آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
سیاست
۳

در نشست مشترک سران قوا مطرح شد: همدلی و حل مسائل اقتصادی

شرق: یکشنبه شب، اولین نشست مشترک سران سه قوه در سال 99 در حالی برگزار شد که رئیس جمهور میزبانی آن را بر عهده داشت و محمدباقر قالیباف نیز برای اولین بار به عنوان رئیس مجلس در آن حضور پیدا می کرد. نشستی که به گفته رئیس دفتر رئیس جمهوری در فضایی صمیمی برگزار و مباحث بسیار خوبی در آن مطرح شد. محمود واعظی در اینستاگرام خود نوشته: «دولت برای اداره کشور و عبور از مشکلات، بدون تردید به همکاری و یاری قوای دیگر نیازمند است و این دست جلسات، نویدبخش همکاری نزدیک سه قوه برای اعتلا و آبادانی کشور است». هر چند حضور به یادماندنی روحانی، رئیسی و قالیباف در یک قاب، به سال 96 و مناظره های انتخابات ریاست جمهوری برمی گردد اما این سه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه نیز در کنار هم دیده شده اند. رئیس جمهور پس از پایان جلسه سران سه قوه به خبرنگاران گفت که در این نشست مهم ترین مسائل کشور و عمدتا مسائل اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، روحانی افزود: «این جلسه روسای سه قوه اولین جلسه بعد از تشکیل مجلس یازدهم است. همواره همکاری و هماهنگی سه قوه می تواند به رفع و حل سریع تر مشکلات کشور کمک کند و بی تردید مجلس و قوه قضائیه در بسیاری از مسائل و به ویژه در شرایط خاص امروز که هم زمان با تحریم های حداکثری و بیماری کرونا مواجه هستیم، می توانند در کنار دولت، رفع کننده مشکلات مردم باشند». او به موضوعات مطرح شده در این جلسه نیز اشاره کرد و گفت: «در این جلسه پیرامون مسئله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، مسئله نقدینگی کشور، اینکه چه برنامه هایی باید زودتر عملیاتی شود و هدایت نقدینگی ها با هدف کاهش تورم، راه های تقویت سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بحث های خوبی مطرح شد. بخشی از این جلسه نیز به بررسی مسائل منطقه و طراحی ها و توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی اختصاص یافت». رئیس جمهور به ادامه دار بودن این نشست ها نیز اشاره کرد و گفت مسائلی را که در این جلسه طرح کردیم، در جلسات بعدی به ثمر می رسانیم و این هماهنگی ها و حل این مسائل، بی تردید در شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

رئیسی: همکاری همه  قوا یک ضرورت  است

رئیس قوه قضائیه هم در پایان این جلسه گفت بحث هایی که در این جلسه مطرح شد، دغدغه هایی است که در بین مردم وجود دارد و این مسائل باید دغدغه همه باشد و هر کس در حوزه مسئولیت خود به دنبال حل آنها باشد. حجت الاسلام رئیسی همچنین ابراز امیدواری کرد مباحث این جلسه و جلساتی از این دست، در جهت رفع مشکلات و گره گشایی در زندگی مردم عزیز باشد. او همچنین از زحمات همه دولتمردان و مسئولان قدردانی کرد و گفت: «امروز دشمن با جنگ اقتصادی، روانی و رسانه ای به دنبال مایوس کردن مردم، اخلال در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و جامعه است و همکاری همه قوا و به خط شدن همه ظرفیت کشور، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است». رئیسی با اشاره به اینکه موفقیت کشور در مقابله با ویروس کرونا، به این دلیل بوده که همه ظرفیت کشور به خط شده و در این مسیر به ویژه حضور و مشارکت مردم بسیار نقش آفرین بوده است، عنوان کرد: «دشمن ایجاد یاس را در بین مردم دنبال می کند و باید با اقداماتمان در همه حوزه های اجرائی، تقنینی، قضائی، نظارتی و پیگیری ها، امید را در میان مردم ارتقا دهیم».

قالیباف: به دولت کمک می کنیم

محمدباقر قالیباف هم که برای اولین بار بعد از انتخاب شدن به عنوان رئیس مجلس در این نشست شرکت کرده بود، ابراز امیدواری کرد که با تداوم این جلسات، آثار و برکات آن برای مردم عزیز کشورمان به ثمر بنشیند. رئیس مجلس گفت: «از خداوند متعال سپاسگزارم که اولین جلسه مشترک سران قوا در دوران فعالیت مجلس یازدهم با اولویت بررسی مسائل اقتصادی به عنوان دغدغه این روزهای یکایک مردم، مخصوصا مردم مناطق محروم و آن بخش از عزیزانی که سربازان و مجاهدان عرصه تولید، در حوزه صنعت، کشاورزی، تجارت و صادرات و همه بخش ها هستند، برگزار شد». او با اشاره به اینکه در این جلسه هماهنگی، همدلی و همکاری خوبی در حوزه مسائل اقتصادی وجود داشت، افزود: «واقعیت این است که مهم ترین دغدغه همه و به ویژه سران قوا، توجه به حل مشکلات مردم در بخش های مختلف است. امیدوارم با تصمیم گیری ای که شد، بتوانیم در حوزه بازار ارز، بورس، هدایت نقدینگی و سر وسامان دادن به بازار کالا حرکت های خوبی انجام دهیم». قالیباف گفت: «دولت محترم مسئولیت اجرائی کار را دارد و بار سنگینی بر عهده دولت و ریاست محترم جمهور است. حتما در فرصت پیش رو، همان طور که حضرت آقا فرمودند که حداقل 3 فرصت صدروزه پیش روست، همگی تلاش می کنیم که در این راه به دولت کمک کنیم تا بتواند در مسیر اجرای تصمیماتی که برای سر و سامان دادن به مسائل اقتصادی و کاهش مشکلات مردم دارد، گام بردارد». رئیس مجلس درباره موضوعات منطقه ای هم گفت: «واقعیت این است که امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی به شکل اجباری عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی را با کشورهای منطقه خلیج فارس دنبال می کنند. اینها حتما باعث ناامنی خواهند شد و حتما به دنبال شیطنت خواهند بود. در جلسه هم این موضوع مورد بحث قرار گرفت و ان شاءالله در این مسیر هم دقت لازم صورت خواهد گرفت و هم درباره تصمیمات خوبی در این زمینه صحبت شد».