آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
دیپلماسی
۴

خبر

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکیل جلسه داد؛ استقبال گروسی از توافق با ایران

برای اولین بار پس از توافق میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای حکام تشکیل جلسه داد. به نوشته استفان کلمنت، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی و آژانس اتمی موضوعاتی از جمله ایران، برجام، پادمان در غرب آسیا، سوریه و شورای امنیت در دستورکار این جلسه قرار داشت و رایزنی های زیادی در این زمینه صورت گرفت.

در این نشست مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای خطاب به رییس شورای حکام ابراز امیدواری کرد توافق ایران و آژانس به تقویت اعتماد دوجانبه منتهی شود. رافائل گروسی در این بیانیه با تاکید بر اینکه آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای که از سوی ایران در توافق پادمان ها ذکر شده، ادامه می دهد و ارزیابی ها درباره عدم وجود مواد هسته ای اعلام نشده و فعالیت ها ادامه می یابد، نوشت: «ماه گذشته من در تهران با «حسن روحانی» رییس جمهور ایران و دیگر مقامات ارشد آن مذاکراتی با هدف پیشرفت در رسیدگی به سوالات برجسته آژانس، به ویژه حل مساله دسترسی به دو سایت در ایران داشتم. ما درباره رفع موضوعات مرتبط با اجرای پادمان ها که از سوی آژانس مطرح شده بود به توافق رسیدیم». گروسی سپس با اشاره به دسترسی هایی که آژانس خواهان آن بود، تصریح کرد: «ما به توافقی بر سر حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از سوی آژانس مطرح شده بود، رسیدیم. آژانس سپس در یکی از دو محل مشخص شده از سوی ما تحت پروتکل الحاقی به دسترسی تکمیلی دست یافت. بازرسان ما از محیط نمونه برداری کرده اند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دسترسی تکمیلی به محل دوم بعدا طی ماه جاری انجام خواهد شد.» رافائل گروسی در پایان این بیانیه نوشت: «من از توافق میان آژانس و ایران که امیدوارم موجب تحکیم همکاری و افزایش اعتماد دوطرفه شود، استقبال می کنم».

همزمان با برگزاری نشست شورای حکام، سازمان انرژی اتمی ایران اقدام به انتشار صحبت هایی که علی اکبر صالحی، رییس این سازمان روز شنبه در مراسم آغاز احداث زیرساخت های فاز دوم پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار به روش سانتریفیوژ گازی مطرح کرده بود، کرد. صالحی در این مراسم با تاکید بر اینکه «جمهوری اسلامی حرکتی رو به جلو دارد و متوقف نمی شود»، گفته بود: «وارد عرصه جدیدی شده ایم و خوشبختانه قدم های بلندی برداشته ایم. در این راستا زیرساخت های اولیه تولید نرم افزارهای مورد نیاز نیز فراهم شده است. در حال حاضر از سانتریفیوژهای IR1 برای غنی سازی ایزوتوپ های پایدار مثل تلوریم و زنون به صورت پایلوت استفاده می کنیم و در نظر داریم این مساله را به سطح صنعتی برسانیم.» به گفته او، برخی ایزوتوپ های پایدار قیمتی حدود 140 هزار دلار در هر گرم دارد و می تواند ارزش افزوده بالایی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

اظهار شگفتی آفریقای جنوبی از طرح ادعایی ترور سفیر امریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی از ادعای مطرح شده در یک رسانه امریکایی علیه ایران اظهار شگفتی و بی اطلاعی کرد. به گزارش ایسنا، لونا انجیکنگلله، سخنگوی وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی روز دوشنبه در گفت وگویی با شبکه بلومبرگ در پی ادعای بی اساس مطرح شده در نشریه پولیتیکو مبنی بر وجود طرحی از سوی ایران برای ترور سفیر امریکا در آفریقای جنوبی در انتقام به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی گفت که این ادعاها دولت پرتوریا را شگفت زده کرده است. او با اظهار بی خبری از این موضوع گفت: ما امروز صبح از این گزارش مطلع شدیم. این مقام آفریقای جنوبی همچنین اظهار کرد که نالدی پاندور وزیر روابط و همکاری بین المللی این کشور ممکن است بعدا بیانیه ای در این باره صادر کند. 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز با رد اتهامات مطروحه در گزارش سفارشی، مغرضانه و هدفمند منتشر شده در رسانه های امریکایی اظهار داشت: به مقام های امریکایی توصیه می کنیم از توسل به روش های تکراری و پوسیده برای فضاسازی ضدایرانی در صحنه بین المللی دست بردارند. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو مسوول جامعه بین الملل پایبندی مداوم خود به اصول و عرف دیپلماتیک بین المللی را اثبات کرده است. در مقابل این ایالات متحده و رژیم فعلی در کاخ سفید است که خصوصا در سال های اخیر با اقدامات بی شمار خارج از روش ها و نرم های پذیرفته شده بین المللی از جمله طراحی و اجرای ده ها نقشه ترور و مداخلات نظامی و اطلاعاتی، خروج از توافقات پرشمار بین المللی، نقض تمامیت ارضی کشورها و ترور ناجوانمردانه سردار قاسم سلیمانی فرمانده سرافراز مبارزه با تروریسم، بی اعتنایی خود به اصول اولیه دیپلماتیک را به نمایش گذاشته و به رژیمی سرکش در عرصه بین الملل بدل شده است. سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همان گونه که بارها اعلام کرده است پیگیری حقوقی بین المللی در ارتباط با ترور مجرمانه و بزدلانه سردار سلیمانی را در تمامی سطوح ادامه خواهد داد و این اقدام تروریستی را نه می بخشد و نه فراموش می کند.