجاد شده است، پس از ثبت در فهرست آثار ملی در دو فصل مورد کاوش باستان شناسی قرار گرفته است.

او افزود: براساس درخواست شورای بخش کمره جهت مرمت، ساماندهی و بهره برداری در قالب تفاهمنامه فی مابین اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی و فرمانداری شهرستان خمین در بازه زمانی مشخص و با نظارت کامل و جامع جهت حفظ آثار تاریخی، پس از مراحل مرمت و ساماندهی جهت بازدید عموم به بهره برداری خواهد رسید.

او افزود: شهر یا پناهگاه زیرزمینی تهیق مربوط به دوره ایلخانی در استان مرکزی است و در شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای تهیق واقع شده است. در این شهر زیرزمینی بعد از عبور از اتاق ها، راهرویی دالان شکل و پیچ در پیچ با ارتفاعی بسیار کوتاه وجود دارد. راهرویی باریک و کوتاه که در طول مسیر چاه هایی در اطراف آن پدیدار می شوند. این اثر در تاریخ 20 اسفند 1385 با شماره ثبت 18015 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

فرماندار ثلاث باباجانی از مردم روستای شیخ صله عذرخواهی کرد

کرمانشاه - فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی به دلیل مسمومیت تعدادی از اهالی «شیخ صله» بر اثر استفاده از آب آلوده و کوتاهی های صورت گرفته از مردم این روستا عذرخواهی کرد.

یدالله شکری در جلسه ستاد مدیریت مبارزه با کرونا ثلاث باباجانی افزود: دستگاه های مسئول باید وظایف و مسئولیت های خود را بویژه در جلوگیری از وقوع بحران به بهترین شکل ممکن انجام دهند تا خطری سلامتی مردم را تهدید نکند.

فرماندار ثلاث باباجانی اظهار داشت: هیچ گونه قصور و کوتاهی در زمینه سلامت مردم قابل اغماض و پذیرفتنی نیست و دستگاه های قضایی و بازرسی به بحران شیخ صله ورود کرده اند.

شکری ادامه داد: هم اکنون بیش از 40 روستای شهرستان زیرپوشش شبکه آب و فاضلاب قرار ندارد و ضروری است شرکت آب و فاضلاب نسبت به تحت پوشش قراردادن آنها اقدام و فرمانداری نیز همکاری لازم را خواهد داشت.

وی اضافه کرد: براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان، شهرستان ثلاث باباجانی در آغاز بحران کرونا، در وضعیت قرمز قرار گرفت و انتظار می رود مردم شهرستان همچون گذشته با ستاد مدیریت مبارزه با کرونا همکاری لازم را داشته باشند.

فرماندار ثلاث باباجانی افزود: ساماندهی خوابگاه ها و به حداقل رساندن کلاس ها برای جلوگیری از تجمیع دانش آموزان از سوی آموزش و پرورش و ممنوع بودن آیین های عزاداری و جشن از جمله موارد ضروری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

شکری با بیان اینکه مراکز عمومی موظف به رعایت دستورات بهداشتی و تداوم و حفظ فاصله گذاری اجتماعی هستند، تاکید کرد: هرگونه فعالیت ورزشی فقط با استعلام و کسب نظر از شبکه بهداشت و درمان، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی و عمومی مجاز خواهد بود.

شهرستان ثلاث باباجانی حدود 36 هزار نفر جمعیت دارد و دارای سه بخش مرکزی، ازگله و زمکان با 209 روستا است که 167 روستای آن دارای سکنه است.

در جریان آلودگی آب روستای شیخ صله به فاضلاب در هفته گذشته بیش از 320 نفر از مردم این روستا مسموم شدند.

برای 36 هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان سند تک برگی تهیه شده است

همدان - خبرنگار «ایران»: مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: طرح حد نگاری و تهیه سند تک برگی زمین های کشاورزی تاکنون برای 36 هکتار از اراضی کشاورزی استان تهیه شده است و برای 170 هکتار دیگر هم طرح حد نگاری زمین ها در حال انجام است.

هوشنگ کرمی در گفت و گو با خبرنگاران که به صورت برخط برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون بیش از 700 مورد ساخت ساز و تغییر کاربری در باغات و اراضی استان شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. وی افزود: از این تعداد تخلف شناسایی شده 150مورد آن قلع و قمع و دیگر پروندها در مراجع قضایی در حال صدور رای می باشد.

کرمی با بیان اینکه از یک میلیون و 700 هکتار از اراضی استان نیمی از آن اراضی کشاورزی است افزود: اجرای طرح کاداستر یا حد نگاری زمین ها کمک می کند تا محدوده بندی زمین ها کامل مشخص شود و اختلافات بین کشاورزان با هم و با دستگاه های اجرایی مانند شهرداری، اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی و آبخیزداری کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: اولین گام در صدور سند؛ رفع تداخلات است که طی سه ماه گذشته افزون بربیش از 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان رفع تداخل شده است. وی بابیان اینکه در ادامه رفع تداخلات اراضی، حدنگاری انجام و مالکیت ها به صورت موزاییکی مشخص می شود، گفت: تفاهمنامه ای بین سازمان ثبت و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده تا برای اراضی حدنگاری شده، با توجه به شرایط؛ سند صادر شود.