آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
ایران زندگی
۵
خبر

سفیر ایران در بغداد : دولت عراق امسال در اربعین زائر خارجی نمی پذیرد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد درباره راهپیمایی اربعین گفت: امسال علیرغم میل قلبی و باطنی بنده و همه دوستان و عزیزانی که در موضوع اربعین تلاش می کنند و خدمت به زوار امام حسین(ع) را یکی از افتخارات و پرونده درخشان زندگی خود می دانند، باید عرض کنم که تاکنون به دلایل شرایط کرونا و اوضاع بهداشتی هیچ گونه تصمیمی از سوی دولت عراق برای اجازه ورود زوار ایرانی و خارجی اتخاذ نشده و موضع آنها برای ما کاملا روشن است، آنها امسال نمی خواهند در اربعین زائر خارجی بپذیرند. به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی، افزود: در رابطه با داخل خود عراق شرایط فرق می کند، اولا اینکه موضوع اربعین یک جریان مردمی بوده و هست و دولت نمی خواهد مانع شود و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد، بنابراین مانند روزهای تاسوعا و عاشورا همین جریانی که به راه افتاد و مردم به سمت کربلا آمدند، راهپیمایی اربعین و موکب ها و غیره برگزار خواهد شد. حقیقتا دولت عراق در این موضوع نقشی ندارد و همان گونه که عرض کردم امسال مثل سال های گذشته اربعین برای خود عراقی ها انجام خواهد شد ولی برای کشورهای دیگر که تابع یک چارچوب و قوانین و مقررات و ویزا و اجازه ورود هستند مساله بسیار متفاوت است.

مسجدی گفت: اکنون حتی ویزاهای عادی برای کارکنان شرکت هایی که در اینجا پروژه دارند و برای کسانی که در عراق ماموریت دارند به سختی و به صورت بسیار محدود انجام می شود. ما تا اربعین چند روز بیشتر فرصت نداریم و در سال های گذشته تمام اقدامات مان را در این زمان و در این تاریخ انجام داده بودیم، موکب های ما، امکانات، هماهنگی های ما همه صورت گرفته بود چرا که دولت عراق پای کار و موافق بود و ما مشکلی نداشتیم ولی امسال علیرغم همه جلسات و پیگیری های جدی موضع عراق کاملا مشخص است.

سفیر کشورمان گفت: نکته دوم فضای مجازی که واقعا یک فضای پرالتهاب و لجام گسیخته ای است، می بینیم که افراد مختلف و اشخاص مسئول و غیرمسئول و یا بعضا موارد مشکوک و یا اینکه تاریخ شان مشخص نیست، مسائلی بیان می شود که هیچ گونه سندیت و رسمیت و اعتبار ندارد. مثلا ارتباطات بین ایران و عراق به صورت بسیار گسترده در میان مردم دو کشور وجود دارد؛ بین موکب ها بین افراد مختلف. شنیده می شود که مثلا از داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس می گیرند که شما بیایید مگر دولت می تواند جلوی اربعین را بگیرد.

ایرج مسجدی تاکید کرد: در داخل عراق و برای خود عراقی ها دولت نقشی ندارد و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد اما دعوت از زائر ایرانی به این منظور چه وجاهتی دارد؟ زائر ایران تابع یک چارچوب و قواعدی است، زائر ما تابع یک فرهنگ و یک مدیریت است، زائر ما که یک زائر داخل عراق نیست، او می خواهد از سرزمین خودش به اینجا بیاید و باید قانونمند باشد و این مساله ضوابط و قوانینی دارد و هماهنگی هایی باید انجام شود. اینکه جریان این چنینی راه افتاده است و در واقع ما به پشت قضیه هم مشکوک هستیم تا روابط دو کشور را دچار مشکلات بکنند.  او ادامه داد: ما زائری داریم که در سال های گذشته که تردد عادی بود اما به یک شکل غیرمجاز آمده اکنون در زندان است و برای او محکومیت های شدیدی را اعمال کردند. بنابراین چه کسی جوابگوی این مسائل خواهد بود، مگر می شود هنجارشکنی و قانون شکنی کرد؟ زوار ایران زواری هستند که اگر قرار باشد در هر جای دنیا حضور داشته باشند با چارچوب و مقررات و احترام به همه اینها تصمیم خود را می گیرند، از طرفی مملکت ما مملکتی است که صاحب دارد، رهبری دارد، فرمانده دارد و این کشتی بزرگ جمهوری اسلامی کشتیبان دارد، ما تابع ولایت هستیم، ما تابع رهبری عزیزمان هستیم، ما تابع دستور و تصمیم هستیم، این گونه نیست که در کشور هر کسی به خودش اجازه دهد که مثلا من محب امام حسین(ع) هستم و یا عاشق اربعین هستم و با این بحث ها بخواهد دست به اقدامی بزند.

وی گفت: چیزی که در دستور کار ما قرار می گیرد تصمیم کشور و با هماهنگی با طرف عراقی است، یک زائر ایرانی و محب امام حسین(ع) هیچ وقت به خودش اجاره نمی دهد که خارج از این چارچوب ها و مقررات کاری را انجام دهد، لذا خواهش من این است که دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی، مداحان عزیز، خطبای بزرگوار، ائمه جمعه و جماعات و همه کسانی که با مردم ارتباط مباشر و مستقیمی دارند به مردم شریف ایران به محبین اهل بیت علیهم السلام، به عاشقان امام حسین(ع) بگویند که کاملا در چارچوب تصمیمات جمهوری اسلامی حرف بزنند و عمل و حرکت بکنند و خدای ناکرده کاری نکنند که موجب مشکلاتی برای دو کشور بشود. این درخواست هایی که از گوشه و کنار یا از افراد مجهول الهویه یا بعضا مشکوک بیان می شود معلوم نیست چه دست هایی پشت صحنه است.