آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
ایران زمین
۶

ایران در ایران

کاهش جمعیت استان ایلام نگران کننده است

 ایلام - استاندار ایلام گفت: راهبرد ما برای معکوس کردن مهاجرت بر سه گانه سرمایه گذاری، اشتعال زایی و توسعه تمرکز دارد. «قاسم سلیمانی دشتکی» در نشست شورای راهبردی جمعیت استان با اشاره به روند کاهشی رشد جمعیت در استان، اظهار کرد: این روند کاهش جمعیت در استان آسیب زاست چرا که ما برای توسعه نیازمند نیروی جوان و فعال در جامعه هستیم. وی گفت: کاهش جمعیت استان دلایل متعددی دارد که در این میان یکی از پدیده های قابل تامل مهاجرت مردم استان به مرکز و دیگر شهرهای کشور است که باید علل و عوامل آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. استاندار ایلام ادامه داد: اگر شغل و درآمد و معیشت افراد تامین شود علاوه بر اینکه روند مهاجرت معکوس می شود، وضعیت فرزندپروری در استان نیز افزایش می یابد و این می تواند عاملی بر متعادل کردن روند جمعیت در استان باشد. سلیمانی دشتکی در ادامه به دو مقوله فقر و غنا در بالا و پایین بردن پارامترهای جمعیتی اشاره کرد و گفت: معمولا در خانواده های مرفه تمایل کمتری برای بچه داری است، این در حالی است که در خانواده های ضعیف تمایل برای فرزند پروری زیاد است اما در این طیف عامل بازدارنده چون بالا بودن هزینه ها نیز وجود دارد.

آب درمانی سبلان و هتل لاله سرعین تعطیل و تعدیل نیرو نمی شود

اردبیل - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: آب گرم معدنی سبلان و هتل لاله سرعین از مجموعه های مهم اقامتی و گردشگری استان بوده و نه تنها مانع تعطیلی و تعدیل نیرو در این مراکز خواهیم بود بلکه برنامه ما ارتقای سطح خدمات در این مجموعه ها است. به گزارش ایرنا، نادر فلاحی در واکنش به برخی مطالب درج شده در فضای مجازی درباره تعطیلی و اخراج نیروهای این مجموعه های گردشگری اظهار داشت: برنامه این اداره کل طرح های توسعه ای نظیر راه اندازی پزشکی آب درمانی در آب گرم سبلان و ارتقای سطح خدمات هتل لاله برای تبدیل به هتل پنج ستاره است و این موضوع جزو برنامه ها و اولویت ها به شمار می رود. وی با بیان اینکه به هیچ عنوان به دنبال تعطیلی این مراکز و تعدیل نیرو در آنها نیستیم، گفت: در کنار تلاشگران این مجموعه ها که بیش از 2 دهه است در شهرستان توریستی سرعین ارائه خدمات می کنند، هستیم تا مشکلات آنها برطرف شود.

رشد 330 درصدی واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار

 زاهدان - خبرنگار «ایران»: مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از رشد 330 درصدی واردات کالاهای اساسی و همچنین 157 برابری ترانزیت کالا از طریق بندر چابهار خبر داد. بهروز آقایی گفت: با توجه به مجهز بودن بندر بزرگ اقیانوسی چابهار به تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری و تخفیفات قابل توجه در تعرفه های وارده بر کالا و کشتی، از ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 97 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در این بندر استراتژیک بودیم. وی با بیان اینکه واردات کالاهای اساسی نیز از طریق بندر چابهار 330 درصد رشد داشته است، افزود: بیشترین آمار واردات این نوع کالاها با 479 هزار تن به گندم اختصاص دارد، همچنین امسال جو و شکر به عنوان دیگر کالاهای اساسی از طریق این بندر وارد و به مقاصد مختلف در کشور منتقل شده است.