آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
سیاست
۳

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: 3 قوه مصون از نظارت نیستند

شرق: حجت الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته است: نظارت در همه امور راه گشاست و برای همین سه قوه مصون از نظارت و بی نیاز از آن نیستند. این در حالی است که سه قوه یعنی مجلس، قوه قضائیه و دولت هر کدام خود را مصون از بازرسی و نظارت می دانند و در این بین نظارت بر قوه قضائیه از همه سخت تر است. البته پرونده اکبر طبری و بازداشت قضات فاسد و برکناری و مجازات آنها نشان دهنده تلاش دستگاه قضا برای مقابله با مفاسد درون سازمانی بوده؛ اما مسئله مهم این است که فساد در ساختار اداره کشور رسوخ کرده است و از بازداشت نماینده سابق مجلس به اتهام دریافت رشوه تا بازداشت و محاکمه مفسد برخی مدیران ارشد فعلی و سابق در دولت و فساد قضات مشهور مانند منصوری و قاسم زاده نشان از ضرورت بررسی و نظارت بر تمام بخش های سه قوه دارد.

در همین زمینه حجت الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در جلسه شورای دستگاه های نظارتی استان چهارمحال و بختیاری، نظارت را یکی از اصول اصلی حکمرانی خوب دانست و گفت: نظارت به معنای اعتمادنداشتن به مجریان نیست؛ بلکه در راستای کمک و هدایت مجریان و اجرای ماموریت هایی است که در قانون پیش بینی شده است. به گزارش ایلنا، او افزود: نظارت در همه امور، راه گشاست و برای همین سه قوه مصون از نظارت و بی نیاز از آن نیستند و اگر بخواهیم نظارت کارآمد، به موقع و موثری داشته باشیم، باید دستگاه های نظارتی در سه قوه و بخش های مختلف با یکدیگر هماهنگ باشند. حجت الاسلام درویشیان درباره جایگاه قانونی شورای دستگاه های نظارتی اظهار کرد: از ابتدای سال 99 تاکنون چند جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره دائمی شدن فعالیت شورای دستگاه های نظارتی برگزار شده که در نهایت تصویب شد و عنوان شورای دستگاه های نظارتی به شورای هماهنگی دستگاه های نظارتی تغییر و ترکیب هم علاوه بر دستگاه های قبلی با تغییراتی روبه رو شد.

عضو شورای عالی قوه قضائیه افزود: رئیس کمیسیون اصل 90 جایگزین معاون نظارت مجلس شد و رئیس سازمان اطلاعات سپاه نیز به ترکیب اعضا اضافه شد. دستورالعمل اجرائی شورا در مدت سه ماه نیز از طرف خود شورا تدوین و تصویب خواهد شد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نظام مسائل اصلی استان باید تعریف شود، گفت: باید جلسات شورای هماهنگی با جدیت در استان ها برگزار شود و مشخص شود در استان چه مسائل مهم و دارای اولویتی وجود دارد. او افزود: نکته مهم دیگر، هماهنگی و هم نظری بین اعضای شوراست و پیام تاسیس شورای دستگاه های نظارتی به مسئولان و دستگاه های اجرائی باید این باشد که یک مجموعه هم نظر، هماهنگ و همفکر به صورت جدی پیگیر حل مسائل مردم از طریق نظارت قانونی است. حجت الاسلام والمسلمین درویشیان یادآور شد: با جدی گرفتن شورا و عملکرد صحیح آن، از اتلاف وقت و انرژی دستگاه های ناظر با تقسیم کار و ورود غیرموازی به پرونده ها جلوگیری می شود. رئیس سازمان بازرسی کل کشور، برگزاری همایش ها و جلسات آگاهی بخش را یکی دیگر از اقدامات موثر شورا دانست. براساس این گزارش، شورای هماهنگی دستگاه های نظارتی با ترکیب رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری، وزیر اطلاعات، رئیس دیوان محاسبات، رئیس کمیسیون اصل 90، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و رئیس سازمان اطلاعات سپاه با رای دوسوم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و قانون اصلاحی آن به زودی ابلاغ می شود.