آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اقتصادی
۴

کارشناس مسکن: مصوبات وزارت راه برای دریافت وام ودیعه مسکن بی تاثیر است

یک کارشناس مسکن، گفت: عملکرد وزارت راه و شهرسازی در زمینه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و تفاوت بین عمل و گفتار متولیان این طرح، زمینه از بین رفتن سرمایه اجتماعی را مهیا کرده و این تفاوت بین عمل و گفتار به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

فرهاد بیضایی در گفت وگو با خبرگزاری فارس در بیان شرایط دشوار اخذ تسهیلات ودیعه مسکن، اظهار کرد: در شرایط کنونی سیستم بانکی کشور برای ایجاد ضمانت تسهیلات ودیعه مسکن مطابق قوانین سابق خود اقدام می کند و مصوبات وزارت راه و شهرسازی تاثیری در تسهیل این روند نداشته است.

وی ضمن انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی، افزود: سوال اساسی این است که آیا وزارت راه و شهرسازی تا کنون با سیستم بانکی کشور برخورد نکرده تا بداند این سیستم تابع دستورات این وزارتخانه نیست؟

این کارشناس حوزه مسکن در تشریح نحوه تعامل دولت با سیستم بانکی کشور، تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی پیش از تدوین این طرح و امیدآفرینی بین مردم می بایست نسبت به تصمیم گیری در زمینه نحوه تعامل با بانک ها اقدام کرده و این حقیقت را می پذیرفت که نمی توان به صورت دستوری برای سیستم بانکی کشور تصمیم گیری کرد. بیضایی، با اشاره به این نکته که حتی شخص رئیس جمهور نیز نمی تواند به صورت مستقیم، برای سیستم بانکی کشور تعیین تکلیف کند، تصریح کرد: عملکرد وزارت راه و شهرسازی در زمینه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و تفاوت بین عمل و گفتار متولیان این طرح، زمینه تهدید سرمایه اجتماعی را مهیا می کند که این نکته به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست.

این کارشناس حوزه مسکن یادآور شد: شاخص عملکرد وزارت راه در طرح اعطای ودیعه مسکن، تعداد تسهیلات پرداختی به مردم است که به استناد آمارهای رسمی بیان شده، تفاوت زیادی با تعداد متقاضیان واجد شرایط دارد.

گفتنی است وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین آمار وام ودیعه مسکن تا 14 شهریور ماه تصریح کرده است: تعداد متقاضیانی که تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده اند، تاکنون 678 مستاجر (دو دهم درصد از مشمولان) بوده اند!

شایان ذکر است، در شرایطی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی از تسهیل شرایط اخذ وام ودیعه مسکن خبر می دهند اما بسیاری از مستاجران به منظور دریافت تسهیلات با شرایط دشواری از جمله تامین ضمانت مواجه شده اند و همین موانع باعث شده تعداد اندکی از متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شوند.

در میان ابهامات مطرح شده پیرامون تسهیلات ودیعه مسکن، آخرین ابهام مطرح شده در زمینه این تسهیلات مرتبط با ضامن بانکی در نظر گرفته شده برای این طرح است. در حالی که مدیر عامل دفتر اقتصاد و مسکن از تسهیل شرایط ضمانت تسهیلات ودیعه خبر می دهد اما شاهد اتفاقات برعکسی در دنیای واقعی هستیم، به طوری که برخی مستاجران خبر می دهند در صورتی که متقاضی، کارمند دولت نباشد، بانک ها برای دادن وام، دو ضامن کارمندی طلب می کنند.