آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
سیاست
۲

روزنه

رئیس قوه قضائیه: دولت اجازه ندهد سودجویان با اخلال در بازار مردم را رنج دهند

شرق: رئیس قوه قضائیه گفت: متولیان کنترل بازار در وزارت صمت، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نباید به افراد سوداگر، محتکر و گران فروش فرصت دهند با سودجویی برای مردم دغدغه ایجاد کنند.

 به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، سیدابراهیم رئیسی در جلسه صبح دیروز شورای عالی قوه قضائیه، وضعیت نابسامان بازار و گرانی لجام گسیخته کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را رنج آور دانست و بر لزوم مدیریت بازار از سوی دولت تاکید کرد. رئیسی با تاکید بر همکاری دستگاه قضا با دولت برای مدیریت بازار تصریح کرد: کسانی که در خط مقدم کنترل بازار قرار دارند، باید با جدیت به وظایف خود عمل کنند و اجازه ندهند مردم از نابسامانی بازار و قیمت های ناعادلانه آسیب ببینند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش درباره روند دادرسی و رسیدگی به پرونده های قضائی اظهار کرد: رسیدگی به پرونده ها در دستگاه قضائی فرایندی قانونی دارد و قضات ما نهایت دقت را دارند تا قانون، حق و عدالت براساس همین مسیر قانونی پیگیری و اجرا شود. رئیسی افزود: ضمانت هایی نیز برای تضمین حقوق اصحاب دعوا و حقوق متهم وجود دارد که در تمامی مراحل دادرسی و در همه پرونده ها مورد توجه قرار می گیرد و قضات عدالتخواه و حق جو که خود را در مقابل خدای متعال می بینند، براساس قانون و شرع حکم می دهند. بنای ما این است که اجازه ندهیم حق کسی تضییع شود.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عادی سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی که بعد از عادی سازی روابط امارات با اشغالگران قدس شریف صورت گرفت، این اقدام را «حرکت نمرودیان زمان» دانست که به دروغ تحت عنوان «صلح ابراهیمی» تبلیغ شده است. رئیسی با بیان اینکه «رژیم صهیونیستی براساس وعده الهی از بین رفتنی است»، افزود: عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم جعلی و اشغالگر قدس ناشی از عدم اعتقاد سران این کشورها به خداست که سرنوشت ملت های خود را به یک جریان باطل و از بین رفتنی گره زده اند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: سران امارات و بحرین به مردم سالاری هم اعتقاد ندارند؛ چرا که مردم مسلمان این کشورها هرگز راضی به خیانت به آرمان های فلسطین نیستند و بارها اعلام کرده اند نسبت به قدس شریف و ظلم 70 ساله صهیونیست ها به فلسطینی ها حساس هستند و اقدام رژیم دست نشانده آل خلیفه به پای آنها نوشته نمی شود. رئیسی با بیان اینکه امارات و بحرین نمی توانند طعم گندم عادی سازی رابطه با صهیونیست ها را بچشند، خاطر نشان کرد: کسی با خیانت به فلسطین و قدس شریف قدرتمند نمی شود و این روابط و شرایط پایدار نخواهد بود و زمینه نابودی آنها را 

فراهم می کند.

جهانگیری: متاسفانه برخی هر  روز علیه خصوصی سازی سخن می گویند

ایسنا: معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اقتصاد با قدردانی از تلاش ها و ابتکارهای وزارت نفت برای صادرات و فروش نفت در شرایط فشار و تحریم گفت: با وجود صدور مجوزهای متعدد برای دستگاه هایی که داوطلب فروش نفت شده بودند، اما درنهایت دستگاهی جز وزارت نفت نتوانست در این زمینه اقدام موثری انجام دهد. بنابراین ضرورت توجه به سرمایه گذاری در بخش نفت برای افزایش توان تولید و صادرات وزارت نفت بیش از پیش احساس می شود.

اسحاق جهانگیری با اشاره به پیشنهاد و طرح فروش اوراق سلف نفتی افزود: متاسفانه این طرح که گفته می شد می تواند تا 140 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کند، به دلیل برخی ناهماهنگی ها از دستور کار خارج شد، اما باید در بودجه سال آینده طرح ها و ایده های مشابهی که بتواند درآمد لازم را برای دولت ایجاد کند، تدوین شود.

او با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع خصوصی سازی به عنوان یکی دیگر از جهت گیری های بودجه سال 1400 بیان کرد: متاسفانه برخی از مقامات کشور تا رسانه های مختلف هر روز علیه خصوصی سازی سخنانی مطرح می کنند و با توجه به طرح شبهات و مطالب منفی، موضوع خصوصی سازی در کشور با مشکلات زیادی مواجه شده است. باید در جهت گیری های بودجه سال آینده به شکلی دیگر بر موضوع خصوصی سازی تمرکز شود تا شاهد توسعه خصوصی سازی و رفع ابهامات و شبهات باشیم.