آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
اقتصاد
۷
اصناف

گزارش اتاق اصناف از روند توزیع کالاها در 5ماهه نخست سال

احتکار کالا شدت گرفت

با کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز و گرانی اجناس در بازارهرچند وقت یک بار اخباری از احتکار اقلام مختلف خوراکی و غیرخوراکی به گوش می رسد و همیشه عده ای هستند که برای سود بیشتر اقدام به نگهداری کالای ضروری و مصرفی مردم در انبارها و پستوی مغازه ها و کمیاب شدن آن در بازار می کنند و با رشد قیمت دلار در کشور، این افراد محتکر اغلب با نگه داشتن مواد غذایی مورد نیاز مردم در انبارهای خود به امید کمیاب شدن اجناس و جمع کردن آن از بازار و گران فروشی به موضوع گرانی ها دامن می زنند.

این سودجویان با فرصت طلبی، عدم نظارت یا خلا قانونی و... در بازار های مختلف جولان می دهند و روی جان مردم قمار می کنند.

احتکار خودرو یا ماسک فرقی ندارد

به جز کالاهای گران قیمت نظیر خودرو که معمولا با نوسانات ارزی در پارکینگ شهرهای مختلف احتکار می شوند حتی ممکن است کالای ارزان قیمتی مانند ماسک هم به فراخور زمان احتکار شود به گونه ای که در بازرسی ها پس از پاندمی کرونا که هیچ ماسکی در بازار نبود پنج میلیون ماسک بهداشتی در انبار بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی ایران کشف شد. البته گاهی محتکرین شناسایی می شوند و پرونده های قضایی هم برای شان تشکیل می شود اما متاسفانه همه ساله احتکار اقلامی مانند کره، گندم، برنج، روغن و حتی دارو و...انجام می شود و گزارشاتی نیز از کشف این انبارها در رسانه ها منتشر می شود.

از ابتدای سال چه اقلامی بیشتر احتکار شدند؟

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی اتاق اصناف ایران؛ در پنج ماهه نخست امسال بیشترین میزان احتکار مربوط به لاستیک، روغن، برنج و شکر بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل تخلفات گران فروشی 19 درصد، درج نکردن قیمت 19 درصد، صادر نکردن صورت حساب 22 درصد و تقلب 18 درصد کاهش و احتکار چهار درصد افزایش یافته است.

افزایش 16 درصدی بازرسی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته

این اطلاعات نشان می دهد تعداد کل بازرسی ها از صنوف تهران در پنج ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیون و 239 هزار و 307 فقره بود که 59 هزار و 495 فقره پرونده با برآورد جریمه پیشنهادی به ارزش بیش از 878میلیارد و 645 میلیون ریال تشکیل شده است.

همچنین تعداد بازرسی های انجام شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16 درصد افزایش یافته و تعداد پرونده های متشکله هفت درصد کاهش داشته است.

رشد 19 درصدی تخلف گرانفروشی

بر اساس این گزارش، در پنج ماهه ابتدایی امسال بیش از 61 هزار فقره شکایت توسط واحدهای بازرسی اصناف دریافت شده و آمارها نشان می دهد که در این مدت، تخلف گران فروشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد، درج نکردن قیمت 19 درصد، صادر نکردن صورت حساب 22 درصد و تقلب 18 درصد کاهش و احتکار چهار درصد افزایش یافته است. در این میان بعد از ایجاد شورای تشدید بازرسی و نظارت در راستای نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری عمده کالا، بازرسان اصناف 11 هزار و 700 گشت مشترک با بازرسان سازمان حمایت، سازمان صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و دادستانی انجام داده اند که در نتیجه این بازرسی، 33 مورد گزارش احتکار بالغ بر 20 میلیارد ریال ثبت شده و بیشترین میزان احتکار مربوط به لاستیک، روغن، برنج و شکر بوده اند.

همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پنج ماهه امسال، بیش از 58 هزار مورد بازرسی در قالب گشت مشترک برای کنترل و نظارت بر عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار انجام شده که منجر به تنظیم 24 هزار و 856 فقره پرونده تخلف جمعا به ارزش بالغ بر 5.432 میلیون ریال شده است.

رابطه مستقیم افزایش قیمت ها با احتکار

به نظر می رسد، نبود نظارت کافی بر بازارها و بر قیمت کالاها یکی از اصلی ترین دلایل احتکار کالاها در انبارها و افزایش قیمت آنهاست. اظهارنظری که کارشناسان نیز آن را تایید می کنند و معتقدند نظارت مسوولان باید آنقدر دقیق و مسوولانه باشد که هیچ کس به خود اجازه انبار کردن کالاها و سودجویی و سوءاستفاده از شهروندان را ندهد.

احتکار یکی از معضلات اقتصادی است که زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. وجود نارسایی در تامین کالاهای اساسی و اقلام مصرفی مورد نیاز مردم از سویی سبب افزایش قیمت ها شده و به نوبه خود موجبات تنگ شدن معیشت آنان را فراهم می آورد و از سویی هم امنیت روانی مردم جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد.